Hlavní obsah

Duševní průjem - už jste na něj narazili?

Foto: Patocka Otakar - Časopis NGS

Dostat průjem není nic příjemného, zejména během pracovního procesu. Jenže my známe ještě jiný druh a ten za jistých okolností může být ještě horší…

Jak vypadá duševní průjem? Najdou se zde nějaké společné plochy a podoby s tělesným? Patrně můžeme odpovědět kladně. Kdyby mělo zaznít trefnější vyjádření - leccos nepěkného se řine ven. A nejde o nic příjemného!

Článek

Možná jste se s ním ještě nesetkali. Případně ano, ale v onu chvíli jste nevěděli, že šlo o něj. V každém případě se jedná o velmi zajímavý jev a pojem. Proto je užitečné číst dále.

Jak se možná dá očekávat, přesuneme se do školního prostředí. Ostatně právě v něm jsem se s ním svého času před desítkami roků setkal. Když ho ctihodná vyučující osoba mužského pohlaví vyslovila, jaksi jsme nechápali. Poté pán přistoupil k objasnění. Použil úplně jednoduchou otázku - už jste někdy měli průjem? Takřka všichni bezděčně přikývli a pustili se do smíchu, byť později přiznali, že v oné době radost neměli. Pán postoupil ještě o kousek výše a zeptal se - „patrně tu někdo bude mít zkušenost, že nedoběhl včas do cíle, že?“. Někteří se zase smáli, část hlasitě, ale bylo patrné, že se trefil. Ale kdo by se chlubil, že ve věku, kdy má mít tzv. potřeby jasně zvládnuty a pod kontrolou, si pošpiní oděv? Zásady slušného chování mu dávají najevo a přímo velí, že uvedená sféra je tabu. Ledaže by na sebe chtěl nadměrně upozornit. Nebo se někomu vysmívat! Což patří ve věku náctiletých mezi běžné praktiky.

Jestliže se nám podařilo zvládnout problematiku opravdového průjmu, myslím nyní teoreticky, je na řadě nová výprava - jak vypadá duševní průjem? Najdou se zde nějaké společné plochy a podoby? Patrně můžeme odpovědět kladně. Kdyby mělo zaznít trefnější vyjádření - leccos nepěkného se řine ven. A nejde o nic příjemného! Jinak by se dalo napsat, že dotyčný omezuje, obtěžuje a někdy dokonce ohrožuje svoje okolí. Jedná se o nevhodné počínání dílem v tělesné a převážně v duševní rovině. Pokud by měly zaznít konkrétní příklady, pak by šlo o neustálé a zejména nevyžádané komentáře. Kdo by rád poslouchal negativní útoky na sebe, na svou osobu, své osobní vlastnosti a třeba navážení do svých rodičů, kupříkladu znevažování jejich vzhledu, práce, finančního příjmu atd.? I kdyby na výrocích bylo něco pravdy, jsou bolestné, nevhodné a neslušné. Neznamená však, že bychom se jim zcela vyhýbat. V určitém rozsahu mohou přispět k něčemu, co specialisté na vnitřní procesy lidí nazývají sociálním otužováním. Jenže jak víme, nic se nemá přehánět aneb všeho s mírou.

Do dalších projevů patří, že se člověk neovládá a prýští z něj nekázeň, neposlušnost, drzost, místy až neomalenost, provokuje, bourá lidem okolo jejich cíle, klid a algoritmy, přerušuje jejich povídání a konání, což se děje navzdory opakovanému napomínání a upozorňování. Žel škola se jeví jako docela příhodné místo. Duševní průjem a jeho řešení je takřka každodenní záležitostí. Ještě více ke složitosti a palčivosti stavu přispívá fakt, že jeho projevy jsou dětmi oceňovány. Ba někdy ho považují za hrdinské kousky. O čem daný fakt svědčí? Patrně se děje něco, co by se odehrávat nemělo.

Co by tady mohlo a mělo pomoci. Jednak stanovit, vysvětlit a následně vyžadovat a dodržovat hranice a pravidla. Objasňovat a prosazovat zásady slušného chování. Žel máme příklady, jak v praxi nefungují. Stačí se podívat na chování tzv. elit národa, tj. politiků. Vidíme mezi nimi málo respektu, nulovou empatii a spíše hodně útoků a snahu jiným překážet v jejich práci, rozbourávat jejich přípravu a bagatelizovat výsledky. Leckdy si počínají jako neposlušní na dětské hřišti. Jak mohou jít vzorem? Přesto se ucházejí o přízeň nás voličů a občanů. A berou příliš vysoké platy. Zaslouženě?

Jako další a poměrně účinné prostředky poslouží jasné kritické komentáře, nulová tolerance k negativním projevům, občas též medikace v opodstatněných případech, vynechány by neměly být tresty, své místo musí mít pochvala pozitivních prvků a ignorace negativních, ale kde je rozumná hranice? Jak se ji podaří účastníkům a účastnicím procesu odhadnout a nalézt? V každém případě je žádoucí podněty pro vznik duševního průjmu a jeho samotné působení omezovat.

Několik odkazů, které s tématem souvisejí:

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-politici-a-jejich-platy-jak-je-to-doopravdy-se-sluzbou-lidu-100753

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-apanaz-prvni-damy-a-jiny-pohled-93877

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-apanaz-prvni-damy-by-se-mohla-zvysit-94980

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-co-bylo-pred-jedenacti-mesici-101096

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-vysvedceni-pro-poslance-108451

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz