Hlavní obsah
Názory a úvahy

Okamura: Hrdina sociálních sítí a mistr manipulace. Využívá tragédie k získávání politických bodů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons / David Sedlecký / CC-BY-SA-4.0
17. 8. 16:12

Od tragédie v Plzni k Putinovi v pytli na mrtvoly: Okamurova strategie získávání politických bodů na úkor pravdy.

Článek

Tomio Okamura, nekonečný zdroj inspirace pro všechny skutečné vlastence opět zabodoval. Zase pro jednou prokázal svůj neobyčejný talent. Nyní se nám snaží představit nový trend: „Kolektivní vina za znásilnění“. Ano, slyšíte správně. Pokud se něco stane, je to vina celé skupiny lidí. Logika na úrovni žáka nižšího stupně základní školy!

Začalo to jeho tradičním proslovem v poslanecké sněmovně a posléze pokračoval výpady na sociální síti X (dříve Twitter), kde se pokusil spojit tragický případ znásilnění v Plzni s vlajkou vyvěšenou na ministerstvu vnitra, na které byl vyobrazen ruský prezident Vladimir Putin v pytli na mrtvoly.

Podle jeho, mnohými nepochopené mysli, platí, že pokud někdo vyvěsí vlajku s Putinem, automaticky to znamená, že podporuje znásilnění. Okamurova logika je zřejmě tak pokročilá, že ji běžní smrtelníci nemohou pochopit.

Okamura se snaží vytvořit dojem, že ministr vnitra Vít Rakušan je nějakým způsobem viníkem toho, co se stalo, protože… no, protože vyvěsil vlajku? Opravdu? Je to skoro jako říci, že pokud máte na zahradě trávník, jste automaticky viníkem za všechny alergie na pyl v okolí.

Podle Okamury je vše jednoduché: Pokud se něco stane, je to vina někoho jiného. A pokud za to může obvinit celou skupinu lidí, tím lépe. Vždyť proč bychom měli hledat skutečné viníky a řešit skutečné problémy, když můžeme jednoduše ukázat prstem na někoho jiného a říci: „Je to jeho vina!“?

Ale co mě opravdu fascinuje, je Okamurova schopnost vytěžit z každé situace politické body. Násilí na ženách? Pokud je v tom migrant, je to skvělá příležitost kritizovat celou skupinu lidí. Ale pokud se jedná o „ideologii MeToo“, najednou je to něco, co bychom měli ignorovat.

V konečném důsledku je zřejmé, že Okamura je mistrem manipulace a vytváření falešných narativů. Jeho schopnost odklonit pozornost od skutečných problémů a vytvořit nepřátele tam, kde žádní nejsou, je opravdu obdivuhodná.

Okamura je bezpochyby jediný (samozvaný) spasitel svrchované České republiky

Okamura, takřka superhrdina, jehož jediným cílem je záchrana České republiky od záplavy nepřizpůsobivých migrantů, má skutečně neuvěřitelnou schopnost najít v každé situaci něco, co by mohl využít k vlastnímu prospěchu.

Co je na tom všem nejlepší? Je to fakt, že mnoho lidí si myslí, že je to skutečně superhrdina a nechá se jeho „super schopnostmi“ okouzlit. Okamura nám chce namluvit, že je jediným politikem, který mluví pravdu. Ale ve skutečnosti je spíše jako kluk na školním hřišti, který tvrdí, že má doma živého draka. A je ochoten udělat cokoli, aby nás přesvědčil, že je to pravda.

Je smutné, že v dnešní době, kdy bychom měli být spojeni, musíme poslouchat pohádky o dracích a superhrdinech. Ale je důležité si uvědomit, že Okamura je jen jedním z mnoha „vypravěčů pohádek“ v politice. A je na nás, občanech, abychom rozpoznali skutečnost od fikce.

Ačkoliv může být pro někoho lákavé věřit v Okamurovy pohádky, je důležité si uvědomit, že za tím vším je skrytý spisovatel, který se snaží napsat svůj vlastní příběh. A jediným způsobem, jak se postavit proti takovým pohádkám, je být informován a kriticky přemýšlet o tom, co nám „vypravěč“ říká.

Kritické myšlení: Luxusní doplněk, který voliči SPD zatím neobjevili

Tím se možná dostáváme k jádru pudla, jímž je právě kritické myšlení! To vzácné umění, které nám umožňuje rozpoznat pravdu od lži, skutečnost od fikce a… Tomia Okamuru od skutečného politika. Je to něco jako luxusní doplněk, který si mnozí z nás nemohou dovolit. A voliči SPD jsou v tomto trendu napřed.

Kritické myšlení je jako ten poslední, ale velmi důležitý kousek skládačky, který vám chybí, když se snažíte pochopit svět kolem sebe. Pro voliče SPD je to spíše ten kousek, který se ztratil pod gaučem a nikdo nemá chuť ho hledat. Proč by taky? Když máte Okamuru, který vám řekne, co si máte myslet, proč byste se obtěžovali vlastním myšlením?

Je fascinující sledovat, jak se voliči SPD snaží vyhnout kritickému myšlení za každou cenu. Připomíná to situaci člověka, který se snaží vyhnout slunci tím, že nosí sluneční brýle v noci. Ano, může to vypadat cool, ale ve skutečnosti to nedává smysl.

Už mě ani nepřekvapuje, jak si často voliči SPD myslí, že jsou tím nejchytřejším člověkem v místnosti. Vždyť kdo jiný by mohl rozpoznat genialitu Okamurových řečí, když mluví o tom, jak všichni cizinci chtějí zničit naši zemi? Kdo jiný by mohl vidět pravdu, když Okamura říká, že všechny problémy v naší zemi jsou vinou uprchlíků? Ano, jen ten nejchytřejší volič SPD.

Ale nebojte se, kritické myšlení není pro všechny. Ve skutečnosti představuje spíše exkluzivní klub, do kterého se nedostane každý. A voliči SPD do něj navíc vstoupit ani nechtějí. Proč by se snažili rozvíjet své kritické myšlení, když mohou jednoduše věřit všemu, co jim řekne jejich oblíbený politik?

Kritické myšlení je něco, co by si měl osvojit každý. Ale pokud jste volič SPD, možná je lepší, že tomu tak ve skutečnosti není. Vždyť kdo by chtěl být součástí toho exkluzivního klubu, když může být součástí Okamurovy armády pravdy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz