Článek
NAKOPÁVAČE? Už jste se s nimi setkali? Nedávno jsem o nich psal v souvislosti s „posílením“ imunity. Nejsou to jen berličky a šidítka? Opravdu jde o účinné podpůrné prostředky? Jak jim říkat? Stimulanty? Startéry? Mozková anabolika?
Připomíná vám to profesionální sport? Máte pravdu! Až na to, že už se to netýká jen sportu, ale složitých životních situací nás všech. Ty vyžadují posílení odolnosti a výkonnosti. Ve sportu jsou to (na první pohled) ty fyzické, v běžném životě intelektuální a psychické.
Aha, vy myslíte energeťáky! Ale to víte že ne! Těmi jsem se zabýval už dříve.
Prosím zrušme výraz „nakopávač“! Je to agresivní a v podstatě i vulgární. Navzdory tomu je to v médiích oblíbený výraz.
Co takhle použít angličtinu? Jak se vám líbí ENHANCER? V překladu vylepšovač. To bude jedna kategorie. Označení produktů, které pomáhají? HELPER. V překladu pomocník. Přimlouvám se za použití obou anglických výrazů.
Cíl článku?
Připomenout reálné možnosti legální podpory výkonnosti ve všech oblastech existence, aniž by to ohrozilo zdraví nebo způsobilo závislost.
O čem bude řeč?
O volně dostupných látkách a produktech z nich sestavených, aplikovaných převážně perorálně (ústy). Ano, jde o enhancery a helpery. O způsob jejich použití, protože někdy to bude delší dobu, jindy jednorázově. Třeba když je nutné přežít kritickou zátěž. Princip reakce turbo motoru, když přidáte plyn.
Nyní o realitě
V životě je to hlavní udržet konkurenceschopnost. Také je nutné zvládat informační přesycenost, která nás ničí, protože celé dny a noci visíme na síti. Mezi námi – orgasmus je také závislost. Výsledkem toho všeho je? Závisláky jsme všichni.
Úsměvné příklady?
Fitcentrum. Cvičí se v sériích. 10-20 opakování, pauza. V každé pohled do mobilu. Relaxace ve wellness? U bazénu hrobové ticho. Všichni leží, včetně partnerů, a koukají do mobilu. Jen děti (ještě) dělají kravál. Sauna, pára…všichni mobil v županu. 15 minut sauny. Pohled do mobilu. Co kdyby, že? Ale jaké co kdyby? Prostě absťák! Veřejnost na kolech? Řídí jednou rukou, ve druhé mobil. V autech totéž, není-li hand-free. Policie bude trestat.
Poučení?
Život není procházka růžovou zahradou. Přináší situace, kdy je prospěšné, ne-li nutné zvýšit výkon nad standardní úroveň. Podpořit sebeobranu před přetížením a před důsledky hektického života. Může to zachránit život.
Limity a hranice možného?
Po fyzické stránce člověk (zdá se) dosáhl hranic možného. To, co je nadhraniční, je tlak na opakovaný špičkový výkon. Enormní opakovaná zátěž je zdrojem zranění a psychických kolapsů. Samozřejmě, že to není jen o sportu! Příkladem jsou manažeři a podnikatelé. Důsledky jsou stejné!
Hranice psychické odolnosti a limity mentálního výkonu jsou nepřekonatelné?
Hranice jsou individuální. To, o čem je řeč, je možnost zvýšit je systematickým profesionálním tréninkem a aplikací sofistikovaných účinných podpůrných prostředků.
Jen je nutné vědět, kde končí bezpečné použití, enhancerů a helperů a začíná hazard!
Vhled do blízké budoucnosti
Nebude tu jen všemohoucí AI. Bude víc sofistikovaných léků (?), které podpoří samoléčebné schopnosti organismu a mentální (intelektuální) výkonnost. Jiných, které díky optimalizaci zdravotního stavu prodlouží věk, prožitý v relativním zdraví. Lidé budou končit život v relativně dobré kondici, bez chronických bolestí, důstojně. O tom později.
Bude širší sortiment volně prodejných léků, ale nebudou to „šidítka“ jako dnes (placebo). Rozšíří se nabídka a kvalita „enhancerů a helperů“ a sortimentu sofistikovaných doplňků stravy. Proč? Protože tím, jak se stravujeme si koledujeme o malér!
Zpět k současnosti
Nejde o teorii. Už dnes je trh zaplaven desítkami tzv. nootropik a adaptogenů (zdroje lze dohledat na internetu) a dalších účinných látek, většinou rostlinného původu v podobě extraktů nebo sušených částí a kořenů. Z nich se tvoří receptury enhancerů a helperů.
Vnímáte o čem je řeč v pohodě?
Co nastane, bude-li pokračovat eskalace prodeje návykových látek v podobě tzv. rekreačních, ale především tvrdých drog? Třeba kokain je tu s námi už 100 let. Ale to zde řešit nehodlám. Zajímá mne jen legální použití látek přírodního původu, možná také některých syntetických (tzv. přírodně identických).
Kde je nabídka, je poptávka. Kde je reklama, je zvědavost. Kde je zvědavost je touha. Když se touha zhmotní, jsou dvě možnosti. Buď to jde správným nebo špatným směrem.
Zádrhel? Dobrá nebo špatná zpráva?
Nabídka enhancerů a helperů vyvolává obavy některých odborníků z možných nepříznivých důsledků včetně návyku a závislosti. Chápu. Víme toho hodně, ale také mnoho nevíme. V roli regulátora jsou ovšem státní orgány, které jednají zbytečně striktně a alibisticky. Viz některé pohodové konopné deriváty.
Vývoj nelze zastavit
V blízké době bude mnoho z nás disponovat instalovaným osobním „pomahačem“ (helperem). Už dnes to jsou kardiostimulátory a inzulínové pumpy. Za deset let bude možné ovládat je myslí, v mozku elektrody. Senzor z mozku hlásí „jsem ve stresu, dej mi dávku, nestíhám“. Fikce nebo nebezpečný nápad?
Co používat a podle jakých kritérií si vybrat?
Vaše volba? Tak já to zkusím. Jak vyřešíte konkrétní nákup, když máte 40 možností? Podmínka? Víte, co hledáte. Druhým parametrem je investice. Mám na to? Nejedu to jen jednou, ale opakovaně. Mnozí (především amatérští) sportovci používají nakopávače před každým tréninkem a soutěžním výkonem. To je naprostý nesmysl. Škoda peněz a riziko.
Nějaký problém?
Pravidelně se setkávám s varováními před použitím enhancerů a helperů ze strany zdravotníků. Připomínají riziko závislosti. Přitom je to obecný pojem, kromě toho nemohou popřít, že (nejenom) člověk má sklon být závislý na tom, co mu dělá dobře. Na čipsech a čokoládě. Na penězích. Je mi dobře, tak chci zase. Začne tyto situace, postupy a prostředky, cíleně vyhledávat. To je definice závislosti.
Mnozí zdravotníci argumentují tvrzením, že (jen podle jejich „názoru“!) nejsou funkční. Přitom o nich nic neví. Pro lékaře jsou funkční pouze léky. Jsou na nich závislí, tím nemyslím je osobně, ale jejich pacienti. Přitom většinou léky chorobu většinou nevyléčí, musí se užívat dlouhodobě. Jsou prostě „udržovací a pomáhající“. Mívají vedlejší účinky. Jako nadbytek stimulantů, že?
Přemýšlejme, jak s enhancery a helpery zacházet v běžném životě. Aby se z nich nestaly „šidítka a berličky“!
Několik reálných životních situací, které mohou být inspirací
A/ Nejste v optimální fyzické kondici a zrovna potřebujete makat (často, že?). Třeba jste se vydali na náročný trek bez potřebné kondice. Sebevědomí zahlušilo obavy. Po cestě zjistíte, že máte problém. Ale vy to nemůžete vzdát.
B/ Nevěříte si a potřebujete zvýšit sebevědomí. Snížit stres, který vám (téměř) znemožňuje mentální výkon (stane se, že?)
C/ Uvědomujete si (v koutku duše), že jste průměrný, přesto chcete vyniknout (takových mezi námi je)
D/ Nejste superman, ale objevila se šance, k jejímuž zvládnutí potřebujete jednorázový super výkon (stává se, že?)
E/ Jste chronicky přetížený(-á), hrozí syndrom vyhoření (čím častější situace)
F/ Máte problém s koncentrací (příčin je řada)
G/ Trpíte posttraumatickým syndromem
H/ Jste až příliš flegmatičtí, pasivní a bez nálady
I/ Trpíte trans generačním traumatem
Zbývá to hlavní
Přiřadit k výše popsaným situacím konkrétní enhancery a helpery a připojit základní popis látek v nich obsažených. Principy jste pochopili, následovat bude konkrétní program pro jednotlivé životní situace.