Článek
Habsburkové
Odpověď je samozřejmě dána nástupnickým řádem, který nelze nijak zrušit. Podle nástupnického řádu vychází jako právoplatný a neoddiskutovatelný panovnický rod dynastie habsbursko-lotrinská, kterou dnes vede Karel Habsbursko-Lotrinský (vnuk posledního českého krále).
U mnoha lidí tento rod vyvolává negativní názory. Proč? Habsburkové byli českou nacionalistickou historiografií vykresleni jako germanizátoři a protivníci českého stavovského povstání. Období Bílé hory bylo vnímáno jako povstání hrdých Čechů proti Němcům, ale naprosto se opomenul fakt, že ve stavovském povstání o žádný národ nešlo a ve stavovském vojsku sloužili samí cizinci a stavy zvolený král byl také Němec. Germanizační snahy Habsburků jsou jenom historickým klišé. Když se na to podíváme z tohoto pohledu, tak vlastně Habsburkům vděčíme za uchování našeho jazyka. Často je jako důvod být proti Habsburkům uváděn fakt, že se František Josef I. nenechal korunovat českým králem. Na to bychom se měli především dívat očima panovníka mnohonárodnostní říše, ve které si Němci a Maďaři (42,93 % obyvatelstva) korunovaci nepřejí a jenom 12,54 % obyvatel (Češi) si korunovaci přeje. I když se František Josef I. nekorunoval, pořád byl právoplatným panovníkem, neboť českým králem se následník stává smrtí nebo abdikací svého předchůdce.
Abych jenom nerozkrýval klišé, uvedl bych nějaké argumenty pro Habsburky. Poslední český panovník Karel III. měl k Čechám vřelý vztah, protože zde „strávil nejšťastnější léta svého života“. V Brandýse nad Labem si dokonce koupil zámek jako jedno ze svých osobních sídel. Nejenom v Čechách vlastnil majetek, ale i zde studoval, na Karlově univerzitě v Praze. Učitelem mu byl třeba významný český historik Jaroslav Goll, který za ním chodil na Pražský hrad, kde Karel pobýval.
To byl argument z minulosti, ale pro Habsburky může mluvit i současnost. Současní Habsburkové se většinou označují za Evropany a spousta podporuje projekt EU, užší spolupráci států a národů a nakonec stojí i za napadenou Ukrajinou.
Život
Snad jsem tedy objasnil důvody proč mají Habsburkové na český trůn nárok. A teď bych uvedl, kdo je tedy pretendentem trůnu (potenciálním panovníkem). Je to rakouský mediální podnikatel a politik Karel Habsbursko-Lotrinský (* 11. ledna 1961). Je vnukem výše zmíněného Karla III. a synem antikomunistického evropského politika Otty von Habsburg. Karel Habsbursko-Lotrinský podniká v médiích a je čestným prezidentem konzervativní a proevropské organizace Panevropské hnutí Rakousko, od roku 1986 do 16. dubna 2024 byl i „výkonným“ prezidentem. Již několikrát navštívil Česko, např. v roce 2022. Jeho syn a potenciální korunní princ je rakouský automobilový závodník Ferdinand Zvonimir Habsursko-Lotrinský (* 21. června 1997).
Karel se narodil v bavorském okresním městě Starnberg, zde byl i pokřtěn jako arcivévoda rakouský (titul který náleží každému členu dynastie). Oproti svému otci se již neučil všechny jazyky bývalé monarchie, a tak tedy neumí česky. Již od mládí se angažoval v Panevropském hnutí (organizaci podporující evropskou integraci na základě křesťanských hodnot, tuto organizaci vedl v letech 1972 až 2004 právě jeho otec) a také v humanitární oblasti, např. v Litvě roku 1990 a v rozpadající se Jugoslávii v roce 1991. Věnuje se převážně ochraně historických a kulturních památek. V letech 2014 až 2020 vedl Mezinárodní výbor Modrý štít, který se právě této činnosti věnuje.
Politická kariéra a kauzy
Karel Habsburský je členem křesťanskodemokratické ÖVP a za ní byl i v letech 1996 až 1999 europoslancem. Jeho politická kariéra skončila nešťastně, neboť se objevily u jeho spolupracovníka Wolfganga Kronese finanční machinace v jeho kampani, za nedostatečný dohled byl Karel Rakouský médii zkritizován. Nadále již v žádné volené funkci nepůsobil a všechny peníze, které měly být použity v kampani vrátil.
Nejen v Rakousku, ale i u nás se dostal do povědomí jinou kauzou, která je spojena s používáním šlechtického titulu, které jsou v Rakousku zakázány zákonem o zrušení šlechty. Karel Habsburský si totiž svou webovou stránku pojmenoval karlvonhabsburg.at, ve které používá ve svém jméně šlechtické „von“ (česky „z“).
Názory
Možná to někoho překvapí, ale současný titulární král Karel Habsbursko-Lotrinský rozhodně není reakcionář nebo nacionalista, ale je to ryzí Evropan a podporovatel projektu EU se zdravou kritikou. Sám v současnosti považuje za nejdůležitější rozvíjet spolupráci na projektu Evropské unie. Rozhodně to, ale není žádný eurohujer a EU kritizuje za to, že ji vedou politici, kteří se chovají jako úředníci a ne jako státníci. Kritizuje i přebyrokratizaci EU a její nejednotnou a slabou zahraniční a obrannou politiku.
Již jsem zmiňoval, že je Karel Habsburský kritický k současnému stavu EU a k její zahraniční politice.
Z těchto docela dlouhých úryvků vyplývá, že Karel Habsbursko-Lotrinský se aktivně zajímá o evropskou politiku, a také má evropský pohled a rozhled, který nejen nám v Česku chybí.
Soukromý život
První manželkou Karla Habsburského byla Francesca von Thyssen-Bornemisza z rodu významných průmyslníků a sběratelů umění. Vzali se 31. ledna 1993 a mají spolu tři děti:
- Eleonore (* 28. února 1994, Salcburk), modelka a návrhářka šperků, od 20. července 2020 vdaná za belgického automobilového závodníka Jérômea d'Ambrosia
- Ferdinand Zvonimir (* 21. června 1997, Salcburk), druhý v pořadí následnictví na český trůn, automobilový závodník
- Gloria Maria (* 15. října 1999, Salcburk), modelka, závodní lyžařka a studentka mezinárodních vztahů
Pár spolu vydržel do roku 2003, od kterého žili v odloučení a když jejich poslední dítě dosáhlo plnoletosti (2017) rozvedli se. Od 4. dubna 2022 je ženat s Christian Reid.
A co jiný rod?
Jiný rod by byl zajisté možný, ale musela by být porušena monarchická tradice, nástupnický řád a vlastně i celá historická tradice monarchie. Taková monarchie by z principu nemohla navazovat na historickou Korunu českou, ustanovenou Karlem IV. roku 1348. Taková monarchie by narušila podstatu monarchismu a monarchie, neboť ta spočívá v kontinuitě a řádu a to vše by bylo dosazením uzurpátorského rodu popřeno.
Pokud bych toto vše opomenul, tak je potřeba si ujasnit, kdo by panovnickým rodem měl být. Pro naše poměry by bylo absurdní si dosadit někoho z lidu nebo prezidenta, to je obvyklé pro státy bez výrazné monarchické minulosti a nestabilní situací. Jednou možností by bylo potenciálně na trůn dosadit nějaký vládnoucí či nevládnoucí panovnický rod, ale to popírá hlavní a do jisté míry nepravdivý argument (Habsburkové-Lotrinkové jsou i potomci Přemyslovců a Karla IV.), že jsou Habsburkové-Lotrinkové „cizáci“, také není znám nikdo, kdo by o českou korun stál nebo by byl ochoten popřít nárok Habsburků. Druhou možností je vybrat někoho z řad české šlechty, tam je hlavní problém, že česká šlechta o něčem takovém nijak neuvažuje ani o to nestojí, k tomu by část jasně podpořila Habsburky.
Když to shrnu, tak není žádného rodu, který by se mohl ucházet o český trůn a byl by potenciálně ochoten naplnit přání českého lidu a poslání svých předků než jsou Habsburkové, ti jediní splňují všechny či minimálně většinu podmínek. A to, že titulární král neumí česky rozhodně není překážkou, neboť jazyk se dá naučit a panovník by se ho z principu naučit musel.
Děkuji za přečtení a přeji krásný den.
Zdroje
- 400 let od bitvy na Bílé hoře
- Byla bitva na Bílé hoře národní tragédií? Jsou to jen báje o hrdém národě zrazeném cizáky, odpovídá historik
- Byli Habsburkové na českém trůnu proti vůli Čechů?
- Karl I., Károly IV., Karel III., a poslední…
- Sto let od smrti císaře Karla I. Habsburského, posledního českého krále
- Do kaple v chrámu sv. Víta byly uloženy ostatky posledního českého krále Karla I.
- Jde to i bez prezidenta. Když místo voleb nastupuje nový král
- Oficiální web
- Aféra World Vision
- Vnuk českého krále prohrál u soudu. Nesmí používat celé jméno Karl von Habsburg
- Cyklus Modrá krev