Hlavní obsah

František Faktor umíral na zadrátovaných hranicích v lese dlouhé hodiny

Foto: Petr Janaš, licence Canva, ilustrační foto

V osmdesátých letech, kdy železná opona stále pevně oddělovala východní a západní Evropu, se odehrál jeden z nejtragičtějších a nejkontroverznějších případů na československých hranicích.

Článek

František Faktor, mladý muž z jihu Čech, se jako mnoho dalších Čechoslováků toužících po svobodě rozhodl překročit přísně střeženou hranici s Rakouskem. Jeho příběh však měl skončit tragicky, způsobem, který otřásl nejen československou, ale i mezinárodní veřejností. Tento případ se stal jedním z největších diplomatických skandálů té doby a výrazně poznamenal vztahy mezi Československem a Rakouskem.

Osudného dne se Faktor vydal na nebezpečnou cestu za svobodou. Přes všechna bezpečnostní opatření se mu podařilo překonat několik hraničních pásem a dostat se až na rakouské území. V tomto momentě měl být podle mezinárodního práva být již v bezpečí. Československé pohraniční stráži nepříslušelo, jakkoliv zasahovat proti osobám, které se již nacházely na území jiného suverénního státu.

Incident se stal symbolem brutality komunistického režimu a vyvolal mezinárodní pobouření, které významně poškodilo už tak pošramocenou pověst československého socialistického zřízení.

Pohraničníci však v naprostém rozporu s mezinárodním právem a základními lidskými právy zahájili palbu na Františka i poté, co překročil státní hranici. Střelba zasáhla bezbranného muže do zad na rakouském území, což představovalo závažné porušení mezinárodního práva a suverenity Rakouska. Následující hodiny se staly svědectvím o naprosté nelidskosti režimu.

Zraněný František zůstal ležet na rakouské půdě bez jakékoliv pomoci. Československé úřady odmítly povolit rakouským záchranářům přístup. Několik dlouhých hodin tak mladý muž umíral zřejmě ve velkých bolestech na cizí půdě, zatímco byrokratický aparát vedl absurdní diskuse o tom, jak situaci řešit.

Tento tragický incident se stal posledním případem střelby na československých hranicích před sametovou revolucí. Symbolicky tak uzavřel temnou kapitolu našich dějin, kdy režim neváhal použít smrtící sílu proti vlastním občanům, jejichž jediným „zločinem“ byla touha po svobodě. Tento případ vyvolal silnou mezinárodní odezvu a stal se jedním z mnoha argumentů pro nutnost změny režimu.

Dodnes zůstává mementem brutality komunistického režimu a připomínkou toho, jak snadno může totalitní moc překročit veškeré hranice lidskosti ve jménu udržení své kontroly nad obyvatelstvem. Jeho smrt nebyla jen osobní tragédií, ale stala se symbolem boje za svobodu a důkazem neudržitelnosti režimu, který se držel u moci pomocí násilí a strachu.

Příběh Františka Faktora

František byl jistě pozoruhodnou osobností. Jeho život se tragicky propletl s železnou oponou a komunistickým režimem v Československu. V malé vesničce Vyšné, která se krčila pouhých deset kilometrů od hraničního města České Velenice, žil se svojí maminkou v prostém domku. Každé ráno vstával za úsvitu, aby dojel do práce ve Velenicích, kde trávil většinu svých dní.

V době, kdy se jeho příběh začal dramaticky odvíjet, mu bylo třicet dva let. František byl známý svou trochu rebelskou povahou a životem, který ne vždy odpovídal tehdejším socialistickým normám. Jeho povaha jej občas přivedla do konfliktů se zákonem, i když šlo většinou o drobné prohřešky. Jedním z nich byla například jeho záliba v kutilství, kdy se pokoušel přestavět obyčejnou vzduchovku na funkční pušku, což bylo samozřejmě nelegální. Tyto jeho experimenty však nikdy neskončily úspěšně a vždy jej bezpečnostní složky odhalily.

Život v příhraničí Františka naučil mnoho o fungování pohraničních hlídek. Díky své všímavosti a častému pohybu v oblasti dokonale znal rutinu pohraničníků, jejich zvyky i časové rozvrhy hlídek. Dokonce navázal určité známosti s vojáky z roty na Fischerových chalupách, osamělé vojenské základně.

František byl známý svým osobitým smyslem pro humor a někdy si z pohraničníků tropil žerty. Mezi jeho oblíbené kousky patřilo schovávat se v příkopech podél cest. Když pak kolem procházela hlídka, vytáhl anténu svého tranzistorového rádia a s předstíranou vážností do něj volal „tady orel, tady orel“, čímž parodoval vojenskou komunikaci a způsoboval rozruch mezi službukonajícími vojáky.

Jeho znalost pohraničního systému byla mezi místními dobře známá. Několik jeho přátel později vypovědělo, že se netajil tím, že zná způsoby, jak přelstít pohraniční stráž a dostat se bezpečně do sousedního Rakouska. Tato jeho sebejistota a znalost terénu i systému ostrahy hranic se později ukázala jako nešťastná v jeho vlastním dramatickém pokusu o překročení železné opony, který měl tragické následky.

Lidé žijící v pohraničí měli velmi specifický vztah k hranici. Byla součástí jejich každodenního života, někdy překážkou, jindy samozřejmostí. Všichni věděli, že život v blízkosti ostnatých drátů přináší jak omezení, tak specifické znalosti a zkušenosti, které mohly být v určitých situacích velmi cenné, ale zrovna tak nebezpečné.

Dramatický útěk přes železnou oponu

Když dnes přijíždím na místo někdejších pohraničních chalup, atmosféra minulosti tady dýchá z každého koutu. Krajina je tichá, melancholická, jako by v sobě stále nesla tíhu dramatických událostí. Rota zde stojí jako němý svědek minulosti – oprýskaná budova, která už dávno ztratila svůj původní účel. Bývalé ploty, které kdysi tvořily neprostupnou bariéru mezi svobodným a nesvobodným světem, jsou pryč, ale v zemi lze stále spatřit jejich pozůstatky.

Třicátého října roku 1984 se odehrál příběh, který otřásl i otrlými pohraničníky. František Faktor, muž považovaný mnohými za podivína, učinil rozhodnutí, které navždy změnilo jeho život. Ten den vypadal jako každý jiný. František byl v práci, vykonával své běžné povinnosti, nic nenasvědčovalo tomu, že se chystá k mimořádnému činu. Bez jakékoliv přípravy, bez promyšleného plánu, se cestou z práce spontánně rozhodl, že už se domů nevrátí. Touha po svobodě v něm převážila nad pudem sebezáchovy.

S odhodláním sobě vlastním se vydal směrem k hranici. První překážkou byl třímetrový plot, kolem něhož se táhl pás vyrovnaného písku, sloužící k odhalení stop případných narušitelů. S vypětím všech sil plot překonal, ale při přelézání aktivoval signální zařízení. Poplašný systém okamžitě upozornil hlídkující pohraničníky, kteří se ihned vyrazili na místo narušení.

Na signál ve 12.30 hodin byla vyslaná dozorčím důstojníkem roty desátníkem Tomášem Smoloněm poplachová hlídka ve složení psovod vojín Pavel Sirotný – velitel hlídky, vojín Valtr Macošek a řidič vojín Ctimír Štrunc.

To, co následovalo, připomínalo spíše scénu z akčního filmu. Pohraničníci rychle zareagovali a začali Františka pronásledovat. Běžel o život – opravdu. Každý krok ho přibližoval k vysněné svobodě. Když doběhl k hraničnímu kameni a překročil ho, měl teoreticky vyhráno – ocitl se na rakouském území. V tento moment měli pohraničníci podle všech mezinárodních úmluv pronásledování ukončit.

Zvrat 8. roty z Fišerovy Chalupy

Místo toho se však strážci hranic dopustili fatálního porušení mezinárodního práva. Pokračovali v pronásledování i na rakouském území a zahájili palbu. Vzdálenost mezi nimi a Faktorem se postupně zkracovala, až se jim z přibližně dvousetmetrové vzdálenosti podařilo uprchlíka zasáhnout. Pouze náhoda v podobě blížícího se rakouského traktoru, jehož zvuk je vylekal, přiměla pohraničníky k ústupu zpět na československé území.

Foto: Ustrcr, https://www.ustrcr.cz/uvod/dokumentace-usmrcenych-statni-hranice/

Dobový záznam o kontrolách roty.

Poslední, co viděli, byl Faktor klopýtající směrem k nedalekému lesu. Ačkoliv se mu podařilo dostat z jejich bezprostředního dosahu, jeho osud byl již zpečetěn. Střelné zranění bylo příliš vážné. Svoboda, po které tolik toužil, byla na dosah ruky, ale její cena byla nejvyšší možná. Tento příběh se stal jedním z nejsmutnějších symbolů železné opony a připomínkou toho, jak krutá dokáže být touha po kontrole nad lidskými životy.

Tragický příběh z československých hranic

Brzy z rána 5. listopadu roku 1984 se rakouský lesník vydal na svou běžnou obchůzku v lesích poblíž obce Wielands. Toto malé rakouské městečko, ležící jen několik set metrů od československých hranic, se mělo stát svědkem objevu, který otřásl místní komunitou a později přerostl v mezinárodní incident.

Lesník při své pochůzce narazil na nehybné tělo muže. Byl to František Faktor, československý občan, jehož život vyhasl za tragických okolností při pokusu o překročení železné opony. Následná lékařská prohlídka odhalila děsivé detaily jeho posledních dnů. Střelné zranění v oblasti hrudníku způsobilo masivní krvácení, které vedlo k pomalé a bolestivé smrti. Experti později potvrdili, že František trpěl dlouhé hodiny, možná i dny, než jeho tělo podlehlo zraněním.

Nejtrýznivějším faktem celého případu bylo zjištění, že Františkův život mohl být zachráněn. Stačila by včasná lékařská pomoc, základní ošetření rány a transport do nemocnice. Místo toho byl ponechán svému osudu v chladném listopadovém lese, kde pomalu umíral.

Nález těla odstartoval sérii diplomatických jednání. Rakouská strana, zastoupena ministrem zahraničí, důrazně protestovala proti porušení územní suverenity. Československé úřady však zvolily taktiku mlčení a ignorance. V domácích médiích se o případu nesmělo referovat a celá událost měla být ututlána.

Až vytrvalost Františkovy matky a změna politického režimu po roce 1989 umožnily, aby se případ znovu otevřel. V polovině 90. let stanuli před táborským soudem přímí střelci, kteří však vyvázli pouze s podmíněnými tresty. Argumentovali, že pouze plnili rozkazy svých nadřízených, čímž se snažili zbavit přímé odpovědnosti za Františkovu smrt.

Tento případ není ojedinělý. Archivy shromažďují desítky podobných příběhů, podložených dobovými dokumenty, které ilustrují krutost komunistického režimu na československých hranicích. Mnoho obětí nikdy nedosáhlo spravedlnosti a většina skutečných viníků, jak to už, tak v dějinách bývá, unikla potrestání.

Zdroje: https://institut.pametnaroda.cz/, https://www.ustrcr.cz/uvod/dokumentace-usmrcenych-statni-hranice/usmrceni-statni-hranice-portrety/frantisek-faktor/, https://www.ustrcr.cz/data/pdf/projekty/usmrceni-hranice/portrety-usmrcenych/faktor/faktor05.pdf

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz