Hlavní obsah
Rodina a děti

„Tohle je Hanička,“ řekla maminka. „A tebe máme místo ní“

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pestrasmes
30. 10. 13:11

Jsou padesátá léta minulého století. Uprostřed prostě zařízeného pokoje dělá malá holčička stojku na hlavě. Obratně se vrátí nohama na zem a jde se podívat mamince přes rameno.

Článek

Mladá rodina na černobílé fotografii se tváří spokojeně. Jsou tu dvě svátečně oblečená děvčátka předškolního věku a jejich rodiče. Tatínek a maminka drží v náruči po jednom nemluvněti v peřince a všichni se na pana fotografa celkem přirozeně usmívají. „To je Hanička.“ Malá tmavovlasá dívenka zatím neví, o kom to maminka mluví. Po chvíli pochopí. Hanička byla miminko, které umřelo a ona se narodila místo ní, aby rodiče nebyli smutní. Slabé děťátko odešlo po několika týdnech života úplně tiše a zůstalo po něm prázdno.

„Když jsem tady místo Haničky, měla bys být veselá,“ řeklo dítě a pohladilo mamince ruku. Ale už když ta slova vyslovilo, vědělo, že svou sestru nemůže a ani nechce nahradit. Hanička nikdy nedostala šanci běhat, mluvit, smát se, nebo zlobit. Její život byl příliš krátký na to, aby mohla ukázat, co v ní dříme. Nenamalovala jediný obrázek, nerozbila hrnek, nepoznala kamarády. Někdo by mohl říci, že odešla jako nepopsaný list. Ale ne tak docela. Byla milována. Děvčátko se zamyslelo a řeklo: „Já ale nejsem Hanička. Já jsem jiná holčička a jsem už veliká…“ Maminka se jen pousmála a s povzdechem zasunula fotografii zpátky do alba.

V oné rodině se postupně narodilo sedm dětí, ale ani jedno z nich nemohlo svým bytím vyplnit prázdnotu, která po Haničce zbyla. Svůj úděl si z velké míry neurčujeme sami, protože mnoho věcí je dáno již okolnostmi našeho zrození. Ale právem každého člověka je žít život sám za sebe. To pochopilo i drobné tmavovlasé děvčátko, které se rádo stavělo na hlavu.

Tento příběh byl sepsán na památku Haničky, která žila jen krátce, ale v srdcích rodičů nikdy nebyla nahrazena.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz