Hlavní obsah
Sport

Fotbal je mnohem víc než jen peníze: Ani 17 miliard korun za sezonu Mbappého nepřesvědčilo

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons / Football.ua / CC BY-SA 3.0

Francouzský fotbalista Kylian Mbappé

27. 7. 13:03

Mbappé odmítl bezprecedentní nabídku ohromujících 700 milionů eur (17 miliard korun) za sezonu, čímž podtrhl své přesvědčení, že fotbal je víc než jen lukrativní byznys.

Článek

Za kulisami fotbalových stadionů se odehrál zajímavý příběh – příběh o vášni a moci peněz, v němž nebyla prioritou závratná částka, která byla hráči nabízena, ale spíše láska hráče ke hře samotné. Kylian Mbappé, čtyřiadvacetiletý zázračný fotbalista a hvězdný útočník Paris Saint-Germain F.C. (PSG), odmítl nabídku na rekordní přestup do saúdskoarabského klubu Al-Hilal. I přes nabídku závratného ročního platu ve výši 700 milionů eur (17 miliard korun) se Mbappé rozhodl vábení nevyslyšet.

Nabídka fotbalového klubu Al-Hilal ve výši 300 milionů eur za Mbappého – nejvyšší přestupová částka v historii fotbalu – a nevídané platové podmínky přivedly světovou fotbalovou ekonomiku na křižovatku. Pokud by francouzská hvězda nabídku přijala, mohly se zcela přepsat knihy rekordů a byla by nastavena nová laťka pro budoucí fotbalové přestupy. Zároveň by šlo o nebezpečný precedens – že si zkrátka fotbalové kluby z Arabského poloostrova mohou dovolit doslova cokoliv a kohokoliv.

Mbappého priorita: Vášeň před výplatou

V době, kdy peníze často určují další kroky fotbalových hráčů, však Mbappé prokázal pozoruhodnou oddanost své sportovní vášni nad finančním ziskem. Důvodem Francouzova rozhodnutí odmítnout nabídku Al-Hilalu určitě nebyly kolosální platové podmínky ani možnost stát se zdaleka nejlépe vydělávajícím sportovcem světa. Šlo o oddanost mladého hráče zvolené cestě a jeho lásku ke hře.

Odvážným krokem, který může ovlivnit budoucí fotbalový diskurz, se Mbappé rozhodl nabídku odmítnout. Mladý talent si pevně stojí za svým, je odhodlán psát svůj vlastní příběh, místo aby se nechal zviklat vidinou nesmírného bohatství.

Tím, že se Mbappé rozhodl odmítnout nabídku fotbalového klubu Al-Hilal, z níž mu mohla bezpochyby spadnout čelist, prokázal smysl pro osobní integritu a sebeurčení, což u dnešních sportovců není zdaleka automatické. Přestože mu Al Hilal nabídl, aby se příští rok v létě připojil k jeho vysněnému klubu, Realu Madrid, Mbappé se rozhodl držet svého.

Fotbalový svět nyní se zatajeným dechem očekává Mbappého další krok. Zatímco PSG touží hvězdu posledního světového šampionátu raději zpeněžit, než aby ho příští rok nechalo odejít zadarmo, zdá se, že hvězdný útočník má jiný plán. Mbappé má v úmyslu dotáhnout smlouvu s PSG do konce a příští léto přestoupit zdarma do Realu Madrid.

Je to tak právě španělský gigant Real Madrid, který bude pravděpodobně další Mbappého zastávkou. Přestože by mu nabídka Al Hilalu umožnila splnit si tento sen, Mbappé se rozhodl kolosální nabídce ze Saúdské Arábie odolat a zůstal neochvějný ve svém odhodlání dotáhnout smlouvu v PSG do konce a poté přestoupit do Realu Madrid jako volný hráč – krok odrážející postoj mladého hráče, který dává přednost kariérní cestě a lásce ke sportu před materiálními zisky.

Jasný vzkaz do Arábie: Za peníze si zkrátka nemůžete koupit cokoliv

Mbappého rozhodnutí ukazuje realitu, že fotbal sahá dál než jen k lákadlům finanční kompenzace. Jeho oddanost sportu a kariérní dráze září jasněji než oslnivé bohatství, kterým se mu mávalo před očima. Abychom si rozuměli – arabská fotbalová liga ani zdaleka nemůže naplnit sportovní ambice většiny fotbalových hvězd na vrcholu sil, hrát místní soutěž je lákají především nadité měšce místních šejků.

V době, kdy se do popředí stále více dostává finanční stránka fotbalu, však rozhodnutí hráče Mbappého formátu potvrzuje, že vášeň a ambice pro tento sport mohou stále převážit nad finančními pobídkami. Toto rozhodnutí slouží jako připomínka podstaty fotbalu mimo jeho finanční stránku: Vášně, snů a důležitosti osobní cesty hráče.

Ve světě, jemuž dominují ekonomická hlediska, se často předpokládá, že o hráčově volbě rozhoduje především nabízená finanční odměna. Vyhlídka na výdělek závratných 700 milionů eur za rok, což činí 58,33 milionu eur měsíčně, 1,9 milionu eur denně a 22 eur každou sekundu, je zdánlivě neodolatelná. Přesto Mbappé, muž v centru této ságy, upřednostnil své kariérní ambice před finanční pobídkou.

To zdůrazňuje základ fotbalu, který se už občas ztrácí – sportu, jehož kořeny tkví ve snech, vášni a osobních cílech. Nejsou (nebo by alespoň neměly) to peníze, co hráče nutí šněrovat kopačky, ale láska ke hře a následování svých aspirací a pro Mbappého byl vždy vysněným cílem Real Madrid. Odmítnutím astronomické nabídky dal najevo hluboký závazek ke svému snu a zdůraznil, že fotbal je mnohem víc než jen lukrativní byznys.

I když by odmítnutá nabídka přinesla finanční prospěch PSG a jistý prospěch i klubu Al-Hilal, Mbappého rozhodnutí vypovídá o významu hráče při vyjednávání – zdá se, že nakonec to je hráč, který má hlavní kontrolu nad svou kariérní dráhou. Jeho volba zdůrazňuje, že ačkoli kluby mohou zprostředkovávat dohody a vyjednávat smlouvy, je to nakonec hráč, kdo rozhoduje o svém osudu.

Mbappého rozhodnutí má navíc širší důsledky

Tím, že odolal nejvyšší nabídce v historii fotbalu, zpochybnil převládající narativ, že hráči jsou pouze zboží, které se kupuje a prodává za nejvyšší cenu. Jeho čin potvrzuje roli fotbalistů jako něčeho víc než jen majetku. Jsou to osobnosti s osobními a profesními aspiracemi, které nemohou být zastíněny finančními zájmy.

Stojí za povšimnutí, že fotbal není pouhým zdrojem zábavy, ale kritickou společenskou institucí. Hráči jako takoví nejsou jen sportovci, ale i vzory. Peníze jsou sice nedílnou součástí profesionálního sportu, ale neměly by zastínit vášeň, ambice a loajalitu. Mbappého rozhodnutí tak může inspirovat mladé hráče, aby upřednostnili své sny a vášeň pro hru před finančními pobídkami. Jeho volba potvrzuje romantickou vizi fotbalu, kde láska ke hře převažuje nad touhou po bohatství.

Mbappého rozhodnutí odmítnout historickou nabídku Al-Hilalu je nejen odvážné, ale také chvályhodné. Rovněž se jedná o silné poselství: Fotbal je víc než jen peníze. Srdce hry spočívá ve vášni, snech a osobních příbězích hráčů. Oddanost francouzské superhvězdy zvolené cestě navzdory závratné finanční nabídce posiluje fakt, že podstatu fotbalu si za peníze nekoupíte. I když jsou finanční prvky v profesionálním sportu nepopiratelné, duch hry zůstává v srdcích hráčů, jako je Mbappé, nedotčen a připomíná nám, že sny a vášeň jsou k nezaplacení.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz