Hlavní obsah
Názory a úvahy

Rok 2025. Úmrtí papeže, imigrace, válečné konflikty a umělá inteligence

Foto: Petr Fořt

Idyla také pro rok 2025?

Globální informatika, neetická manipulace s veřejností, intenzifikace konfliktů velmocí, vláda mocenských skupin, psychopatů a paranoiků. Nejistota vývoje AI.

Článek

ÚVOD

Svět 2025 bude nabitý událostmi. Kdo si troufne predikovat nejbližší události a budoucnost?

Je úmrtí Svatého Otce, papeže Františka, na Velikonoční pondělí symbolické?

Když, tak čím? Určitě si přečteme všechny možné spekulace, analýzy i konspirační teorie. Bezpochyby to bude téma měsíce, přinejmenším až do doby volby nové hlavy církve. Ani ty nebudou standardní, jak se zdá z nejnovějších zpráv o jeho pravděpodobném původu z Afriky. Něco podobného, jako když v USA zvolili za prezidenta Obamu. Možná, že média připomenou jakousi věštbu, která tvrdí, že toto byl papež poslední. Nelze nezmínit, že přitom mrazí….

Mne na Velikonoční pondělí rozhodně nepřekvapila prezentace a oslava Velikonoc v podání místních celebrit – pro bulvár na objednávku. Šupání se vyplatí. Rozhodně nemá nic společného s vírou.

Vrátím se teď k církevnímu svátku z řady důvodů. Tak třeba snaha papeže podporovat imigraci z islámských zemí s cílem náboženského konsenzu. Nejsem si jistý, zda to papež František domyslel. Připomenu nestandardně odlišné vnímání a oslavy Velikonoc v různých zemích světa. Zneužívání (nejenom) Velikonoc obchodníky.

Tím s připomenutím Velikonoc skončím, pokusím se vidět do blízké budoucnosti. To, co je (téměř) jisté je fakt, že při stavu vědy, kdy stále víc „vědeckých jistot“ je evidentně chybných, lze očekávat (už zase?), že nezůstane kámen na kameni. Stejně tomu bude v případě globální mediální informatiky.

Musíme diferencovat

Jedna věc jsou globální události v kontextu s nejistotou pokračování existence lidstva, věc druhá je „obyčejný život“. Uvědomujeme si, že žijeme ve světě nepředvídatelných událostí světového významu? Možná. To nelze ignorovat. Je to zneklidňující, nikoliv vysloveně optimistické. Svět se pokouší zaplašit nejistotu a obavy o pokračování vlastní existence generováním extravagance ve všech oblastech. Způsob života stylem žít a užít, dokud to jde. Je to odklon od racionality a humanity k existencialismu, modifikovanému stylem mít se dobře na úkor druhých.

To není nic nového. Ani fakt, že historie se opakuje. To, co je při porovnání s historií novou jsou okolnosti, dané vědecko-technickým pokrokem a aktuálními mocenskými vztahy. Důsledkem působení obojího je reálné riziko globální katastrofy, způsobené civilizací, nikoliv Přírodou. Už nejde o filosofii, ale o přežití a blízkou budoucnost ve zcela jiných kulisách.

Nastává čas nejistoty, připomenutý v následujícím textu

Jak chápat vývoj společnosti směrem k extravaganci společenských elit při souběžném zhoršení životních podmínek střední třídy? Ano, navzdory opakovanému tvrzení médií a politiků, že „nikdy jsme se tak dobře neměli“. Myslím, že je to tvrzení ve stylu „pravda i lež“. Jinak řečeno, všechno je relativní. Nabízí se mnoho otázek!

Jak do světového řádu zasáhnou mocenské elity, aktuálně také pod vlivem připomenuté smutné události?

Jaký dopad to bude mít na život světové populace? Především té její části, kterou nelze označit za elitu ani horních 10 tisíc (s ohledem na celý svět řádově více)?

Co očekávat od závislosti produktivní generace, ale především té mladé, na internetu (tzv. netolismus) a sociálních sítích? Co plyne z její naivity, dané bezmeznou důvěrou k moderním „prodavačům deště“? Jak si poradit se zcela bezohlednými a všeho schopnými hackery? Jedno je jisté - světu stále vládnou peníze a touha po bohatství a moci.

Jaký vliv na společnost, především na mladou generaci, bude mít umělá inteligence?

Jak zabránit skepsi, pocitu beznaděje a marnosti a tendenci k úniku z nepříznivé reality za pomoci návykových látek a nejnověji tzv. psychedelik?

Pozitivní myšlení

Pozitivní myšlení zní jako skvělý recept na štěstí. Málokdo si uvědomuje, že také tento přístup mívá negativní důsledky, které život pozitivně vnímajícího jedince brzdí v rozvoji a odvádí ho od řešení problémů. Tím nejdůležitějším je, aby život měl nějaký smysl. Navzdory tomu, že mnoho lidí s tím má problém, nemusí to být frustrující. Smyslem může být svoboda vnímání života a případné testování nových způsobů prožití reality. Není nutné žít s pocitem, že podmínkou spokojenosti se životem je „mít před koncem všechno hotovo a vyřešeno“. Není bezpodmínečně nutné hledat smysl života, ale důležité je mít cíl.

Jak posílit pozitivismus, nezbytný k zachování duševní integrity a zdraví v době plné katastrof, kdy se šíří pesimismus včetně konstatování vědců o nevyhnutelnosti konce civilizace?

Je možné posílit pozitivismus jako životní filosofii v boji proti stresu, například edukací dětí některým z procesů mentální sebeobrany za pomoci relaxačních technik?

Stačí žít kreativně, protože žít svobodně nelze z mnoha logických důvodů?

Může být řešením změna způsobu myšlení, konkrétně k optimismu, nebo dokonce k ezoterice tak, jak ji prezentuje veřejnosti například herec Jaroslav Dušek? Může se uplatnit cílený výběr vlastností nové generace před početím? To znamená genetická manipulace, která tady dokonce už byla (viz tzv. eugenika). Není to logické, když genetická manipulace už je téměř rutinní záležitost (s výjimkou člověka)?

Nelze si nevšimnout kombinace náboženského „lidového“ hnutí New Age (Nový věk), což je ezoterika, zahrnující léčitelství a channeling. Poslední termín znamená mimosmyslové získávání informací formou spojení s vědomím, které je odlišné od vědomí channelera (toho, kdo přijímá informace).

Optimismus je součást víry? Víry (důvěry) v co nebo v koho?

Současný svět je stále víc prostředím, plným existenčních kaskadérů, dobrodruhů, extrémistů, prodavačů deště a nadějí v lepší zítřky nebo v uzdravení, věrozvěstů a ezoteriků, sektářů a věštců. S přibývajícími objevy a špičkovými technikami včetně umělé inteligence a kvantových počítačů dochází k paradoxní situaci – věda zpochybňuje sama sebe, už si není jistá svými tvrzeními a doporučeními. To zneužívají nedostatečně vzdělaní, o to více sebejistí a suverénní poradci a terapeuti všeho druhu. Neuvěřitelná je nabídka online kurzů doslova čehokoliv. Česká veřejnost neinklinuje k sektářství, protože je principiálně nedůvěřivá, navzdory tomu její méně vzdělaná naivní část experimentuje s nesmysly, prezentovanými některými neseriózními weby a tzv. multilevely.

Lze uzavřít, že světová veřejnost je manipulována všemi druhy „věrozvěstů“ včetně prodejců léků a expertů, nabízejících odborné služby v kontextu s dlouhověkostí. Bude opravdu zajímavé sledovat další vývoj. Dokud přímo neohrozí existenci lidstva.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz