Hlavní obsah

Co byste měli udělat již dnes, abyste si zajistili pohodlný důchod?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
3. 11. 12:20

Zajistěte si důchod bez stresu díky pravidelnému investování. Začnete-li svůj plán realizovat dostatečně brzy, zajistíte si pohodlnou a bezstarostnou budoucnost.

Článek

Plánování odchodu do důchodu je zásadním aspektem finanční stability, přesto zůstává pro mnohé záhadou. Zatímco se soustředíme na okamžité potřeby, myšlenka na spoření na budoucnost vzdálenou několik desetiletí nám nemusí připadat vůbec naléhavá.

Kroky, které podniknete dnes, jsou však základem vašeho finančního zabezpečení v pozdějším věku. Vaše budoucí já si zaslouží stejnou kvalitu života, jakou máte nyní, ne-li lepší. Začít investovat co nejdříve, a to i v malých částkách, může mít díky síle složeného úročení zásadní význam.

Kam byste měli investovat, pokud právě začínáte?

Při výběru, kam investovat, se často doporučuje burzovně obchodovaný fond (ETF), který sleduje index S&P 500, a to kvůli jeho diverzifikaci a historické výkonnosti. S&P 500 je burzovní index, který měří výkonnost akcií 500 velkých společností kótovaných na burzách ve Spojených státech. Je to jeden z nejsledovanějších akciových indexů, který je považován za reprezentanta americké ekonomiky.

Investice do ETF, který kopíruje index S&P 500, vám umožní vlastnit malou část těchto 500 společností, čímž diverzifikujete svou investici a snížíte riziko, které vyplývá z vlastnictví akcií jedné společnosti. Tyto fondy navíc charakterizují nižší poplatky než aktivně spravované fondy, což znamená, že větší část vašich peněz zůstane investována s potenciálem růst.

Kromě investování existují i další kroky, které můžete podniknout, abyste se připravili na odchod do důchodu. Zásadní je splácení dluhů s vysokými úroky, například nedoplatků na kreditních kartách nebo spotřebitelské úvěry, protože úroky z těchto dluhů mohou znehodnotit zisky z vašich investic. Důležité je také vytvoření finanční rezervy, abyste nemuseli sáhnout do svých úspor na důchod, když se objeví neočekávané výdaje.

S blížícím se odchodem do důchodu je také vhodné zvážit úpravu své investiční strategie tak, aby se zaměřovala na zachování kapitálu a generování příjmů. To často znamená postupný přechod od akcií k dluhopisům a jiným méně rizikovým investicím.

A konečně, zdravý životní styl může snížit náklady na zdravotní péči v důchodu, což je pro mnoho důchodců další významný výdaj. Pravidelné cvičení, vyvážená strava a preventivní zdravotní péče mohou přispět ke snížení účtů za lékařskou péči v budoucnu.

Začněte brzy a sklízejte plody své práce

Čas je nejcennějším aktivem investora. Včasný začátek umožňuje využít složeného úročení, kdy výnosy z vašich investic generují vlastní výnosy. I skromné příspěvky do vašeho „penzijního fondu“ tak mohou časem narůst ve značné úspory. Nejde o načasování trhu, ale o čas na trhu, který se počítá.

Čím dříve začnete, tím méně budete muset každý měsíc spořit, abyste dosáhli svých cílů v důchodu. Burzovně obchodované fondy, zejména ty, které sledují index S&P 500, přitom nabízejí začínajícím investorům skutečně jednoduchý a efektivní způsob investování.

Klíčové pak je pravidelné investování. Nastavení automatických příspěvků eliminuje pokušení utrácet to, co byste měli spořit. Umožňuje vám to také využívat průměrování nákupních nákladů, čímž se snižuje dopad volatility trhu na vaše investice. Důslednost mění investování ve zvyk a zajišťuje, že neustále směřujete ke svým penzijním cílům.

Slovo závěrem

Chcete-li si zajistit pohodlný důchod, začněte investovat co nejdříve, nejlépe do nízkonákladového ETF, který sleduje index S&P 500. Pravidelně na své investice přispívejte, rozumně spravujte dluhy a udržujte zdravý životní styl.

Vaše budoucí já vám bude nepochybně vděčné za prozíravost a disciplínu, kterou jste projevili během svých pracovních let.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz