Hlavní obsah

Alex jde po prázdninách do školy. Nemá ani školní aktovku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Petr Janaš, Deeply Ai

ilustrační foto

3. 9. 11:32

Nicméně, navzdory všem těmto obtížím, Alex neztrácí naději. Ani neustávající špína, ani hrozivý stín chudoby, který na něj doléhá ze všech stran, ho nedokážou odradit. Naopak, stávají se motorem pro jeho odhodlání a snahu o lepší život.

Článek

Alexův (9) život není zdaleka jednoduchý, ale jeho odhodlání a houževnatost z něj přímo čiší. Alex žije ve stísněném přívěsu s babičkou, matkou, bratrem a dvěma sestrami a každý den zažívá krutou realitu. Přívěs je pokrytý sazemi z kamen na uhlí, která jim slouží jako jediný způsob vytápění. Navzdory všem problémům zůstává Alex plný naděje a soustředí se na své sny o budoucnosti.

Zítra, je první školní den, se Alex probudí brzy ráno a vydá se do školy. Vzdělání je jeho vstupenkou z této obtížné situace a ví, že usilovným studiem může pro sebe a svou rodinu vytvořit lepší život. Dlouhé dny ve škole mohou být bez svačiny náročné, ale Alexovo odhodlání nikdy nepolevuje. Ví, že vzdělání je klíčem k otevření příležitostí a vymanění se z kruhu chudoby.

Za Alexovým stoickým zevnějškem se skrývá hluboký stesk po otci, který zemřel v důsledku předávkování opiáty. Jejich vztah byl sice komplikovaný, ale Alexovi stále velmi chybí. Otcova nepřítomnost mu neustále připomíná, s jakými problémy se jako rodina potýká. Navzdory bolesti využívá Alex tuto ztrátu jako motivaci k pozitivní změně ve svém životě.

Jedním z Alexových největších snů je jít v dědečkových stopách a vstoupit do armády hned jak to bude možné. Obdivuje dědečkovu statečnost a oddanost službě vlasti. Vstupem do armády by nejen uctil dědečkův odkaz, ale také by Alexovi poskytl cestu ke stabilitě a příležitostem. Vidí v tom šanci vymanit se z omezení daných jejich současnými poměry a vytvořit pro sebe a svou rodinu lepší budoucnost.

Uprostřed náročných životních podmínek nachází Alexova rodina útěchu ve vzájemné lásce a podpoře. I když spí na matracích železné postele a mají omezené zdroje, jejich pouto zůstává pevné. Alexova babička hraje v jejich životě zásadní roli, spí na gauči na druhém konci přívěsu, aby měla její vnoučata kde spát. Právě tato neochvějná láska a podpora dává Alexovi sílu vytrvat tváří v tvář nepřízni osudu.

Zatímco proplouvá složitým životem, Alex zůstává odhodlaný povznést se nad okolnosti. Ví, že když bude pokračovat ve vzdělávání a půjde ve stopách svého dědečka, může pro sebe a svou rodinu vytvořit lepší budoucnost. S každým dalším dnem je o krok blíž k uskutečnění svých snů a vymanění se ze stísněné situace, v níž se nacházejí. Alexův příběh je příběhem houževnatosti, naděje a neochvějného odhodlání, který je inspirací pro nás všechny.

Kamna spalují uhlí, které rodině zajišťuje minimální množství tepla a teplé vody. V zimě nemají jinou možnost topení. Přívěs je zřídkakdy větrán, což vede k hromadění škodlivého oxidu uhelnatého. S každým dalším rokem je Alexovi a jeho rodině z tohoto nebezpečného plynu stále hůře. Aby si rodina zlepšila kvalitu svého života, rozhodla se přestěhovat do města. Aby však mohli tento přechod uskutečnit, potřebují získat peníze na nákladnou dopravu a provést další nezbytné přípravy.

Bez potřebných finančních prostředků nebude toto stěhování možné. Alexova matka je odhodlána se nevzdávat, věří v lepší práci ve městě, aby zajistila své děti. Jako samoživitelka se potýkala s mnoha těžkostmi a její silná vůle je příkladem pro všechny v jejím okolí. Láska a neochvějná oddanost rodině je pozitivním příkladem pro nás všechny, kdo je znají.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz