Článek
Událost byla dobře zdokumentována, téměř náhodou. Palubní kamery v autech byly v té době v Rusku velmi populární a mnoho z těchto kamer zachytilo pruh světla na obloze a velký záblesk, který přišel při explozi asteroidu.
Asteroid, zodpovědný za tuto událost, měl průměr asi 20 metrů a vstoupil do atmosféry pod relativně malým úhlem vzhledem k Zemi, rychlostí asi 19 kilometrů za sekundu (69 000 kilometrů za hodinu nebo 42 690 mil za hodinu). Když zasáhl zemskou atmosféru, začal hořet a poté explodoval asi 30 kilometrů nad povrchem.
Po tunguském asteroidu (zde) s průměrem asi 40 metrů, který vybuchl na Sibiři 30. června 1908, byl čeljabinský asteroid poloviční. Přesto způsobil hodně škody.
Exploze vytvořila záblesk, který byl krátce jasnější než Slunce, a rázovou vlnu, která podle odhadů uvolnila stejné množství energie, jako 500 kilotun TNT - asi 30krát více energie než atomová bomba odpálená v Hirošimě. Naštěstí k explozi došlo dostatečně vysoko nad zemí, takže její energie byla z větší části absorbována do atmosféry. Kdyby se to stalo níže, nebo kdyby asteroid dopadl na zem neporušený, škody by se nepodobaly ničemu v moderní historii lidstva.
Výbuch se samozřejmě neobešel bez následků. Vytvořil tlakovou vlnu, která prošla atmosférou a dopadla na zem. Poškodila 7 200 budov v šesti městech a poslala 1500 lidí do místních nemocnic a klinik se zraněními. Většina zranění byla způsobena zvědavostí. Lidé viděli jasný záblesk a šli se podívat ven k oknům. Tlaková vlna, která se šíří pomaleji, dorazila později, rozbila okna a zranila lidi letícím sklem.
Nejznepokojivější věcí na čeljabinské události je to, že nikdo nečekal, že se blíží. Asteroid nebyl detekován, dokud se neřítil zemskou atmosférou, z velké části proto, že přiletěl ze směru od Slunce a byl zakryt jeho září.
Shodou okolností bylo předpovězeno, že další asteroid se přiblíží k Zemi ještě ten samý den. Planetární společnost dokonce uspořádala webinář o zhruba 30metrovém asteroidu 367943 Duende, který objevil vítěz grantu Planetary Society Shoemaker Grant. Grant byl použit k modernizaci jejich observatoře, která se o tento vzrušující okamžik podělila s veřejností.
„Kromě našich grantů na podporu výzkumu asteroidů bylo součástí našeho poslání vždy zvyšovat povědomí veřejnosti o hrozbě asteroidů a zasazovat se o vládní financování pozemních a vesmírných pozorování asteroidů a dalšího výzkumu, abychom lépe porozuměli tomu, co je tam venku, než bude příliš pozdě. S novými technologiemi pro lov asteroidů, jako je kosmická sonda NEO Surveyor, budeme lépe vybaveni k tomu, abychom asteroidy, jako byl tento, našli dříve, vypočítali jejich trajektorie a podnikli kroky, abychom se vyhnuli zraněním nebo úmrtím,“ píše se na webových stránkách společnosti.