Hlavní obsah
Názory a úvahy

Pirátka Gregorová v ráži: „Vy proruská špíno!“

Foto: Pirátská strana, volné dílo, https://flic.kr/p/2kpTs2V

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová

Piráti ztrácí pozice a začínají být ve vyjadřování podráždění, agresivní či hrubí. Nejde jenom o nepovedenou digitalizaci stavebního řízení Ivana Bartoše, ale i o europoslankyni Gregorovou.

Článek

Velké překvapení bylo vidět a slyšet 31. července 2024 v rozhovoru na TV CNN Prima News mezi europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) a Markétou Gregorovou (Piráti).

Předem uvedu dvě věci, které s rozhovorem souvisí:

1. Nedomnívám, že dnes někdo neví, že Rusko napadlo Ukrajinu a je agresorem.

2. Stejně tak mne překvapuje, pokud dnes někdo spojuje současný pluk AZOV s neonacisty. Už jen proto, že před 10 roky byl tehdy polovojenský či partizánský pluk (batalion či prapor), v jehož řadách skutečně bylo několik neonacistů a ultrapravicových radikálů zařazen pod oficiální složky Ministerstva vnitra Ukrajiny. Následně byli někteří jedinci odejiti a pluk byl zařazen mezi vojáky Národní gardy Ukrajiny. Dnes jde spíše o nacionalisty, kteří budí stále určitou kontroverzi. Bez problémů ale pluk rozhodně nebyl. Například v otázce porušování lidských práv i válečných zločinů. Nakonec i Spojené státy z těchto důvodů odmítaly dříve pluku poskytovat vojenskou podporu. Ale je dobré také vědět, že pluk se po celou dobu své existence početně pohybuje kolem několika stovek až asi 1,5 tisíce jedinců a proto bych mírnil jeho určitou démonizaci a rozsah působnosti.

A teď k tomu, co zaznělo z úst europoslankyně Gregorové během rozhovoru v čase 6:05, kdy svého oponenta označila za „proruskou špínu“.

Doporučuji k poslechu celý rozhovor, aby vám bylo srozumitelnější, oč vlastně šlo. Nicméně i bez poslechu zní poněkud bizarně, když za „proruskou špínu“ označí členka pirátské strany svého protivníka (který zastupuje v Bruselu levicové uskupení, které není zrovna mým šálkem čaje), vezmeme-li v úvahu několik stále opomíjených souvislostí.

Slovem piráti byli vždy označování gangsteři na moři. Mezi piráty jsou i (radikálně zmatení) komunisté. V europarlamentu sedí ve společné frakci se zelenými, socialisty a bývalými komunisty. A komunistický socialismus se zase až tolik v některých věcech nelišil od národního socialismu. Obě ideologie byly ultralevicové a v konečném důsledku vždy destruktivní.

Způsob, jakým se však paní Gregorová vyjádřila, vypadal i poněkud nekultivovaně. Div že mi v jednu chvíli nevylezla „nenápadně“ z monitoru do obýváku. Omlouvám se, že to napíši ostřeji, ale na mne v tu chvíli zapůsobila jako člověk, který buď na něčem právě „ujíždí“ nebo má nějakou extrémně psychickou nepohodu. Z takto zapálených lidí jde ovšem někdy i strach.

Paní europoslankyně byla v rozhovoru i umravňována panem redaktorem, ale jak byla rozjetá, tak ho zpočátku vůbec nevnímala. Jakoby jí funkce v Bruselu už zatemnila hlavu. Po chvíli vysvětlila, že slovo „špína“ je normální slovo. Není neslušné, a dokonce není ani vulgární. Tak fajn. Odteď můžeme říkat, že paní Gregorová je „pirátská špína“? Nebo „drogová špína“, vzpomeneme-li si na její slavné video, v němž volá po vynálezu nové drogy snů:

Ani mne už nepřekvapuje pirátský ústup z pozic patrný při posledních volbách do evropského parlamentu.

Když ale paní Gregorová kritizuje premiéra Orbána za možnost Rusů a Bělorusů dostat se nově kvůli práci do Maďarska a tím i do schengenského prostoru a do EU, mluví nejen o podpoře uprchlíků, ale i o bezpečnostním riziku (v čase 1:04): „Já si dlouhodobě myslím, že zde má být prostor proto, aby se k nám mohli dostávat lidé, kteří prchají před těmi režimy (Ruska a Běloruska).“ A pokračuje, že ostatní lidé takovou možnost mít nemají, protože jde o bezpečnostní či špionážní riziko. Později sama říká, že ale neví, jak otevření Maďarska nově bude fungovat, když Rusko a Bělorusko nemá společnou hranici s Maďarskem a Ukrajina nikoho z těchto zemí přes své území nepustí. A dodává, že ani ruský režim nikoho ven nepustí. Jakým způsobem by tedy ona sama chtěla reálně dostat uprchlíky (disidenty) z Ruska a Běloruska do EU, je záhadou. Možná pašováním.

Slova paní Gregorové znějí hodně směšně, když si uvědomíme, kolik jen Ukrajinců nekontrolovaně proniklo do EU v minulosti (více jak 10 mil.) a kolik milionů uprchlíků připlulo a stále připlouvá po moři dnes a denně do EU, která tomu není schopna zabránit. Evropa o těchto lidech nemá stoprocentní přehled. Bezpečnostní riziko je obrovské. Ať jde o Rusa, Ukrajince, Afričana, Araba atd. Holt z Bruselu žádné oko na pobřežní hranice EU (děravé jak ementál) nedohlédne.

Osobně jsem i před dvěma roky s několika známými byl u pomoci utíkajícím Ukrajincům a od některých vím, že už tehdy měli obavu, jak se Češi zachovají až praskne, že část Ukrajinců také utíká z oblastí zcela bez války. Své byty a domy dali do pronájmů a v ČR se tváří jako váleční uprchlíci. Dlouhodobě je vždy lepší znát celou pravdu.

Zajímavá byla i poznámka, kterou pan Dostál uvedl v čase 5:15. Premiér Orbán vyjednává o bezpečnosti i s Čínou, k čemuž se přiklonil i prezident P. Pavel se svým týmem.

Paní Gregorová se v závěru i pěkně odkopala. Zkritizovala velmi slušného redaktora, že nezastavil a nenapravil slova jejího oponenta a dodala údiv, že ho vůbec pozval k rozhovoru. Kladu si otázku, proč se tedy paní Gregorová rozhovoru s „proruskou špínou“ účastnila? Místo přiznání si vlastní chyby však napadla pana redaktora. No krása. Taková mentální nevyzrálost. Evidentně by se ale uživila jako zapálená komsomolka s právem cenzury nad rozhovory. Paradoxně totiž působila komunističtěji než její oponent z kandidátky komunistů a nezávislých demokratů, který byl krátce i členem Pirátské strany. Než prozřel…

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz