Hlavní obsah
Rodina a děti

Konec prázdnin a začátek školního roku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Leckde bude začátek školního roku hlídán za pomoci policistů…

18. 8. 7:22

Ano - jde o zvláštní atmosféru času, kdy končí prázdniny a přichází začátek školního roku. Je u konce období volnosti, her, rozletu, bezstarostnosti a sníženého režimu. Co bude?

Článek

Občas můžeme slyšet, že dnešek není tím, čím býval včerejšek a předvčerejšek. V mnohém lze asi souhlasit, ale něco přece jen zůstává. Například jde o zvláštní atmosféru času, kdy končí prázdniny a přichází začátek školního roku. Je u konce období volnosti, her, rozletu, bezstarostnosti a sníženého režimu. Na přímý dohled se naopak dostává etapa úkolů, povinností, kázně a starostí. Přes dlouhou tradici je však něco i jinak.

Za mých mladých let se například v závěru srpna vždy objevoval tzv. přípravný týden. Ještě dnes jsem s velkým časovým odstupem schopen vypočítat prvky, které obsahoval. Počítání příkladů, čtení z knihy, kratší a delší diktáty, větný rozbor apod. Součástí byl úkol připravit obaly na sešity, vyčistit tašku do školy, vybavit si jízdenky, následovala kontrola a příprava bot a většího pytlíku na přezůvky a dalšího menšího na pastelky, vodovky a štětce. Zdá se, že dnešní děti lítají po světě a sedí u televizních a počítačových obrazovek až do poslední chvíle. Poté skoro ani nestihnou vyrazit včas do školy. Od babiček a dědečků z venkova se sjíždějí až v závěrečný srpnový den, případně v září večer, kdy mají už zítra vyrazit do školy a sedět v lavici. Proces se pak děje z chodu a potomek dostává vcelku jasný signál, že škola není tak důležitá a že není třeba se na ni připravovat. Však ono to nějak dopadne.

Častěji jsou děti z prázdninových sídel a pobytů dopraveny rodiči, kdy je přesun s ohledem na omezený počet dnů dovolené plánován na poslední den. Někdy se děje dokonce v rámci služební cesty, kdy už opravdu není čas téměř na nic. Na vyslechnutí zážitků a informací od ratolestí a na poznatky, zkušenosti a připomínky prarodičů už teprve ne. Snad někdy pak… Nyní rychle domů a ráno hup do školy. Nezřídka se příliš spěchá a dítě si pak z výjimečného prvního dnes neodnese nejlepší zážitek. O prvňáčcích ani nemluvě. Jen se jich s odstupem několika týdnů a měsíců zeptejte. Možná budete jejich postřehy a pocity nemile překvapeni. Nejde o jedinou komplikaci, která se zde vyskytuje.

Neměli bychom jako rodiče a celkově jako dospělí zapomenout, že naše děti se přes prázdniny poněkud změnily. Obohatily se o nové zážitky, dojmy a příběhy a jsou přece jen trochu jiné než před dvěma měsíci. Potkaly nové kamarády, mají další informace, zocelily se na táboře, pomáhaly u babičky a dědečka, zúčastnily se netradičních akcí, brigády, něčím se trápily apod. Každá událost v životě a psychice člověka zanechává svou stopu, i když si tuto skutečnost příliš neuvědomujeme a/nebo si ji příliš nepřipouštíme. Nezapomeňme na skutečnost, že někdy se pár dnů a týdnů do mozku člověka vryje hlouběji než události několika roků. Kromě vlivu jde také o způsob, jakým děti přicházející události zpracují. Není jedno, zda se jedná o postup pozitivní nebo negativní a zda se jim podařilo záležitosti uvnitř sebe vyřešit, vysvětlit, srovnat a především uspokojivě uzavřít. Jestliže s nimi máme dobré vztahy a komunikace není problém, obyčejně se nám svěří a my s nimi můžeme jejich zážitky, názory, postoje a zkušenosti probrat a pomoci utřídit. Nejlépe v kladném duchu a směrem k posílení a zrání jejich osobnosti. Takový postup by se měl stát nedílnou součástí našich shledání na konci prázdnin. Díky němu snadněji pochopíme, co se s nimi událo, proč se možná chovají poněkud jinak, co a jak na ně zapůsobilo, co lze čekat v blízkém čase atd.

Některé plody přechodného období kolem konce prázdnin a začátku školního roku lze relativně úspěšně a včas odstranit, u jiných bývá putování obtížnější. Určitě bychom si měli na své děti nad jejich přestupem ze srpna do září najít více času, aby nás později něco nepříjemně nezaskočilo.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz