Hlavní obsah
Seberozvoj

Od prokrastinace k akci: Jednoduchý myšlenkový trik, který změní váš život

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: unsplash.com
9. 11. 14:46

Porazte prokrastinaci jediným posunem mysli. Naučte se jednoduchý myšlenkový trik, který vyprázdní váš denní seznam úkolů.

Článek

Prokrastinace je častým problémem, který je mnohdy považován za nedostatek disciplíny nebo neschopnost řízení vlastního času. Toto vnímání však opomíjí psychologické kořeny prokrastinace. Abyste mohli prokrastinaci proměnit v akci, musíme ji chápat nikoli jako chybu, ale jako složitou souhru vašich emocí a řešených úkolů.

Myšlenkový trik, který má potenciál převrátit váš přístup k prokrastinaci, je jednoduchý, ale hluboký: přeformulujte nebo přehodnoťte své úkoly. Jde o kognitivní posun od vnímání úkolů jako ohrožení vaší autonomie nebo kompetence k jejich vnímání jako příležitosti k růstu a sebevyjádření. Této změny nastavení mysli lze dosáhnout pomocí techniky známé jako „vnímání úkolů na základě hodnot“.

Jak technika vnímání úkolů na základě hodnot funguje?

Nejprve si určete základní hodnoty, které s vámi osobně rezonují. Mohou to být například osobní růst, kreativita nebo zdraví. Poté spojte úkol, kterému se vyhýbáte, s jednou z těchto hodnot. Pokud například odkládáte cvičení, ale ceníte si zdraví, přeformulujte úkol tak, že se zaměříte na to, že cvičení je formou péče o sebe a investicí do dlouhodobé pohody.

Tento proces přehodnocení úkolů využívá vaši vnitřní motivaci, která je řízena vašimi základními hodnotami a zájmy. Využívá stejné psychologické síly, které vás pohánějí k tomu, abyste se věnovali koníčkům nebo činnostem, které považujete za přirozeně prospěšné. Sladěním úkolů s vašimi hodnotami je přeměníte na něco, co chcete dělat, a ne na něco, co dělat musíte.

Kromě toho může pomoci rozdělení ohromujících úkolů na menší, lépe zvládnutelné kroky. Tomuto postupu snižujícímu mentálním bariéru, která vám brání začít, se říká „mikroúkoly“. Každý dokončený malý krok vám dává pocit úspěchu a posiluje vaši schopnost úkol zvládnout, což zvyšuje dynamiku a dále snižuje nutkání odkládat.

Nepodceňujte sílu vnitřního dialogu

Samomluva má silný vliv na naše emoce a chování. Změnou negativní samomluvy na pozitivní, na akci zaměřená prohlášení měníme své myšlení. Namísto myšlenky „Tohle nikdy neudělám“ si můžete říct: „Jeden malý krok mohu udělat hned teď.“

Klíčovou složkou při překonávání prokrastinace je také všímavost. Umožňuje nám pozorovat naše myšlenky a pocity bez posuzování a uvědomovat si nepříjemné pocity, které nám úkol může přinést, aniž bychom se jimi nechali diktovat naše jednání. Díky všímavosti se můžete vyrovnat s nutkáním k prokrastinaci a rozhodnout se jednat navzdory němu, čímž uplatníme svou vůli.

Tento kognitivní přístup k řešení prokrastinace není rychlým řešením, ale udržitelnou strategií. Vyžaduje praxi a důslednost. Výsledky však mohou změnit váš život a vést ke zvýšení produktivity, vyšší míře spokojenosti a hlubšímu pocitu kontroly nad vaším životem.

Slovo závěrem

Na závěr je důležité zdůraznit, že umění přeměnit prokrastinaci v proaktivní chování spočívá v propracované psychologické strategii. Tato strategie není jen jednotlivým úkonem, ale je složena z přeformulování našich úkolů optikou vnímání hodnot, pragmatického rozdělení úkolů na menší, stravitelné jednotky, pěstování pozitivního a akčního sebedialogu a cvičení všímavosti. Každý prvek této sady nástrojů slouží jako kolečko v mechanismu sebezdokonalování a vytváří ucelený přístup k překonání setrvačnosti prokrastinace.

Cesta začíná mentálním přehodnocením úkolů. Tím, že každý úkol spojíte s hluboce zakořeněnou hodnotou, proměníme to, co by mohlo být všední nebo skličující povinností, v krok k naplnění osobního poslání nebo étosu, čímž mu vdechnete vnitřní motivaci. Když ohromující projekty rozdělíte na mikroúkoly, každé jejich dokončení se stane vítězstvím, ať už je jakkoli malé, což posílí vaši víru ve vlastní schopnost pokročit. Současně vás pozitivní samomluva vyvede z paralyzujících spárů pochybností o sobě samých a přivede vás k myšlení, v němž výzvy vítáme jako příležitost k růstu.

Všímavost, tichá, ale mocná síla v této rovnici, vás učí koexistovat s nepohodlím, které mohou určité úkoly vyvolat, a umožňuje vám vědomě volit akci místo vyhýbání se. Tato vědomá volba se stává praxí a časem i zakořeněným návykem.

Jakmile se tyto strategie stanou vaší druhou přirozeností, začnou ve vašem životě vytvářet nový příběh. Vaší mantrou se stane pracovat chytřeji, ne tvrději. Vaše každodenní úkoly už nebudou jen kolonkami, které je třeba zaškrtnout, ale budou odrážet vaše hlubší hodnoty a aspirace. Stanou se hřištěm pro vaše vášně a důkazem vaší oddanosti.

Zvládnutím těchto technik nově definujete svůj vztah k činnosti jako takové, která se stane základním aspektem vaší identity, a vytvoříte si tak život, který se vyznačuje úspěchem a naplněním.

Zdroje informací:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz