Hlavní obsah
Umění a zábava

Jeden hit a dost: Danyel Gérard - Butterfly

Foto: Petr Duchek

Motýl „Babočka paví oko“ zachycený na konci léta 2024.

„Jeden hit a dost“ ukazuje písně a příběhy někdy i zapomenutých hvězd, které zažily velký okamžik slávy. Píseň „Butterfly“ vynesla francouzského Danyela Gárarda na světový vrchol hitparád v roce 1971.

Článek

Gérard Daniel Kherlakian, známý pod uměleckým jménem Danyel Gérard, je typickým umělcem populární hudby, který má na kontě jen jeden mezinárodní hit. Ale zato pořádný. Vypráví o setkání s dívkou, kterou nazývá anglicky Butterfly (motýl).

  • videozáznam hitu, který byl natočen na břehu řeky Arve v Ženevě v březnu 1971:

Zpěvák se sice snaží pohodově usmívat, ale nejspíše mu při natáčení nebylo zrovna teplo, protože na záběrech z blízka je vidět, jak mu jde od úst pára.

Gérard se narodil 7. března 1939 na Antilách arménskému otci a italské (korsické) matce a většinu dětství prožil v brazilském Riu de Janeiru. Od roku 1953 žije trvale v Paříži. Zpíval ve sboru v proslulém kostele Notre Dame a patřil k prvním umělcům, kteří hráli a zpívali rock'n'roll (skupina The Dangers) ve Francii. V letech 1959 až 1961 sloužil v alžírské válce v severní Africe jako pěšák (alpský lovec), kde obdržel několik vyznamenání.

Po návratu z války se různě protloukal showbyznysem s kytarou, produkoval a vydával malé desky, ale bez výrazného pěveckého úspěchu. Postupně se však vypracoval jako skladatel a textař domácích hvězd, mezi kterými byste našli Dalidu, Johny Hallydaye, Hervé Vilarda, ale také Udo Jürgense z Rakouska a další. Objevil se i na slavné „Fotografii století“ mezi 46 umělci.

Foto: Par Io Herodotusm, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Schéma „fotografie století“ z 12. dubna 1966 vydané jako plakát časopisu Salut les copains. Po žebříku šplhá Johny Hollyday, Gérard byl na pozici č. 7.

Vznik mezinárodního hitu

V roce 1970 prožíval Gérard těžké období svého života. Zemřel mu otec, rozešel se se snoubenkou a zemřel i přítel Lucien Morisse, ředitel rozhlasové stanice „Europe 1“ a nahrávací společnosti „Disc AZ“. Odmítl smlouvu s americkou nahrávací společností A&M Records a vrátil se na koncertní prkna. S vousy, kovbojským kloboukem i bundou s třásněmi. A u společnosti CBS nahrál francouzskou verzi hitu Butterfly.

Foto: Von unbekannt - discogs, CC BY-SA 3.0, https://de.wikipedia.org

Jeden ze štítků vinylového singlu.

Ve skutečnosti šlo ale „jen“ o přepracovanou hudbu a přepsaný text (francouzky Ralph Bernadette, německy Ben Juris) předchozí nepříliš úspěšné skladby Hélas trois fois hélas na Butterfly, kterou Danyel Gérard složil už v roce 1968 na slova textařky Vline Buggy a vydal o rok později.

Hitparády aneb doma není nikdo prorokem

  • 1. místo - Argentina, Dánsko, Německo, Rakousko, Švédsko, Švýcarsko
  • 2. místo - Belgie, Holandsko, Jihoafrická republika, Mexiko, Španělsko
  • 3. místo - Guatemala
  • 4. až 10. místo - Austrálie (10), Brazílie (5), Finsko (7), Irsko (5), Izrael (8), Japonsko (10), Norsko (5), Nový Zéland (7), Quebec (9-francouzsky mluvící část Kanady)
  • 11. až 100. místo - Francie (32), Kanada (68), USA (20), Velká Británie (11), Rhodésie (13)

Paradoxně ve Francii dosáhla skladba pouze 32. příčky. Přitom ve světě jen do května 1972 bylo prodáno přes 7 milionů malých desek s „Butterfly“. Jedním z důvodů odmítání šíření v médiích byla údajná podobnost s refrénem známé skladby It's a Long Way to Tipperary. To se mi však při poslechu jeví jako přitažené za vlasy. Podobných not je v písni opravdu jen pár. Dalším důvodem mohlo být, že nešlo o zcela novou skladbu, ale revitalizaci vlastní tvorby. Nicméně nešlo o cover verzi.

Ať to bylo jakkoliv, i Francie po čase přijala mezinárodní hit za svůj, ale na umístění v domácích hitparádách už to nemělo vliv.

Gérard do roku 1973 objížděl s několika jazykovými verzemi „Butterfly“ svět a užíval si slávy plnými doušky.

Rozlučkové koncertní show s fanoušky absolvoval v roce 1978 v Pařížské Olympii. Z ní byl pořízen i záznam, který však nikdy nevyšel. Danyela Gérarda si svět bude pamatovat jako toho, kdo zpívá dívce „Butterfly“.

Foto: Christian D'AUFIN, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org

Danyel Gérard během vystoupení v cirkusovém šapitó v La Baule dne 19. června 1983.

Obsah písně

Textem se vine metafora křehkosti a krásy motýla. Vypráví o muži, který se musí vzdálit od své milované, které dal něžnou přezdívku Motýlek (Butterfly).

I přes varování okolí, že při dlouhé vzdálenosti se láska vytratí (Tu me dis loin des yeux, loin du cœur - Říkáš mi, že co není na očích, není na srdci), on pevně věří, že jejich láska je natolik silná, že by se do ní vešlo celé nebe a překoná jakoukoliv vzdálenost (L'océan c'est petit, tout petit. Pour deux cœurs où l'amour a grandi - Oceán je malý pro dvě srdce, kde vyrosla láska).

Přezdívka „Butterfly“ symbolizuje křehkost a krásu jeho milované, kterou si zpěvák chce uchovat ve svém srdci a slibuje, že se za měsíc vrátí k dívce, která ho stále miluje, kterou objímal, políbil a zůstane s ní.

Anketa

Doporučili byste „Butterfly“ přátelům jako evergreen 70. let?
Určitě ano.
40 %
Spíše ano.
20 %
Nevím.
20 %
Spíše ne.
0 %
Určitě ne.
20 %
Celkem hlasovalo 5 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz