Hlavní obsah
Umění a zábava

Osmdesátky na Chmelnici: Ať je naše radost velká, ať je naše štěstí nekonečné

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pavla Jonssonová

Dybbuk

16. 4. 10:16

V Malostranské besedě v Praze probíhá výstava fotografií Tenkrát na Chmelnici, zachycujících dění v tomto rockovém klubu v letech osmdesátých. Stará vlna i nová vlna do 15. května jsou zarámované na zdi v černobílé nostalgii.

Článek

Byla jsem pozvána na vernisáž, neb jsem hrála v kapele Plyn a Dybbuk a Zuby nehty a byly jsme s holkama na Chmelnici jako doma. Hodně kapel –pochopitelně i ta naše – (teda s výjimkou superstár Ivy Bittový) na fotkách chybělo, ale chystá se kniha, kde bude víc prostoru, tak třeba se tam dostaneme.

Je to důležité, šlo o generaci nové poetiky socialistického dada a grotesky, ukázkového vzdoru. Pak už český Rock’n’Roll ztratil své podvratné ostří a stal se hudbou pro potěšení.

Je to dávno: stříbrovlasí pamětníci se objímali. Kolikrát ještě se takhle setkáme? Hudebně akci jistil legendární Olin Nejezchleba, česká verze Keithe Richardse. Tam, kde ostatní hudebníci-alkoholici chřadnou a umírají, tam Olin mládne a vzkvétá. Ano, jeho bonmot z té dávné doby zněl: „Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já se vám na něm ožeru“.

Shodou okolností právě vyšel nový vinyl Dybbuk Na Chmelnici 1984 Live. Byly jsme parta punkových kamarádek: od roku 1980 jsme fungovaly pod jménem Plyn, pak byl Plyn zakázán a Dybbuk byla naše nová identita.

Ten vinyl vydali PHR (Papagajův hlasatel records), senzační parta z Brna, kteří pod heslem Make Vinyl Great Again vypravují luxusní alba osmdesátkových punkových kapel.

Dybbuk Na Chmelnici 1984 Live se jim skvěle vydařil, s množstvím fotografií, punkovou grafickou úpravou a texty. Naše radost je velká a naše štěstí nekonečné, přesně, jak se zpívá v jedné z písní na albu. Takže velké díky klukům z PHR.

Pavla Jonssonová

Foto: Pavla Jonssonová archiv

nový vinyl Dybbuku

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz