Hlavní obsah
Rodina a děti

Babička-travička aneb „To je specialita, děti“

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pestrasmes
7. 11. 13:18

Včera jsem měla narozeniny. Vzhledem k tomu, že nejsem příznivkyní bujarých oslav, konalo se jen skromné posezení s nejbližší rodinou. Řízky se salátem, káva a dort.

Článek

Babička si velmi zakládá na svém kuchařském umění. Jídla od ní bývala v minulosti vždy velmi chutná, a to samé se dalo tvrdit o jejích buchtách a koláčích. Bohužel se v poslední době nechala strhnout vlnou šíleného experimentování, které nejspíš pochytila při sledování televizních pořadů o vaření. Ale co hůř, ráda se svými podivnými výtvory chlubí a při každé příležitosti nás jimi hostí. Dělá to s takovou láskou, že obsah talířů vždy vyprázdníme.

Zpočátku jsme to brali s humorem. Na stůl nám však přistávají stále divočejší variace na klasická jídla a babička je čím dál odvážnější i v používání nezvyklých surovin a cizokrajného koření. Občas někdo z nás sebere odvahu a poznamená kupříkladu: „Ta játra s rybí omáčkou jsou opravdu hodně zvláštní.“ Na to babička s úsměvem odvětí: „To víš, dneska můžeš nakombinovat všechno. Nemusíme přece pořád jíst to samý.“ Co si počít. Snad jen pozvat babičku a uvařit něco normálního, aby si připomněla, co je dobré. Mé blížící narozeniny se k tomu zdály být dobrou příležitostí.

Na oslavu jsme přivezli babičku i s velkou krabicí. „Dort nepeč, o ten se postarám já“, upozornila mě už před časem. Byla jsem klidná, neboť jsem čekala jednu ze známých variant. Ořechový, čokoládový, případně s ovocem a želatinou. Když jsem výtvor vybalovala, nevšimla jsem si ničeho podezřelého, a proto jsem ho po obědě všem přítomným naservírovala ke kávě. Když jsme se do něj pustili, babička šibalsky pozorovala naši první reakci. K všeobecnému překvapení se pod maskou neškodného dortu s čokoládovou polevou skrývalo něco mimořádně nechutného. Nevím, co tu otřesnou chuť způsobilo. Snad nějaká orientální esence nebo záhadný extrakt z orchideje. Každopádně nikdo z přítomných v tu chvíli neměl to srdce vetché stařence zkazit radost a říct jí, že tenhle zákusek je opravdu hodně nedobrý. Jako diabetička ho pekla jen kvůli nám.

Dort byl navzdory své chuti s láskou sněden a když bylo posezení u konce, dostalo se nám nečekané odměny v podobě příslibu: „Co byste příště řekli svíčkové?“ Babička si u stolu skutečně připomněla staré dobré časy. A to byl můj nejhezčí narozeninový dárek.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz