Článek
Článek doplňuje povídku „Ernestova vánoční svíčka“ a dává odpověď na otázku, o kom povídka byla.
Z malého Ernesta a ateisty se postupně stal:
- mimořádně vzdělaný britsko-švýcarský vědec a profesor se třemi doktoráty z přírodních věd (fyzikální a organická chemie, farmakologie a chemoterapie) přednášející v Evropě i Americe,
- protidrogový specialista a tříhvězdičkový generál NATO, když v 70. letech prudce vzrostlo užívání drog u členských armád,
- hlavní spoluautor desítek patentů pro lékařské účely,
- autor desítek vědeckých publikací a knih (a přednášek) sepsaných v angličtině nebo v němčině,
- průvodce dokumentárního televizního seriálu "Jak vznikl svět" o původu vzniku světa (Origins: How the World Came to Be),
- protievoluční křesťan.
Video
Úvod druhého dílu seriálu, který začíná popisem zapálené svíčky a obtížnosti z hoření určit její stáří:
Celý druhý díl je zde.
Inspirace
Příběh v povídce „Ernestova vánoční svíčka“ je zčásti smyšlený a zčásti volným zpracováním života skutečného prof. Artura Ernesta Wilder-Smitha (* 22. prosince 1915 - † 14. září 1995), který zpochybňoval evoluční teorii, (neo)darwinismus a spontánní biogenezi, kterou zejména ve starověkém oceánu (někdy o něm odpůrci evoluce mluví jako o prabujónu) považoval za nemožnou.
Kým se stal, není vymyšleno. Jeho nejznámější publikací u široké veřejnosti je vědeckopopulární kniha The Natural Sciences Know Nothing of Evolution - „Přírodní vědy neznají žádnou evoluci“ (v češtině ji vydala Křesťanská akademie v Římě v roce 1981) a také seriál „Jak vznikl život“ z roku 1983.
Velký úspěch knihy, filmů a přednášek u veřejnosti a studentů mírnila početnější ateistická obec. Například ve Finsku obdržel vydavatel knihy cenu Huuhaa (na stránce úplně dole) finského spolku skeptiků za vydání pseudovědeckého díla. Komise spolku uvedla, že problémem není až tolik samotná kniha, protože pluralismus je důležitý a cenzura nežádoucí, ale to, že právě renomované vzdělávací nakladatelství vydání knihy šířilo způsobem, jakoby šlo o literaturu faktu.
Ernestův nesouhlas s evolucí vyvolal kritiku nejen ze strany evolucionistů, ale i některých věřících vědců. Jeden z hlavních důvodů bylo Ernestovo přiklonění k názoru, že Země a vše na ní bylo stvořeno jako inteligentní plán (Intelligent design), je stará jen několik tisíců let a evoluce překračující hranice druhů neexistuje. Přestože je označován za křesťana - kreacionistu, dovedl svobodně opravovat i je, pokud byl přesvědčen, že se mýlí (viz poznámka na str. 408 vlevo nahoře, že kolegové nevědí nic o termodynamice).
Anketa
A závěr?
Je ve vyjádření finské komise skeptiků. Pluralita je důležitá a cenzura nežádoucí. I za cenu, že kniha (názor atd.) může obsahovat prvky pseudovědy, být zastaralá atd. Zakázané ovoce totiž vždy chutná nejvíce. A na to jako první přišli v Edenu Bůh s Adamem a Evou.