Článek
Když byl jeho otec, senátor Robert Kennedy zavražděn, bylo mu čtrnáct let. Pro chlapce, který v tu dobu procházel složitou fází dospívání to byl zlom. Už nikdy neuvěřil v systém, establishment či americkou demokracii. Skutečnou pravdu začal hledat v konspiračních teoriích, které mu poskytly nejen jednoduchá vysvětlení složitých událostí, ale i odpovědi na absurdní zvraty, které ničily jeho život a důvěru ve svět. Dodnes věří, že za atentátem na jeho otce ve skutečnosti stála CIA. Postupně se v těchto výkladech stále více utvrzoval, až se staly klíčovou součástí jeho pohledu na realitu – a nakonec i jeho politického působení.
„Predátor“ z rodu Kennedyů
Atentát na jeho otce nebyl jedinou tragickou událostí, která změnila jeho náhled na svět. Už jako devítiletý chlapec zažil atentát na svého strýce, demokratického prezidenta Johna F. Kennedyho. Taková dvojitá rána nepochybně musela v duši malého chlapce, kterým Robert F. Kennedy (označovaný jako RFK Jr.) tehdy byl, zanechat hluboké šrámy. Čelil tragickým ztrátám, které mu ukázaly, že svět je nebezpečné místo a ani ti nejmocnější nejsou chráněni před násilím a chaosem. Nevyrůstal proto v jistotě a víře v politický odkaz své rodiny, ale mohl se cítit zrazený světem, ve kterém byli jeho blízcí brutálně likvidováni. Možná právě tehdy v něm uzrálo přesvědčení, že nic není takové, jakým se zdá být. V pozadí událostí stojí síly, které bezohledně tahají za nitky a utvářejí podobu našeho světa. A jeho zřejmě neléčené trauma možná bude mít vliv na to, jak bude vypadat americká zdravotní politika. O tom však později.
RFK Jr. byl jedním z jedenácti dětí Roberta Kennedyho. Po atentátu, který byl na něm v roce 1968 spáchán, prožíval období velkého zmatku a smutku. Na čas se ocitl v náhradní rodině a měl potíže s chováním a drogovou závislostí. V šestnácti letech byl dokonce zatčen kvůli držení marihuany a vyloučení ze dvou internátních škol. Někteří členové klanů Kennedyů ho v té době považovali za vůdce smečky rozmazlených, bohatých dětí, které si říkaly „Hyannis Port Terrors“ a byly zapletené do vandalismu, krádeží i užívání drog. Jeho sestřenice Caroline Kennedyová ho mnohem později označila za „predátora“, který celou rodinu Kennedyů vedl na scestí. Za pijáka a drogového dealera byl označován i v době svých studií na univerzitě. Navzdory všem excesům nakonec vystudoval práva a americkou historii, a to na prestižních univerzitách, které si mohl dovolit díky zázemí své bohaté a vlivné rodiny. I tak se během 70. a 80. let dlouho potýkal s drogovou závislostí na heroinu, ze které mu pomohl až odvykací program.
Konspirace a polopravdy
Následně se stal poměrně známým environmentálním právníkem a aktivistou, i když jeho kariéru provázely různé kontroverze. Ty byly většinou spojeny s jeho vírou v konspirační teorie. Tvrdí například, že vlády tají pravdu o přítomnosti toxických látek v přírodě. Stejně tak věří, že farmaceutický průmysl a regulační orgány zatajovaly informace o rizicích rtuti ve vakcínách. Zřejmě uvěřil i v tzv. chemtrails (chemické látky, které vlády nebo jiné organizace úmyslně rozprašují do atmosféry prostřednictvím letadel, aby manipulovaly počasím, kontrolovaly populaci nebo mají jiné tajné účely), jelikož v této souvislosti v srpnu roku 2024 napsal na síť X post „Zastavíme tento zločin!“
Kennedy pije zásadně syrové mléko a americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv obvinil, že agresivně pití nápoje v tomto stavu potlačuje. Jeho pasterizace údajně snižuje množství živin a je tak méně zdravé než pití mléka v původním stavu, což je riziko, před kterým odborníci varovali a zmínili, že syrové mléko není výživnější než to, které projde nezbytnou úpravou. Šíření této konspirace mělo za následek například první nakažení člověka v USA ptačí chřipkou.
Už od roku 2005 RFK Jr. šíří konspirační teorie o vakcínách, které navzdory četnému vyvrácení odborníky, spojuje s autismem a potravinovými alergiemi. Jeho hvězdná chvíle přišla až v souvislosti s pandemií covidu-19, kdy se šířily četné dezinformace o vzniku pandemie, jejím skutečném rozsahu i o vakcínách proti této nemoci.
Co se týče zdravotnických témat, nejsou vakcíny jedinou věcí, o které tvrdí, že mohou za nárůst současných problémů. Také například tvrdí, že za masovými střelbami na amerických školách stojí ve skutečnosti antidepresiva. „Před zavedením Prozacu jsme v naší zemi neměli téměř žádnou z těchto událostí,“ uvedl Kennedy a dodal „V jedné věci se lišíme od kteréhokoliv jiného státu na světě, a tou je množství psychiatrických léků, které užívají naše děti užívají.“ V roce 2023, kdy tato slova pronesl, věřil, že Národní úřad pro zdraví tuto souvislost zkoumat nebude, protože spolupracuje s farmaceutickým průmyslem. Dalším tvrzením je, že toxické látky v životním prostředí mají vliv na sexuální orientaci a genderovou identitou dětí.
Politický vzestup
Kennedy, který dlouhá léta podporoval demokraty, ale na podzim roku 2023 oznámil, že jako bývalý člen Demokratické strany hodlá kandidovat na prezidenta Spojených států coby nezávislý kandidát. V srpnu 2024 ale z kandidatury pro nedostatečný volební potenciál ustoupil a podpořil Donalda Trumpa, jehož příznivce ještě v roce 2016 označoval za „bojovné idioty“ a naznačil, že některé považuje za „přímé nacisty“. Trumpa také charakterizoval jako „tyrana“ a „hrozbu pro demokracii“ a přirovnal jej k Adolfu Hitlerovi a George Wallaceovi.
Novopečený prezident Trump jej pak nominoval na pozici ministra zdravotnictví a sociální péče ve federální vládě. 13. února byla jeho nominace potvrzena Senátem a následně byl uveden do funkce.
Hned po jeho nástupu do funkce Trump podepsal výkonný příkaz k vytvoření komise „Make America Healthy Again“, která má za cíl vyšetřit a řešit příčiny rostoucího zdravotního krizového stavu v USA, se zaměřením na chronická onemocnění u dětí. Krátce po nástupu do funkce odložil plánované zasedání Poradního výboru pro imunizační praktiky (ACIP) při Centru pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které se mělo konat koncem února 2025. Toto zasedání mělo projednávat nové a aktualizované vakcíny, včetně těch proti meningitidě, RSV a chřipce. Kam se bude nadále ubírat vakcinační politika v USA je otázkou.
Značný rozruch vzbudil také plán posílat lidi s duševním onemocněním na speciální „wellness farmy“, kde by se léčili „prací“, namísto psychofarmaky. Lidem by na farmách byly odepřeny léky na předpis. Také by jim bylo zakázáno mít mobilní telefony, počítače nebo jiné prostředky ke kontaktu s vnějším světem. Byli by zaměstnáni na plný úvazek, pravděpodobně za malý nebo žádný plat, a to pěstováním biopotravin. Podle RFK Jr. věří, že tento proces by „znovu připravil“ na život údajně zlomené lidi. Problémy s psychikou přitom spojuje nikoliv se zdravím, ale vnímá je jako osobní selhání. Zda lze nalézt analogii v historických událostech, nechť posoudí čtenář sám.
Co s námi dělá trauma?
Psycholog J. L. Herman ve svém klasickém díle o traumatu Trauma and Recovery vydaném roku 1992 zmiňuje, že v dětství traumatizovaní lidé se často snaží získat kontrolu nad světem kolem sebe, protože v dětství zažili naprostou bezmoc. To se může projevit snahou kontrolovat situaci a být nekompromisní. Někteří v dětství traumatizovaní lidé mají tendenci vnucovat své vidění světa ostatním. Často uplatňují tvrdá pravidla a mají tendenci svět vnímat černobíle. Popisuje dále, že autoritářské režimy často vznikají právě ve společnostech, kde nedošlo ke zpracování traumatu a lidé mají tendenci přilnout k silným vůdcům, kteří slibují bezpečí, stabilitu a řád. Další studie ukazují, že někteří lidé s nezpracovaným traumatem mají pocit, že svět je nepřátelský a nefér. Mají proto potřebu vysvětlení složitých jevů a velkou nedůvěru k institucím.
Příběh Roberta F. Kennedyho Jr. možná ukazuje, jak hluboký vliv mohou mít osobní tragédie a neléčená traumata na formování člověka – nejen v jeho osobním životě, ale i v jeho veřejném působení. Jeho postoje vyvolávají silné emoce a rozdělují společnost. Zdá se, že právě bolestné zkušenosti z dětství mohou člověka přivést k neustálému hledání nepřátel, kteří mohou za jeho velkou bolest. A pokud se podobné pocity šíří napříč společností, otevírá se prostor pro „vůdce“, kteří ji snadno přesvědčí, že za její problémy ve skutečnosti mohou „šedé eminence“ v pozadí.
Další zdroje:
Protestní prezidentský kandidát „na steroidech“. Kdo je Robert F. Kennedy Jr. a není to trochu jedno?, Voxpot, 5.12. 2023
„Caroline Kennedy Urges Senators To Reject Her Cousin´s Nomination“, New York Times, 5.2. 2025
Herman, J. L. : Trauma and Recovery, 1992
Jerrold M. Post: The Psychological Assessment of Political Leaders. 2010