Hlavní obsah
Umění a zábava

Hvězdy i hvězdičky nejen za socialismu – Marie Rottrová

Foto: Bratislavská župa; Pavol Frešo, CC BY 2.0, https://www.flickr.com

Marie Rottrová na Bratislavském bále 18. února 2012.

Ostravská zpěvačka s hlasem, který „voní deštěm“, si podobně jako Ozzy Osbourne, podmanila generace. Stala se českou „Lady Soul“, podepsala Antichartu i Několik vět a koncertuje v 83 letech.

Článek

Původně chtěla být učitelkou nebo soudkyní, ale na studium práv nebyla přijata. Ostravské rodačce tak zůstala otevřená jen hudební kariéra. Pro posluchače to bylo jistě dobře.

Kořeny mezi píšťalami varhan

Vyrůstala v ostravském Hrušově. Otec byl kostelním varhaníkem a sbormistrem, matka zpívala ve sboru. Marie díky tomu slyšela hudbu dříve, než vyslovila první slovo. Snad i proto zpočátku dávala přednost opeře a pěveckým sborům. Změnu přinesla soutěž Hledáme nové talenty. Bylo jí 20 let a získala na ní bramborovou medaili. Tehdy ještě jako úřednice spořitelny. Ale zaujala.

Vystupovala jako sólová zpěvačka s orchestry i se skupinami Oktet, Samuel či známějším Majestic. Zpívala různé žánry, ale převládal soul a rhythm&blues. V roce 1969 ji definitivně Richard Kovalčík získal pro Flamingo, ze kterého se chystala odejít Hana Zagorová a odešla i Věra Špinarová. Skupina se sice v roce 1973 musela přejmenovat na Plameňáci, ale Ostrava nebyla tolik na očích jako Praha, takže se jí vesměs vyhýbaly politické direktivy normalizace. Proto s Petrem Němcem Marie zpívala i anglické coververze amerických hitů.

První „Láska“

I když zpěvačka měla spoustu hitů, řekl bych, že zlomovými byly dva.

Prvním byla baladická skladba Lásko od Jaroslava Wykrenta z roku 1974. Nebyla soulová, ani nešlo o rhythm&blues, ale zpěvačku píseň velmi zaujala. Dokonce si se slzami vzteku na kapele vyprosila či vynutila nové aranžmá skladby. Bylo jednoduché, prosté, s varhanami a violoncellem a nahradilo původní aranžmá ve stylu skupiny Chicago s dechovými nástroji. Byla to verze, ve které se cítila dobře a bylo to jakoby osud dopředu již věděl, proč bude chtít právě toto provedení.

  • skladbu si můžete poslechnout zde:

Nebylo možné si nevšimnout, že píseň zpívala Marie Rottrová rozdílně za života jejího přítele Richarda Kovalčíka, a jinak po jeho předčasném úmrtí ve věku 37 let v roce 1975. V té písni byly najednou jiné emoce, jiná obžaloba nespravedlivého osudu, všechen smutek, který v sobě měla.

Druhá „Láska“

Dva roky po prvním hitu vystoupal k výšinám domácího popu megahit Lásko, voníš deštěm, k němuž napsal text Jaromír Nohavica. Úspěch písně byl tak veliký, že Jaromír Nohavica se vydal na nejistou dráhu textaře a písničkáře na volné noze a Marie Rottrová byla na vrcholu.

V originálu se píseň jmenuje She´s gone a pochází od kultovních Black Sabbath s nezaměnitelným hlasem právě zesnulého (22. července 2025) Ozzy Osbourna. Vyšla na albu Technical Ecstasy heavy metalové skupiny před odchodem Ozzyho z kapely.

Foto: Vertigo Records, Public Domain, dobarveno, https://commons.wikimedia.org

Black Sabbath na křižovatce Piccadilly Circus v Londýně v roce 1970 v sestavě Tony Iommi, Billy Ward, Ozzy Osbourne, Geezer Butler.

Vyšla i jako B-strana singlu Never Say Die! (12. místo britské hitparády) a kapela ji nikdy nepovažovala za něco mimořádně povedeného, i když skončila na 21. místě. To ale po 4. místě singlu s hitem Paranoid znamenalo, že šlo o druhý nejúspěšnější singl Black Sabbath. Přesto píseň většinou ani nehráli na koncertech. A to platilo i po mnoha letech pro koncertování obnovené sestavy s Ozzym.

Jiného názoru na skladbu však byla zpěvačka, podle které samotní Black Sabbath krásu skladby nedocenili. Kuriozní je však příběh vzniku české verze.

Nákup singlu

Zpěvačka se vracela z hudebního festivalu a v Lublani na letišti koupila synům dárek. Černý singl s Black Sabbath. Strana B ji po přehrání nadchla a myslela, že by píseň She´s gone mohl nazpívat Petr Němec. Ale jemu se nelíbila. Marie to však nevzdala a obrátila se na Jaromíra Nohavicu, aby k ní napsal český text. Povedlo se mu to skvěle a hit byl připraven získat si srdce československých posluchačů.

Byl to tehdy i mimořádný počinek, uvědomíme-li si, že všude kolem probíhala normalizace a Black Sabbath byla kapitalistická kapela „mániček“, které režim v oblibě zrovna neměl.

Je ale zajímavé, že obě písně o lásce patří k tomu nejlepšímu v repertoáru Marie Rottrové. Obě spojuje doprovod táhlých tónů varhan, syntezátorů a smyčců, jsou pomalé, střídmého doprovodu. V obou skladbách je mimořádný prostor pro pěvecký projev interpretky, která lehounce nakřáplým hlasem sděluje důvěryhodně své pocity i význam textu, prokazuje hudební cítění i dokonalé frázování. Je to subtilní a vzácná podobnost dvou písní, které mají zcela odlišné kořeny. Ona křehká podobnost mohla vzniknout jen díky vynikajícímu a osobitému provedení zpěvačky.

  • srovnání si můžete udělat sami:

Zlatý slavík

Marie se dlouho pravidelně umísťovala v první desítce soutěžících, nejvýše dosáhla na 3. místo. To svědčí o její stabilní oblibě u posluchačů, přestože až do roku 1985 odolávala nabídkám na bydlení v Praze. Po přestěhování pak zpívala s Pavlem Bobkem a hit S tím bláznem si nic nezačínej patří ke skvostům jejich spolupráce.

Angažovanost

Podle vlastních slov nikdy nebyla pionýrkou, ani není známo, že by byla v KSČ. Před redaktory Rudého práva se skrývala, když od ní chtěli získat vyjádření k okupaci, až to po čtyřech dnech pochopili a vzdali. Po roce 1968 si pozvala bouřliváka Pavla Landovského, který měl tehdy zákaz vystupování, na koncert k provedení jejich veselé písně z roku 1971 Zatracenej čáp.*) Dostalo se jí za to od KSČ varovného pokárání a následně podepsala petici Několik vět. Nešlechtí ji, že podepsala i Antichartu, k čemuž se upřímně přiznala v roce 2018 před publikem, které zareagovalo odpouštějícím a chápajícím potleskem.

Všichni jsme to podepsali. Jeden za druhým jako ovce. Strašně mě to mrzelo, ale bála jsem se.
Marie Rottrová o podpisu Anticharty v roce 1977 na Festivalu Colours of Ostrava v roce 2018.

Podporovala kandidaturu Karla Schwarzenberga na prezidenta, ale v počáteční fázi také hnutí ANO Andreje Babiše. Později však od podpory odstoupila a nechce se k tomu už vyjadřovat.

Seriál Polabí

Aktuálně nazpívala titulní skladbu Doma k novému seriálu Polabí. Bohužel v tomto případě patřím k těm, kterým píseň vůbec nic neříká.

Závěr

Dalo by se napsat ještě mnohé o bohatém životě zpěvačky, leč značně bych tím přesáhl únosnou míru pro článek.

Marie Rottrová patří k nezapomenutelným tvářím naší populární scény uvolněných šedesátých let, složitého období normalizace, brutálního odvržení populárních zpěváků po roce 1989 i jejich velkého návratu s příchodem nového milénia. Je hvězdou, která zraje, místo aby hasla.

Anketa

Který hit Marie Rottrové považujete za největší?
Lásko
12,6 %
Lásko, voníš deštěm
38,3 %
Řeka lásky
12,1 %
Markétka
7,8 %
To mám tak ráda
15,5 %
Večerem zhýčkaná
2,9 %
Jiný
10,8 %
Celkem hlasovalo 206 čtenářů.

Zdroje

*) Pavděpodobně se jednalo o rok 1976, kdy skupina Flamingo měla 10. výročí od založení a „Lanďák“ měl právě mocenským zásahem ukončené angažmá v Činoherním klubu a zakázanou mimodivadelní činnost.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz