Hlavní obsah
Aktuální dění

Šokující útok na ukrajinské maminky: Zločin z nenávisti v Plasích?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: unsplash.com

Ilustrační foto

23. 8. 18:46

Dvě Ukrajinky, které si nevinně povídaly v Plasích, byly za bílého dne brutálně napadeny. Tento šokující násilný čin poukazuje na hluboce zakořeněné předsudky, které jsou v naší společnosti stále přítomné a využívané některými politiky.

Článek

Jednota a porozumění by měly být pilíře naší společnosti, proto je velmi skličující být svědkem neoprávněného násilí a diskriminace. Incident v Plasích, o kterém informoval nejenom Deník.cz, kde byly brutálně napadeny dvě ukrajinské ženy před zraky svých dětí, je jasnou připomínkou předsudků, které stále sužují naši společnost.

Dvě kamarádky, obě Ukrajinky, si jen tak seděly na chodníku, povídaly si a hlídaly své děti, když vedle nich zastavilo auto. Řidič se jich zeptal, zda jsou z Ukrajiny, a po jejich potvrzení následoval děsivý násilný čin. Muž začal ženy bez jakékoliv provokace napadat pěstmi. Jedna z obětí, Tetiana, popsala otřesný zážitek a uvedla, že nejprve dostala několik ran pěstí do obličeje a poté se útočník zaměřil na její mladší kamarádku Lily. Následky byly hrozivé: Zatímco Tetiana utrpěla modřiny, Lily musela být hospitalizována s vážnými zraněními, včetně zlomené čelisti a lícní kosti.

Podobné incidenty jsou projevem hluboce zakořeněných předsudků a stereotypů, které někteří naši spoluobčané chovají. Ženy, které jsou v České republice od začátku konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, vyjádřily své zmatení nad nevyprovokovaným útokem a zdůraznily, že s nikým neměly žádné spory a neudělaly nic, čím by takové násilí podnítily.

Místní starosta Plas zmínil, že ve městě je ubytováno přibližně 200 ukrajinských uprchlíků a až do tohoto incidentu nebyly zaznamenány žádné vážnější konflikty. To vyvolává otázku: Co mohlo vést útočníka k tak ohavnému činu? Nemají částečně na rukou krev i někteří političtí představitelé, kteří vůči uprchlíkům před válkou v mediích opakovaně nenávistně vystupují?

Ministr vnitra Vít Rakušan útok na sociální síti X odsoudil a připsal toto jednání právě nenávistným výrokům na adresu Ukrajinců. Učinil paralelu s šířením nenávisti vůči muslimům a zdůraznil politickou odpovědnost těch, kteří takové zlovolné nálady šíří.

Zamyšlení se nad světem plným předsudků

Po otřesném incidentu v Plasích je nutné se zastavit a zamyslet se nad stavem části naší společnosti. Podobné incidenty jsou (zatím naštěstí) jen ojedinělými událostmi, ale jsou příznakem hlubšího neduhu, který prostupuje našimi komunitami a odhaluje předsudky a zaujatost, které mezi námi bohužel stále přetrvávají.

Svět učinil významný pokrok v prosazování inkluzivity, porozumění a přijetí. Jsme svědky hnutí obhajujících práva marginalizovaných komunit, globálních kampaní proti rasismu a iniciativ podporujících mezikulturní dialog. Přesto nám incidenty, jako byl ten v Plasích, ostře připomínají, že je před námi ještě mnoho práce. Je to výzva k probuzení, která nás nabádá, abychom se postavili předsudkům, které v nás mohou, často nevědomě, číhat. A často jsou v nás pěstovány a podporovány projevy některých našich politických představitelů…

Je snadné odmítnout takové činy jako činy několika pomýlených jedinců, ale to by bylo přílišné zjednodušení. Každý násilný čin, zejména ten, který má kořeny v předsudcích, je odrazem společenských postojů a přesvědčení. Je projevem stereotypů, které se udržují, narativů, které se šíří, a předsudků, které zůstávají bez kontroly.

Co tedy můžeme jako jednotlivci udělat? Za prvé to začíná sebeuvědoměním. Měli bychom se podívat do svého nitra a rozpoznat a zpochybnit všechny předsudky, kterými můžeme být zatíženi. Jde o to zapojit se do rozhovorů, i když jsou nepříjemné, a vzdělávat se v oblasti kultur, komunit a historie odlišných od té naší. Jde o to podporovat empatii a pochopit, že každý člověk, bez ohledu na svou národnost, rasu nebo náboženství, má své vlastní příběhy, boje a sny.

Kromě toho je zásadní aktivně vystupovat proti jakékoli formě diskriminace nebo násilí. Tváří v tvář nespravedlnosti je mlčení spoluvinou! Musíme podporovat oběti, odsuzovat pachatele a usilovat o vytvoření bezpečného prostoru pro všechny.

Incident v Plasích není jen tragickou událostí, je to poučení. Je to výzva, která nás nabádá k tomu, abychom byli lepší, abychom jednali lépe. V současném světě již není místo pro předsudky. Musíme usilovat o společnost, kde se s každým zachází důstojně, s respektem a láskou a kde se incidenty, jako byl ten v Plasích, stanou minulostí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz