Článek
ÚVOD
Život – konflikty nebo tolerance, komunikace nebo zánik, udržitelný vývoj nebo komplikace vyvolané umělou inteligencí, která se vymkne kontrole?
Jak to bude dál?
Předpokládejme, že nedojde k fatálnímu konfliktu. Společnost je v době technologické, která vyvolala změny chápaní reality a způsobu života. Roste skupina starších obyvatel (tzv. boomeři) a klesá porodnost. Mladých (tzv. zoomeři) relativně ubývá. Obě skupiny obtížně komunikují.
Současný život je kombinací materialismu a hédonismu (požitkářství). Lidstvu hrozí definitivní závislost na internetu a sítích. Komunikační anonymita vyvolává kritické vášně, otevírá cestu lidskému zlu. Na sítích působí jedinci a skupiny, které se snaží ovládnout svět a také psychopatičtí individualisté. Výsledkem je a bude informační chaos. Do hry už zasahuje AI. Mladou generaci nečeká jen blahobyt.
Vezměme to raději s nadsázkou
Nesoulad v komunikaci mezi věkově pokročilými a mladými? Není to logické?
Milí boomeři (důchodci) a „pokročilí dospěláci“ (kandidáti na důchod) pochopte, že jak vnímáte sami sebe se liší od toho, jak vás vnímají mladí. Mladí myslí do budoucnosti, staří myslí na konec. Boomeři očekávají od mladých (zoomeři) respekt k věku, protože to přece patří ke slušnému vychování, myslí si, že zoomeři jim budou naslouchat, nechají se poučovat (vy je hlavně kritizujete) a budou na ně brát ohledy.
To tedy ani náhodou, na to zapomeňte. A hlavně – nedivte se jim.
Vsuvka? Nechci vám podsouvat přesvědčení, že jste příslušníky sociální skupiny vyloučených. Naneštěstí zatím neexistuje „živá voda“, umožňující trvalou kondici až do 80 let (minimálně, že). Pokusím se teď raději zcela „zapomenout“ na víceméně úspěšné pokusy o anti-ageing.
Zde připomenu taktiku sebeobrany seniorů proti typickým, ostatním sociálním skupinám nesympatickým, projevům boomerství.
Pokusit se nebýt arogantní a sobečtí, neustále s něčím nespokojený, nepoučovat, nevzpomínat na to, jak „my jsme byli zamlada mnohem slušnější, a to jsme měli těžký život“ (abych to zkrátil). Pokusit se být aktivní v rámci individuálních možností. Snažit se být vstřícný a komunikativní k mladším. Pochopit, že nejsme estetickým modelem, pro mladé je pohled na nás připomínkou reality, která je čeká.
Proč se (už zase) věnuji obehranému tématu stárnutí a stáří?
Mám motiv! Tím je cvrkot kolem TV moderátora Karla Šípa, který nedávno prohlásil, že neví, kdo je to boomer. Navzdory tomu, že on jím je. No dobře, víme své. Navzdory oblibě pořadu Všechnopárty divákům asi došlo, že Karel Šíp „přesluhuje“. To je přesně ten moment, který jsem zmínil výše. Stává se, že se projeví jako typický boomer. Ani fakt, že se snaží komunikovat s mladými lidmi nezastře „syndrom opotřebovanosti“. I když nebuďme tak přísní, vždyť příkladem tvůrčí dlouhověkosti je další boomer, zpěvák Michal Prokop (a důkazem nové album). Jsem zvědavý, zda bude úspěšný.
POZN.: Zdá se, že výjimky potvrzují pravidlo! Jsou jimi také další osobnosti mediálně známé. Kdy veřejnost akceptuje „boomera na scéně“? Když je součástí vizuálního pořadu, kdy je vidět ve společnosti mladších jedinců. Výjimeční jedinci z řad herců jsou někdy obsazováni i ve velmi pokročilém věku. Dovolím si sarkasmus že se tak děje z piety a proto, že tito výjimeční jedinci jsou natolik závislí na neustávající aktivitě, že její okolnostmi vynucené ukončení dokonce ohrozí jejich život.
Myslím, že boomer na scéně jako solitér, to by nedopadlo by to dobře. I když jako vždy v USA mají boomeři výjimku! A nejsou to jen politici na nejvyšších postech, ale také třeba umělci. Platí za to intenzivním sledováním svých výkonů a kritickým komentováním stavu fyzického i psychického.
Kdo jsou „boomers“?
Lidé, narození v období „baby boomu“ let 1946–1964. Doufali, že prožijí život bez válek, v pohodě a v dostatku. Pravda, v případě naší země se zadařilo být 80 let bez války, ale to je tak asi všechno, co bylo opravdu dobré. Stávající boomeři teď často mluví o zklamání z toho, jak prožili produktivní život. Jen ti dva naši v současnosti žijící bývalí vrcholoví politici jsou spokojení s tím, jak oni vládli. Proto teď už jen všechno kritizují. Prostě oni se snažili, ale vy mladší jste jim to kazili.
Nespokojenost a kriticismus je typickou vlastností většiny boomerů.
Není divu, že výraz boomer se používá jako posměch a satira starých, zahořklých, nesnášenlivých, zanedbaných, nespokojených a vše kritizujících seniorů. Jde o to, že zda hláška „OK, boomer“, která znamená přibližně „no dobře, neotravuj, jsi tu zbytečný (-á)“, není projev ageismu čili diskriminace na základě věku. Můj boomerský názor? Je tomu tak, ale je to pochopitelné a tudíž omluvitelné. Ale vylučuje to možnost učit se jeden od druhého. Je to důkaz, že mladí kopírují argumentační stereotypy, které sami odsuzují.
Opak boomera? Zoomer!
Generace lidí narozených mezi lety 1997 až 2012. Jsou nadšení pro nové technologie, visí na internetu a sociálních médiích, což výrazně ovlivňuje jejich způsob života a formu komunikace s ostatními. Nelze tvrdit, že zrovna tento životní styl je ideální.
Mám napsat, co si myslím, aniž byste mne šikanovali? Risknu to! Nelze popřít, že vadíme všem. Může za to příroda.
Zdroje: https://eurotran.cz/blog/zoomer-co-znamena-tento-novy-generacni-termin/ a https://cs.wikipedia.org/wiki/Boomer
A co s námi boomery?
Abychom byli v kurzu, nikoliv na odstřel, musíme se hodně snažit. A hlavně vědět, jak na to. Něco jsem už naznačil a napíšu to konkrétně jako „manuál milého seniora“ v případě, že budete mít zájem. Kdy začíná stáří a je pravda, že aktuálně nastává později? Senioři sami začátek posouvají do vyššího věku každých pět let. Takže stáří prý je až tak někdy od 75 let. Obávám se, že je to neobjektivní, protože je to individuální. Nicméně společnost se k nám boomerům chová jako k muzeálním kouskům už od věku oficiálního odchodu do důchodu.
Život je možnost, smrt je povinná.
Té však předchází nejdelší, neproduktivní, pro společnost neužitečné období života, většinou vyžadující systematickou péči. Je to paradox! Narodili jsme se proto, abychom nejdelší část života prožili ve stáří? Období, které provází rostoucí řada nepříjemností? V průběhu stárnutí dochází ke změnám fyzickým i psychickým. To je provázeno typickými symptomy (poruchami a změnami funkce). Výsledkem je tzv. syndrom (dále v textu zkratkou S.). S. totéž, co nemoc (většinou chronická). Je tvořen řadou symptomů, tzn. konkrétních projevů nemoci.
Připomínám, že text níže je nadsázka! Přece není možné být jen negativistický protivný boomer, že?
Všiml jsem si několika S., souvisejících se stárnutím:
S. neviditelné ženy……………………žena ve věku 50-55 let a výše
S. zbytečného muže…………………. muž ve věku nad 65 let
S. nepotřebného odborníka…………jedinec ve věku nad 70-75let
S. hrůzy z konce…………………….....jedinec ve věku nad 80 let, když se ho dožije
Trocha cynismu?
Obavy z budoucnosti nás boomery trápit nemusí, že? Ale blízká budoucnost nás zajímat musí, protože na nás ještě čeká. Tím nemyslím komplikace, související s naší zbytkovou existencí. Jde o budoucnost našich zoomerů!
Jaká je pravděpodobnost, že AI bude příčinou konce lidstva?
Nobelista, označovaný jako kmotr umělé inteligence, Geoffrey Hinton, se obává nejhoršího. Prohlásil, že AI nás přežije. Řekl, že AI se postupně stane chytřejší než lidé a lidstvo to nemusí přežít. Neřekl, že AI lidi zabije! Doporučuji se držet známých sloganů: nikdy neříkej nikdy, naděje umírá poslední a všechno může být obratem ruky jinak. Hintona ani titul neochránil před atakami oponentů. Jiná věc, kdo jsou ti oponenti. Obávám se, že ve většině případů špičkoví odborníci, finančně i charakterově závislí na vývoji AI a jejím neomezeném použití.
Až příliš to připomíná důsledky objevu atomové energie v podobě atomové bomby. Je jasné, že AI bude zneužita ve válečných konfliktech. Už jen připomínka použití dronů to dokazuje. Další vývoj AI nelze předvídat.