Článek
Úvod
Doporučuji věnovat pozornost nejenom svérázným politikům, válce, stáří, cenám benzínu, ale také vlastnímu zdraví.
Prevence pochází z přírody a z vašeho jídla.
Motiv?
V supermarketech se nedávno objevil křen. Překvapení, dosud jsem tam zaznamenal jen zázvor, v některých kořen kurkumy. Kromě toho lze doporučit použití několika dalších „kořenů“, které z jasných důvodů nejsou v prodejnách potravin k dispozici v původní formě.
Pozor! U domácích bylinných přípravků je dobré nejdříve v malém množství vyzkoušet, jestli u vás nevyvolávají nějakou alergii nebo jinou negativní reakci organismu.
Nejprve stručně připomenutí možností použití některých kořenů.
Zázvor
Je běžně dostupný v supermarketech v přírodní podobě, ve specializovaných prodejnách v sušené formě nebo v podobě extraktů apod.
Působí proti virům, bakteriím i plísním, protože zvyšuje imunitu. Je to silný antioxidant, tudíž snižuje záněty. Stimuluje krevní oběh, prokrvuje a zahřívá. Zlepšuje trávení a metabolismus. Například když trpíte nevolností při cestování, dejte si hodinu před jízdou zázvorový čaj.
Dangšen
Rostlina se botanicky nazývá pazvonek chloupkatý. Pro přípravu nálevu nebo tinktury se používá jak čerstvý, tak sušený. Stimuluje imunitu, používá se při vyčerpání a chronické únavě a k regeneraci po velké fyzické námaze.
Má podobné účinky jako ženšen, ale méně intenzivní. Tonizuje při chronické únavě, je prospěšná při snížené sexualitě, ztrátě chuti k jídlu, hypertenzi, podporuje regeneraci po chirurgickém zákroku a po chemoterapii a ozařování. Využívá se také při léčbě astmatu, zánětu ledvin a střev, diabetu 2. typu, nespavosti a horečkách. Zvyšuje počet červených krvinek a při leukemii snižuje počet leukocytů.
Ženšen
Tato bylina je ve veřejnosti velmi dobře známa. Její všestranné účinky jsou dobře vědecky prověřeny. Důrazně doporučuji před jejím zakoupením prověřit kvalitu. Už také proto, že je dostupná v několika technologicky zpracovaných verzích. (zdroj např. webové stránky Natural protein - ženšen).
Kurkuma
Kurkuma obsahuje významně mnoho polyfenolů, zvaných kurkuminoidy. Ty zvyšují odolnost proti stresu, zlepšují kognitivní funkce, stav kostí a kloubů, omezují záněty a podporují činnost jater a trávení
(zdroj: webové stránky Botanic - kurkuma).
Nyní si představíme hlavního hráče
Křen selský – armoracia rusticana
Křen je používán už tisíce let jako přírodní lék. Řecká mytologie například vyvažovala křen zlatem. V českých zemích se mu říkalo český ženšen. Rostlina čeledi brukvovitých, k nimž patří hořčice, brokolice a zelí. Listy se využívají při nakládání okurek („kvašáků”). Ideální jako prevence i podpora domácí léčby viróz a zánětů sliznic. Vědecké studie prokázaly efektivitu v terapii některých chorob, podobnou, někdy dokonce lepší než antibiotika.
Kupodivu kořen křenu není aromatický, dokud není naříznutý, nakrájený nebo rozžvýkaný. Intenzivní aroma je způsobeno přítomností některých přirozených sloučenin, které jsou současně zdrojem jeho léčivých schopností.
Vědecké důkazy
Mercola (zdroj: https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2024/05/25/natural-antibiotic-horseradish.aspx) uvádí následující fakta:
Podle Baseline of Health Foundation může být křen užitečný ke snížení vysokého krevního tlaku, podpůrné terapii rakoviny a infekcí dutin. Může také posílit imunitní systém a tím podpořit léčbu zánětů. Ve studiích Ohio State University College of Food, Agricultural and Environmental Sciences se uvádí, že laboratorní studie, vydané Americkým institutem pro výzkum rakoviny zjistily, že přítomnost glukosinolátů v potravinách může:
1.Snížit intenzitu zánětu, vyvolaného chronickými onemocněními včetně rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění
2.Potlačit účinky enzymů, které aktivují tvorbu karcinogenů (rakovinotvorných sloučenin)
3.Stimulujte aktivitu enzymů, které karcinogeny rozkládají, což sníží schopnost šíření rakovinných buněk
Studie, provedená na universitě v americkém státě Illinois zjistila, že křen dodává 10krát víc glukosinolátových enzymů než brokolice!
Ve křenu přítomná silice sinigrin chrání tuky před oxidací, takže nevznikají škodlivé peroxidy. Ty jsou mimochodem často přítomné v pokrmových olejích nebo žluklých tuhých tucích a ořechách. Také toto hraje roli v prevenci nádorového bujení a v omezení tvorby kancerogenů.
Další klinické studie prokázaly, že thioglykosidy křenu (stejně jako v kořeni wasabi) omezují aktivitu buněk rakoviny tlustého střeva a plic, když čím vyšší dávka, tím větší účinky, které se pohybují od 30 až do 68 %.
Po požití těkavého oleje z křenu (viz výše sinigrin) testy na lidské moči prokázaly, že dokáže zabíjet bakterie, způsobující infekce močových cest, ale také některá další bakteriální, parazitární a plísňová onemocnění.
Účinné látky:
Křen obsahuje více než dvě desítky látek, účinných v podpůrné terapii nádorových onemocnění. Vědci z Anglie, Rakouska a Nového Zélandu zkoumali jednu z nich a nazvali ji křenová peroxidáza (HRP), která účinkovala v rámci terapie rakoviny prsu a močového měchýře.
Kromě vitaminu C obsahuje křen látky s antibakteriálním a fytoncidním účinkem, z nich nejdůležitější a současně nejúčinnější je thioglykosid. Při porušení pletiva křenu například strouháním jeho se uvolní enzym, zvaný murozináza., který z molekuly thioglykosidu odštěpí cukry glukózu, arabinózu a galaktózu a tak se uvolní isothiokyanáty, jimž se také říká hořčičné silice, díky nimž má křen štiplavou chuť a vůni. Další účinnou látkou je sinigrin, což je glykosid, stimulující krevní kapiláry, což zvýší prokrvení tkání.
Nejúčinnější je křen čerstvý.
Směsi křenu v kombinaci s dalšími léčivými bylinami jakými jsou zázvor, česnek, kurkuma a jablečný ocet, mohou být používány rozmanitými způsoby, ale především vedou ke zvýšení efektivity.
Účinná dávka strouhaného křenu je 3-5 g, ideálně 3× denně. Vyšší množství se nedoporučuje, protože to může způsobit problém se žaludkem, případně zvracení nebo nadměrné pocení. Trochu se to podobá (alergické) anafylaktické reakci.
Stručně o použití křenu v některých lékařských oborech:
NEUROLOGIE: Při bolesti hlavy obklad ze strouhaného křenu do zátylku.
ORL: Směs křenu a zázvoru. Japonští vědci zjistili, že křen obsahuje látky, zabraňující tvorbě zubního kazu, protože brání rozmnožování bakterií, odpovědných za vznik zubního kazu.
DÝCHACÍ SYSTÉM: Křen je vynikající expektorans a mukolytikum (odkašlávání a rozpouštění hlenů), což je důležité například v léčbě bronchitidy.
GIT (žaludečně-střevní trakt): Kromě podpory trávení lze zmínit také podporu redukce nadváhy. Směs 100 g strouhaného křenu smíchat 2 polévkovými lžícemi medu a šťávou z 1/2 citronu. Dávka 1 čajová lžička několikrát denně před jídlem. Podobně v léčbě dny a revmatu.
MOČOVÉ CESTY: Antibakteriální účinky křenu se uplatní při infektech močových cest v podobě směsi křenu s medem. Působí také jako diuretikum (močopudná látka) při zadržování tekutin a šťáva z křenu dokonce při močových kamenech.
KREVNÍ OBRAZ: Křen podporuje tvorbu červených krvinek.
ANTIBIOTIKUM: Křen je přírodní antibiotikum, má také antivirové účinky. Působí dokonce také proti některým houbám a prvokům.
TONIKUM: Křen podporuje regeneraci organismu včetně jeho kognitivních funkcí.
Příklad VYUŽITÍ V KUCHYNI: Čerstvý křen smíchat s jablky a pokapat citronem, tím se sníží štiplavost. Nebo s kysaným zelím nebo kvašáky nebo strouhanou napůl vařenou červenou řepou.
Připomenutí předběžné opatrnosti!
Křen je velmi agresivní, citlivým jedincům se mohou při vnějším použití nebo pouhém přímém kontaktu vytvořit puchýře. Není vhodné čerstvě strouhaný křen čichat.
KONTRAINDIKACE použití KŘENU
Akutní zánět střev a žaludku a při diagnostikovaných žaludečních vředech, byť v remisi.
Příliš mnoho křenu může u citlivých osob zvýšit krevní tlak.
Těžší stavy při onemocněních jater a ledvin.
Nikdy dětem a těhotným.
Opatrně, nikdy ne chronicky podávat při dysfunkcí štítné žlázy, protože křen je patří mezi byliny, obsahující tzv. strumigeny, což jsou přírodní sloučeniny, omezující činnost štítné žlázy tím, že znemožňují vychytávání jodu ze stravy a doplňků stravy štítnou žlázou.