Článek
ÚVOD
Co to je závislost?
Stav mysli, který se promítá do jednání jedince nebo nějaké komunity, podmíněný nějakou okolností nebo situací, aniž by si konkrétní člověk byl(-a) vědom (-a), že to, co používá jako prostředek nebo jednání, vedoucí k úlevě, bezpodmínečně musí mít ke své existenci.
Paradoxy, generované životem? Mnoho závislých je veřejností nebo fanoušky glorifikována. Na vrcholu jsou dobyvatelé a vládci.
Kdo je závislý a na čem?
Na slávě: Osobnosti ze všech sfér společenského i hospodářského a politického života
Na majetku: Všichni, včetně miliardářů i běžných občanů
Na moci: minulí, současní a budoucí vládci a diktátoři a politici (obecně psychopaté)
Na Bohu: církevní hodnostáři a církve obecně
Na komunitě: člověk je tvor sociální a tedy společenský
Na internetu a sociálních sítích: všichni, kteří disponují technologickými zařízeními
Na blahobytu, bohatství, penězích a pocitu nadřazenosti
Na sportu a fyzické aktivitě včetně cestování a horolezectví
LZE ŽÍT BEZ jakékoliv ZÁVISLOSTI?
Principiálně ne. To je problém, který zmíním v části textu, věnované nezávislosti.
Otázka: Existují neškodné závislosti? Myslíte si, že v případě, že nejste alkoholik, neberete drogy a přestali jste kouřit, nemůže vás jiná závislost ohrozit?
Odpověď? Samozřejmě může.
Otázka: Je cvičení, mlsání čokolády, cestování a nakupování zbytečností (výjimkou je nákup potravin a pro běžný život podstatného zboží) neškodná záležitost, nebo závislost?
Odpověď? Vždy je to otázka míry. Některé činnosti nesouvisí se zdravím a jsou (relativně) neškodné. Na druhé straně zdravá závislost je ta, která přináší zdravotní benefity. Jak poznat, že to není závislost? Když vám neudělá problém v případě, kdy okolnosti nedovolí činnost vykonávat po omezený čas.
Otázka: Kdy se ze zdravé závislosti stane nezdravá?
Odpověď: Když vás tak pohltí, že si bez její realizace nedokážete představit další život.
Souhrn: Závislost lze označit za zdravou nebo nezdravou jen v kontextu s konkrétní činností a jejím vztahem ke zdraví.
Závislost nezdravá
Člověk se nedokáže konkrétní aktivity nebo látky vzdát ani v případě, kdy je jasné, že kvůli ní zanedbává běžné (nutné) úkony, související s běžným životem. Důsledkem jsou existenční a zdravotní problémy.
Závislost tohoto typu ohrožuje mezilidské vztahy a ovládá život závislého
Podle lékařů jde o chronické onemocnění mozku, v němž jsou nepříznivě ovlivněny mozkové funkce. Není to důsledek slabé vůle nebo jen porucha chování, jimiž jsou například ADHD a ADD. Závislí jedinci nemají kontrolu nad svým chováním, protože ztratili schopnost ho ovládnout.
V případě užívání rizikových látek (drogy, alkohol, cigarety, psychedelika) je jejich pravidelné užívání příčinou vzniku závislosti, což je jen otázkou času.
TRANSFORMACE ZÁVISLOSTI ZDRAVÉ NA NEZDRAVOU
Zcela obecně? VŠEHO MOC ŠKODÍ
Příklad? Podlehne ten, kdo si není jistý sám sebou, je slabý i rámci kolektivu, proto se snaží začlenit i za cenu sebepopření, zalíbit se diktátorovi tím, že se opičí, podřizuje a podlézá. Stává se z něj jedince, doslova schopný všeho!
Kdo je k tomu náchylný také? Ten, kdo neví, co se sebou, nebo je vyhořelý.
DEFINICE (nezdravé) ZÁVISLOSTI
Závislostí se rozumí trvalý vztah k někomu nebo k něčemu nebo k nějaké činnosti, vycházející z pocitu silné touhy a potřeby ji uspokojit. Tento stav ovlivňuje jednání závislého člověka a omezuje jeho svobodu
Závislosti lze rozdělit do dvou skupin:
- závislost na látce – na drogách, alkoholu, čokoládě, kávě, energetických nápojích a lécích
- závislost na činnosti – gambling (automaty), sport, nakupování, internet (sociální sítě) a na práci (workoholismus)
Jakýkoliv typ nezdravé závislosti je projev nesouladu a ztráty duševní integrity
Naneštěstí existují také nelátkové závislosti: gamblerství, hypersexualita, kleptománie, netolismus, stalking a workoholismus.
Netolismus je závislost na internetu. Potřeba být stále online a kontrolovat mobil. Sem patří také sociální sítě, počítačové hry, videa a podcasty (interview). Tento typ nutkavého chování se postupně stává patologickým, ovlivňuje rodinné a partnerské vztahy a s okolím, výkon v práci a prospěch ve škole, dokonce zdraví. Může vést k finančním problémům.
Netolismus existuje v různých podobách závislosti na virtuální:
- sexualitě – kompulzivní (nutkavé jednání) ke stránkám s pornografií
- vztazích – nadměrná pozornost virtuálním vztahům (seznamky, sociální sítě).
- non-stop hraní online her, internetové nakupování a sázení, virální videa atd.
Důsledky?
- přetížení informacemi, ztráta vlastního úsudku, panika atd.
- závislost na počítači a mobilu), především na non-stop hraní her.
Netolismus obsahuje 6 základních komponent závislosti:
- Důležitost – aktivita se stane tím hlavním v životě, začne ovládat myšlení, cítění a chování
- Náladovost – důsledek zapojení do aktivity, vnímané jako způsob uklidnění
- Snížení efektu – je třeba stále víc aktivity k dosažení předchozí míry uspokojení a tím stoupá čas, trávený online
- Vynucené přerušení nebo ukončení aktivity se projeví zlobou a abstinenčními příznaky
- Relaps (opakované vzplanutí) – tendence opakovat dřívější vzorce závislostního chování
- Konflikt – závislost vyvolává problémy, to znamená, že narušuje vztahy, ovlivňuje prospěch, dojde ke ztrátě sebekontroly, výčitkám od okolí apod.
(Zlo)zvyk nebo závislost?
Některé druhy potravin (např. sladkosti a slazené a energetické nápoje) má rádo mnoho lidí, spousta z nich si nedokáže představit den bez nějaké oblíbené aktivity, např. intenzivní procházky se psem. Jde o neškodného koníčka nebo je to opravdová závislost? Domnívám se, že realitu lze posoudit pouze v případě, kdy nějaké okolnosti dočasně nebo i trvale zamezí realizaci.
Zvyky – týkají se běžných denních aktivit
Co je to zlozvyk? Podle odborníků negativně navenek se projevující jednání, který se utváří v mozku, v centru návyků. Bezcílná činnost, která se opakuje minimálně 21 dní nepřetržitě po sobě. Stejná lhůta platí pro odnaučení – vydrží-li konkrétní osoba 21 dní bez projevů zlozvyku, je vyhráno.
Jiná definice? Když někdo provádí činnost nikoliv proto, že ho to baví, ale protože je to jednou z automatizovaných denních aktivit. Když mu to někdo připomene, bez problému toho nechá, i když někdy se po chvíli k tomu (vždy bezděky) vrátí.
Svět bez závislosti není reálný
Aktuální život dělá vše, aby z lidí udělal závislé jedince. Doporučuji si to neustále připomínat, především v kontextu zneužívání reklam a různých svátků.
Podle některých autorů existují (vynucené) závislosti, které nejsou rizikové. To nepovažuji za oprávněné. Mám na mysli život na Zemi. Jde o přírodu a základní životní potřeby pro fyzickou existenci.
Specifická forma závislosti může vzniknout v důsledku kontaktů s jinou osobou
Závislostí na osobě se rozumí nutnost její péče, potřeba lásky, fyzické přítomnosti (např. malé dítě je závislé na fyzické přítomnosti rodičů). Je to rizikový stav, řešitelný pouze cílenou výchovou. Specifickou záležitostí je tzv. mama hotel. Závislosti výše uvedené na první pohled nehrozí vznikem nezdravé závislosti. Naneštěstí nelze vyloučit zneužití situace (např. manipulace) od těch, kdo ve vzniku situací figuruji.
Další druhy bezvýhradných závislostí?
1.Na rodičovské péči vč. kojení – bezpodmínečná závislost, ale ani tu nelze prohlásit za z hlediska vzniku závislosti za bezpečnou.
Je to biologická potřeba. Jenže i ta se může změnit v závislost. Vyvstává otázka, kdy se stává závislostí (od jakého věku?). Pediatři nebudou ve svém hodnocení jednotní. Závisí to na čem? V první řadě na matce dítěte.
Další bezvýhradné závislosti?
2. Na cizí péči v nemoci a stáří 3. Na jídle 4. Na mentální aktivitě a smyslech 5. Na pitné vodě 6. Na citech a emocích 7. Na vyšší moci
Podrobnosti k bodu ad 5: Závislost souvisí s hormony
Dopamin a serotonin (princip života ve stylu slunce, seno, jahody, meditace a myšlenky), oxytocin souvisí s láskou, sexem, laskavými skutky a (charita) a s kojením, endorfiny vznikají v důsledku zdravého pohybu, lázeňských procedur, konzumace hořké čokolády a dokonce také psychdelik.
Nezávislost jedince
Nezávislost znamená, že člověk vládne sám sobě, má nad sebou svrchovanou kontrolu, jeho názor je opravdu jeho názorem a když za něco bojuje nebo o něco usiluje či chce dosáhnout nebo dokázat, rozhoduje se podle svého svědomí, nikoliv podle očekávání nebo diktátu jiné osoby nebo systému.
1) Nezávislost nemůže být absolutní
2) Nezávislost znamená, že když někdo píská na povel ale já se snažím, aby mé rozhodování bylo na tom pískání nezávislé, nemohu to udělat tak, že budu skákat opačně! To bych jen z jedné závislosti udělal jinou.
Jinými slovy, někdy se nelze ubránit potřebě skákat, jak ten druhý píská
3) Nezávislost není vlastnost výhradně pozitivní. Viz předpona ne. Nezávislost na nějakém A je současně závislostí na nějakém B. Závislost na B už lze vnímat pozitivně. Třeba věrnost ideálům, cílům, etickým normám.
Závěr? Kdo chce být nezávislý, měl by si vybrat správné ideje a snažit se o utvrzení své věrnosti a oddanosti sobě a svým cílům.
Paradoxně člověk usilující o dobro není nezávislý na zlu. Kdo se snaží být na zlu nezávislý, musí naneštěstí nějaké zlo občas spáchat. Vše je někdy subjektivní. Nezávislost se může snadno stát zdrojem záměrného zla.
Lze žít bez rizikových závislostí?
ANO, když si všechno nejprve srovnám v hlavě, nenechám se sebou manipulovat a nepodlehnu tlaku okolností. Níže je to popsáno protiklady:
CO CHCI A CO NECHCI, CO MOHU A CO NEMOHU, CO MUSÍM A CO NESMÍM
Výsledek? Nebudu žít SAMOSPÁDEM v zajetí automatismů (rutina) a tím také v nudě, budu totiž žít vědomě tady a teď. Také nesmím zapomínat na vlastní cíle.
Podmínka? Srovnej si to v hlavě! Napiš si to a kontroluj plnění. Připusť si, že máš osobní limity fyzické, intelektuální, duchovní a emoční.
CO JSOU ZDRAVÉ ZÁVISLOSTI?
Radost ze života existuje v případě, kdy
jedinec má smysluplný cíl, prožívá osobní úspěch, má plodný tvůrčí život a je prospěšný ostatním a ještě ke všemu má dobré zdraví.
Nelze přejít bez povšimnutí fakt, že takový život přináší uspokojení a libé emoce. Ve chvíli, kdy jde o emoce, souvisí to s touhou a potřebou ty emoce zesílit nebo prodloužit jejich trvání. Nastává dilema – je to zdravá závislost?
Závěr?
V tomto článku se zabývám závislostmi dvojího druhu, výhradně z pohledu jedince, nikoliv komunit nebo států.
Závislost vnímáme jako slabost. Ať už jde o závislost na pomoci druhého, lécích nebo alkoholu, vždy to má pachuť něčeho nepatřičného, co by v ideálním světě nemělo existovat. Smyslem života člověka moderního věku by měla být nezávislost a autonomní existence, přitom manažerem svého života by měl být jen on sám. Krásná představa!