Článek
Již několikrát se mi za poslední měsíce stalo, že jsem v mnou čtené knize narazil na popis následujícího typu - „šlo o osobu značně zavalitou, bylo evidentní, že měla potíže se ohýbat a pustit se do rychlejší chůze“ atd. A u všech bylo doplněno, že měly něco masitého. V jednom případě šlo o obličej, ve druhém o horní končetiny a ve třetím o vrchní část těla. Zajisté by tak mohly být označeny také nohy či jejich části. Jako zajímavé bych viděl, že některé popisované osoby od sebe dělilo pár stovek roků. Kdo si myslí, že autoři či autorky psali správně, pokusím se ho vyvést z omylu. Slova tlustý a masitý rozhodně nejsou synonyma.
Předpokládám, že slovo masitý je odvozeno od masa. Ze školy bychom si měli pamatovat, že maso jsou svaly. Nebo obráceně. Proto kupříkladu hovězímu skotu velmi svědčí pobyt na volném prostranství a tím také na čerstvém vzduchu. Něco se po vnějších pastvinách nachodí, takže si zpevní svaly. Současně hodně spořádá, čímž se vykrmuje. Všimněme si, že na kravách a býcích se neukládá tolik tuku. Rozdílně si vedou prasata, která jsou chována v kotcích, kde mnoho prostoru nebývá. Pohyb je skoro nulový. Úmyslně jsou krmena tak, aby co nejvíce přibývala na váze. Že se jim pod kůží hromadí sádlo, vůbec nevadí. Naopak. A kdo by o prasatech tvrdil, že jsou masitá? Pochopitelně že nějaké maso mají. Vždyť vepřové přece dobře známe, ne? Na rozdíl třeba od muslimů ho rádi, často a v dost velkém množství konzumujeme. Nebo se snad v případě masitosti jedná pouze o tzv. lidský termín?
Je dost dobře možné, že důležité místo v celém procesu sehrává jídlo. Takřka každý kolem sebe vidí osoby, které konzumují hodně stravy. Část z nich dobře ví, že by tak činit neměly a že si nadměrným příjmem škodí. Leč nepřestávají a neustále si tzv. dopřávají. Někdy od nich můžeme slyšet, že jde o jejich poslední radost na světě. Co by jinak ze života měly? Do určité míry jim sice můžeme věřit a částečně s nimi souhlasit, ale především by měly brát ohled na své zdraví. Jistě není nutné připomínat, že souvislost mezi velkým množstvím jídla a poklesem kvality zdraví je známá a násobně prokázaná. Stačí připomenout známý pojem - obezita. Jedná se o civilizační nemoc. Hlavní příčinou je, že se lidé mají dobře, moc jedí a málo se hýbou.
Lidé se mají chovat podle poznání vědců. Kupříkladu u nabídky moderních informačních a komunikačních technologií tak činí bezezbytku. Mám na mysli, že se snaží poznat nabídnuté algoritmy a možnosti, aby si je užili co nejvíce. Naopak neberou v potaz varování, aby na nich netrávili příliš mnoho času. Ale co jejich organismus? Tady se o vědecké informace starají pramálo. Každý si chce užívat tzv. příjemný život. Jistě uvedený směr chápeme, ale je prospěšné a spíše nutné se více zamyslet, kam vede.
Na druhé straně je asi správné vzít v potaz občas používaný výrok - „já snad tloustnu ze vzduchu“. Ponecháme proto kousek prostoru genetice, proti níž zmůžeme spíše méně než více. Ale nejde o zcela marný souboj. Jen je zapotřebí se více snažit! Každý má právo volby, zda se poddá nebo vzepře. Za sebe sdělím, že úsilí se vyplatí, dodá spokojenost a jistotu.
Ještě bych doplnil, že vhodnou a přiléhavou náhradou za slovo masitý je „tlustý“, „tučný“ a „sádelnatý“. Jenže každé z nich zní nepěkně, že? Máme pocit, že běží o tzv. silnější vyjádření a hodnocení, které navíc v leckom vyvolává pocit viny. Nebo ho má vzbudit. V každém případě bude užitečné se nad dnes předestřenou oblastí a nad jejími souvislostmi zamyslet a pokusit se u sebe o vyjasnění, ať již bude vypadat jakkoli. Kdo si co zvolí?
Odkazy, které s tématem dost souvisejí:
Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-rodinne-poselstvi-u-more-84150
Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-vypasena-rodinka-u-more-85475
Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-silni-a-tlusti-jako-mirne-pokracovani-vypasenych-86239