Hlavní obsah

Čtyři dny před svatbou požádal management hotelu o doplatek 60 000 Kč

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Petr Janaš

ilustrační foto

3. 9. 12:42

Čtyři dny před svatbou obdrželi moji známí Jana a Martin ze Starého Lískovce emailem nečekanou žádost. Management hotelu je požádal o dalších 60 000 korun na pokrytí rostoucích nákladů v důsledku inflace.

Článek

Tato zpráva byla pro Janu i Martina, kteří pečlivě a dlouho předem plánoval svůj svatební rozpočet a myslel si, že mají vše pod kontrolou, šokem. Jak však brzy zjistili, inflace ničí svatební rozpočty. Svůj svatební den plánovali dlouho dopředu.

Rostoucí míra inflace vedla k prudkému nárůstu svatebních nákladů a donutila páry, jako jsou oni, k tvrdým škrtům v rozpočtu, a dokonce k odhlášení hostů. Zdá se, že svatební rozpočty se zvyšují až o 100 %, takže budoucí manželé se snaží najít způsob, jak ušetřit. Mnozí z nich nyní snižují počet hostů a hledají levnější alternativy pro různé svatební výdaje.

Jednou z konkrétních oblastí, kde je dopad inflace citelný, jsou náklady na květiny. Snoubenci Jana a Martin původně plánovali krásnou květinovou výzdobu, ale nyní se ocitli v situaci, kdy si to musí rozmyslet. Náklady na květiny výrazně vzrostly v důsledku zadržované poptávky, nepříznivých povětrnostních podmínek a politických otřesů na exportních trzích. Tato nepředvídatelná okolnost je donutila hledat cenově dostupnější možnosti, nebo se dokonce rozhodnout pro alternativní výzdobu úplně.

Tlak rostoucích nákladů pociťují také organizátoři svateb, kteří se snaží najít rovnováhu mezi pohádkovými ideály a realistickými rozpočty. Dokonce i základní položky, které byly dříve považovány za standard, zaznamenaly enormní nárůst cen. Každý aspekt plánování svatby, od cateringových služeb až po pronájem prostor, nyní vyžaduje pečlivé zvážení, pečlivou kalkulaci a velké vyjednávání.

Mezi problémy, které inflace přináší, však existuje záblesk naděje pro páry, které čelí této nečekané finanční zátěži. Některé hotely nabízejí propagační akce, které pomáhají zmírnit břemeno rostoucích nákladů. Snoubenci zjistili, že pokud splní požadavek minimální útraty ve vybraných hotelech, mohou ušetřit na svatební cestu, která je čeká. V jejich případě by to znamenalo významnou úsporu nákladů a možná by nemuseli rušit pozvánku pratetě a ostatním vzdálenějším příbuzným. Které původně plánovali na svou svatbu pozvat.

Jana a Martin v tom nejsou sami, je mnoho párů, které se potýkají s inflačními svatebními rozpočty. Teď přemýšlejí, jak kompenzovat některé dodatečné výdaje vzniklé v důsledku inflace. Tak trochu jim to bere příležitost bezstarostně si užít vysněné líbánky, aniž by to ještě více zatížilo jejich finance.

Fakt nepříjemná situace, jen několik dní před svatbou, poukazuje na dopad inflace na svatební rozpočty. Rostoucí náklady nutí páry činit obtížná rozhodnutí a hledat nekonvenční způsoby, jak ušetřit, a přitom vytvořit jejich nezapomenutelný den. Styď se ty, Inflace Pádivá!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz