Článek
Scénárista a režisér v jedné osobě David Vondráček se v letech 2006-2008 rozhodl prozkoumat život milenecké dvojice bezdomovců, jejichž pohnuté životy nádherně ztvárnil v dokumentu, který je už jen svým příběhem jedinečný.
Jan a Jana přebývají na starém pražském hřbitově ve Strašnicích. Útočištěm se jim stal hrob. I přes strasti života, které je potkaly, jim osud nadělil lásku. Janě je přes třicet, Janovi již přes padesát. Aby oběma zajistil obživu, vyráží Honza každý den hledat poklady do popelnic, aby je poté v nádražním antikvariátu směnil za peníze a ty poté za alkohol. Jan se „na ulici“ žít už naučil. Jana však oproti klasické bezdomovecké komunitě stále působí jako křehká květinka, která na tento život, zdá se, není úplně připravena, a to i přesto, že i ona si v minulosti prošla peklem nefunkčního rodinného zázemí nebo prostitucí.
Proti krutosti okolního světa dvojice bojuje nejen svým citem, ale také neustálou opilostí. Strašnický hrob, alkohol a jejich velká láska představují útočiště, bezpečný přístav pro denní i noční snění.
Chvílemi svou komfortní zónu opouští i společně, aby se pokusili vyřídit alespoň základní doklady. To se jim ale z nejrůznějších důvodů nedaří. Oba protagonisté dlouho věří v to, že díky lásce nastartují společný život a vyvážou se ze spárů bezdomovectví. Bohužel se stále jen utápí v přítomnosti a spějí malými krůčky k sebedestrukci.
Nad hřbitovem se navíc utahuje smyčka v podobě čím dál častějších návštěv a kontrol policistů, kterým Jana a Jan docela dlouho dokáží odolávat. Dalším nepřítelem se jim jako každému bezdomovci stává zima. První dvě společně s vypětím všech sil a často i v alkoholovém opojení přečkávají.
Hlavně na Janě si ale čím dál silnější konzumace tvrdého alkoholu vybírá svou daň. Pád na úplné dno je rychlejší, než by se dalo čekat. Po jedné z nočních pijatik vstává s těžkou kocovinou. Počůraná a pokálená se potácí po hřbitově, zatímco se Honza prodírá davem přes Staroměstské náměstí, aby zajistil polévku.
Jan a Jana by se teoreticky mohli ode dna zvednout. Oba jsou však přesvědčeni, že pomoc ani od Armády spásy, ani od jiné organizace či služby nepotřebují a tvrdošíjně ji odmítají. S láskou a svobodou se cítí vnitřními vítězi. Není však tento postoj jen falešnou zástěrkou před bezmocí?
Po několikerých varováních místní policie jsou nakonec i Honza i Jana svědky bouracích prací, které jim berou pomyslný domov a oni přicházejí i o tu poslední berličku, která jim v jejich životech zůstala.
Dvojice ustála ledacos. Opuštění hřbitova už vztah ale neudrží. Honza začína více pít, Janě se prohlubují zdravotní problémy. I přesto, že Jan chce s Janou zůstat a najít si nové útočiště, Jana se kvůli Honzově pití jej rozhodne opustit.
Její stav se po asi třech týdnech bez něj rapidně horší. Sama se ulicí už protloukat nedokáže a je vyvržena k naprosté sebedestrukci. Před Vánoci roku 2008 po náhlém kolapsu, způsobeném nejspíše dlouhodobě zničujícím stylem života, umírá.
Mezitím Honza Janu hledá. O její smrti se dozvídá pozdě, a tak se s ní alespoň počátkem roku 2009 symbolicky rozloučí: „Nemám prachy! Nemám prachy, tak bude pohřbená jako pes! “
Sám dokáže přežívat až do roku 2011. A taky vzpomínat na to dobré, co už bylo. V již dost zuboženém stavu při flašce ještě popisuje: „Kdy sem byl nejšťastnější? Když jsme si sedli s Janou, pozorovali západ slunce. Já jsem jí nabídl něco k jídlu, třeba polívku a povídali jsme si o životě, prostě o všem. A nejenom já, ale i ona. Oba jsme byli šťastní.“
Krátce poté umírá i Jan.
Bezdomovecká Love story s prvky antické tragédie končí.
Kvalitu příběhu dokládají i mnohá ocenění. V roce 2012 získal dokument cenu Zlatý ledňáček za nejlepší dokumentární film na plzeňském festivalu Finále a cenu za nejlepší zahraničním dokument na festivalu nezávislého filmu RIFF v Římě.
V roce 2013 tvůrci filmu získali cenu Trilobit a cenu za nejlepší dokument na Cenách české filmové kritiky. Aňa Geislerová kategorii vtipně uvedla slovy: „Kritici nejsou ovlivněni svými kamarády, protože už žádné nemají. Navíc své rozhodnutí vždy zveřejní, takže přijdou i o ten zbytek, který by mohli mít“.
Zdroje:
https://www.csfd.cz/film/297111-laska-v-hrobe/prehled/
Shlédnutí sběrného dokumentu Láska v hrobě (2011) na: https://m.youtube.com/watch?v=qplbx-i8S4o&pp=ygUNbGFza2EgdiBocm9iZQ%3D%3D
https://www.magazinelita.cz/clanek/4847-dokument-laska-v-hrobe-byl-zvolen-nejlepsim-dokumentarnim-filmem/
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1ska_v_hrob%C4%9B