Článek
Nepovedené téma na Štědrý den
Jsem přesvědčený, že drtivá většina veřejnosti právě na Štědrý den a celé Vánoce loňskou střelbu na FF chtěně vytěsnila ze své mysli. Ne tak věčně nespokojená a provokující MLF, která si občas v takových věcech exhibicionisticky libuje a vyžívá se ve svých reakcích.
Lacině šokující, necitlivý a bezohledný mi přišel hned titulek článku. Jelikož nejde o aktualitu, nemohu jej vnímat jinak, než jako vypočítavý, aby přitáhl pozornost čtenářů.
Zarazila mě též úvodní fotografie. Čtenář by z označení zdroje fotografie mohl snadno nabýt dojmu, že jde o fotografii autorky článku z jejího soukromého archivu. Ale to je omyl. Autorem je nejspíše Donna Jos Sia a najdete ji na americkém webu Pinterest. Fotografie jsou zde sice zdarma k jakémukoliv účelu, ale pokud slouží ke komerčnímu využití, což blog s reklamami je, není to s autorskými právy tak jednoduché a jednoznačné. Ale ať se na fotografii autorská práva vztahují nebo ne, jde o zavádějící autorství MLF či její lenost ověřit si zdroj fotografie. Takto MLF vypadá, že se chlubí cizím peřím.
Rozpatlávat bolest (Teď, po roce, od této kruté a nesmyslné události, se nic nezměnilo na bolesti pozůstalých.) nejen pozůstalých na Štědrý den a otření se o juchání úředníků na MPSV je nejen vrcholným, ale i chladným nevkusem autorky.
Telegram
Tak, jak se jí hodila veřejnost k zaštítění napsání článku, tak zřejmě jiná veřejnost se na ni prý sesypala kvůli covidu, válce na Ukrajině, genocidě v Gaze i střelbě na FF: Bezprostředně po útoku jsem přesdílela na sociální sítě ukázky z účtu na ruském Telegramu, který byl spojovaný s vrahem.
Jak vidno, MLF je aktivní na ruském Telegramu. Že se nestydí. A hned měla k dispozici informace jako tajné služby. Pane jo! Svým emotivním a zkratkovitým nálepkováním, že například Telegram je ruský, napáchá MLF více škody než užitku.
Zakladatel Telegramu Durov měl od roku 2011 neshody s ruskými orgány, protože na jím vytvořené síti VKontaktě odmítl zablokovat profily opozice a skupiny, kde se organizovali účastníci masivních povolebních protestů.
V roce 2014 odmítl vydat data vůdců ukrajinského Euromajdanu. Byl na něj vyvíjen tlak, aby mazal kritické příspěvky k anexi Krymu a zablokoval profil Alexeje Navalného. Následně opustil Rusko a stal se občanem malé karibské Federace Svatý Kryštof a Nevis. Sice již v Rusku začal tvořit Telegram, ale celý vývoj a spuštění dokončil už mimo Rusko. V roce 2018 se stal Telegram trnem v oku ruským úřadům natolik, že byl do roku 2020 blokován (více než 15 mil. IP adres).
Telegram jistě není bez problémů, ale nedělám si velké iluze, že Durov, Musk, Zuckerberg jsou svatí a odlišní. Jsou to především vývojáři a technokrati. A Telegram nyní bude úřadům poskytovat některá uživatelská data.
Média
MLF píše, že střílení do lidí je u nás naštěstí výjimečnou záležitostí než v USA (asi nemá ráda Američany, protože podporují Izrael v boji proti okolním teroristům). Na školách se tu nestřílí a pokud někdo zabije víc lidí, jde spíše než o promyšlený útok proti společnosti o zkrat nějakého zoufalce. Rozdíl je … také v tom, že zatímco v USA může vrah vystupovat v řadě televizí a práva na jeho příběh se dají prodat …, u nás taková monetizace vraždy nehrozí. Ano, u nás se vražd chopí autoři, kteří téma bez skrupulí otevřou na Štědrý den a namastí si na něm kapsu.
Proč se to stalo
Dál se autorka vyloženě bulvárně šťourá v rodině. Sem tam se objevují informace o problémech v rodině, o tlaku na výkon; o tom, že rodiče odcestovali na dovolenou pouze s dcerou a syna nechali i se zbrojním arzenálem samotného doma.
… babička (mu) věnovala několik set tisíc, které obratem proměnil za nákup zbraní, … už dřív střílel na stan, v němž byla jeho sestra …
Co mi ale vrtá hlavou, je, z jaké rodiny vrah pocházel a proč se místo terapie …
… vrah byl narcistní, schizoidní, měl disociální rysy, žil bez partnerky a měl kromě zbraní zálibu v bizarním pornu. Měl vysoké IQ, ale celá jeho bytost byla zmítaná nenávistí a křivdou …
Do médií se dostal matky vraha (netuším, zda autorizovaný) neuvěřitelný výrok, že přišla o nejlepší muže svého života. Existuje někde vyjádření rodiny, že je jim líto, co se stalo, že tomu nedokázali zabránit, že soucítí s oběťmi, ne-li že berou na sebe svůj díl viny za to, že si ničeho nevšimli?
Pitvání rodiny věnuje autorka asi polovinu článku (vybral jsem jen něco) a odstavce většinou zakončuje otázkou.
Ve světle těchto informací jen těžko můžeme uvěřit, že rodina nic netušila a k tématu zbraní přišla jako slepý k houslím.
Byl bych velmi opatrný s tímhle veřejným „lynčem“ ve vyjadřování směrem k rodině vraha. Však pro ni je to také pekelná tragédie. Syn zastřelil nejen lidi na FF, ale zabil i tátu a pak se sám sebe. Z toho se zbylí členové rodiny do konce života nedostanou. A zrovna od MLF se mi i protiví takové aktivistické úvahy. Proč? Protože sama v podstatě šlohla dítě, jak se lze dočíst zde: Štvou vás rodiče? Soud vám sežene nové
Směšnost autorky
Aktivistické a protiizraelské postoje MLF jsou známé. Snad do každého článku nacpe něco o palestinských Arabech v Gaze. Smíchy jsem ale vyprskl, když najednou čtu: O lidech jako je Breivik nyní víme všechno; včetně toho, že rád četl Václava Klause. Co vlastně víme o studentu D. K.?
Paní Columbová
... první, co mě napadlo, bylo, že vrah z Klánovického lesa a z fakulty musí být jeden a ten samý člověk. Úžasné, doufám, že pí MLF dostala nabídku od ministra Rakušana. Jí je všude jinde škoda. Hned má jasno na Telegramu, hned ví, že šlo o jednu a tutéž osobu. Hotová vědma.
Zvrácenost
Historka o taxikáři, který vraha popsal jako mysliveckého syna, kterému střílení na FF připomnělo lovení divoké zvěře. Pif, paf, o co jde, vždyť jsou to jen zvířata, je na Štědrý den jen pro zoufalce, anetické mozky či plechové žaludky.
Potřeba vědět
Myslím, že je naprosto relevantní … vědět, co přesně se D. K. stalo, že z něj vyrostl neempatický, bezemoční, chladný a celý svět nenávidějící masový vrah. Ale jistě, časem ten obraz odborníci poskládají. I bez amatérských konspirací, úvah a dezinformacích MLF.
Myslím, že je naprosto relevantní se ptát, co přesně se MLF stalo, že parazituje článkem na takové tragédii v čase Vánoc. To mi přijde hodně nevhodné.
Závěr
Rok po té strašné události nastal čas klást si otázky. Tak zakončila svůj podivný elaborát MLF. Ne, otázky klást až po roce by byla pěkná hloupost. Otázky si většina normálně uvažujících lidí klade od tragické střelby. Ale na rozdíl od autorky je taktně nekladou na Vánoce.