Hlavní obsah

Kdysi dávno byla vyřešena Riemannova hypotéza - recenze knihy

Foto: Pexels

Tony Grove Lake, foto: Greg Rakozy

„Lidé zpravidla nemají rádi šílence, pokud nejsou dobří v malování, a to až poté, co jsou mrtví.“ ~ „Lidé“ od Matta Haiga

Článek

Co to znamená být mimozemšťan? Mohou být lidé cizí svému druhu a planetě? Je možné se úplně odcizit? Co to znamená být člověkem? Co z tebe dělá člověka? Jak divný člověk musí být, aby už nezapadal mezi ostatní lidi?

Tyto a mnohé další otázky vyvolává román Matta Haiga nazvaný jednoduše „Lidé“. Přesně o tom je tato kniha – o lidech a jejich povaze, pravdivé nebo domnělé.

Profesor Andrew Martin je poslán na psychiatrické pozorování poté, co se bez kalhot toulal po Cambridge. Jakmile se vrátí ke své rodině, zdá se, že ztratil veškerý smysl pro sebe a své způsoby. Nejistý, jak se orientovat v dříve známé existenci, lpí na vztahu se svým psem Newtonem. Profesor Martin je matematik, výzkumník, který právě rozluštil největší záhadu svého oboru. A přesto ho více zajímá hádanka povinných kalhot a arašídového másla.

Stránky této knihy jsou nasáklé touhou. Haig ve mně vyvolal stesk po domově na mé vlastní planetě. Brilantně pozoruje a popisuje lidi z pohledu outsidera, dovedně prokládá hluboké úvahy o jádru naší povahy s vtipnými komentáři k pravidlům, kterými se řídíme. Příběh vás nutí ptát se po boku zmateného hlavního hrdiny a uvažovat o obyčejných věcech nejen z nového úhlu, ale možná vůbec poprvé.

Každá kapitola je sama o sobě strhující a překvapivá, všechny vytvořily dojemný příběh o lásce a sounáležitosti. Příběh, který se pohybuje mezi útulným a znepokojivým.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz