Článek
Registrů jako je například registr obyvatel, seznam voličů, daňový registr, evidenci řidičů, registru nemovitostí atd. Kromě toho mohou existovat i specializované registry pro různé profesní skupiny (lékaři, advokáti aj.), pro evidenci trestů, pro evidenci sociálně slabých občanů (sociální evidence, kterou vede Ministerstvo práce a sociálních věcí, ta eviduje osoby, které jsou v hmotné nouzi) apod. Například v České republice eviduje Ministerstvo vnitra ČR v současné době celkem 92 registrů a seznamů. Je ale důležité zdůraznit, že vedení těchto registrů by mělo být vždy v souladu s právy občanů na ochranu osobních údajů a soukromí.
1. Registr obyvatel
2. Seznam voličů
3. Daňový registr
4. Evidenci řidičů
5. Registr vozidel
6. Registr nemovitostí
7. Registr trestů
Hejno třiceti netopýrů nechtělo opustit náš nový byt
8. Registr sociálně slabých občanů
9. Registr cizinců
10. Registr cestovních pasů
11. Registr občanských průkazů
12. Registr zkoušek a diplomů
13. Registr sňatků, úmrtí a narození
14. Registr trvalých pobytů
15. Registr profesních oprávnění (lékaři, advokáti apod.)
Samozřejmě, tento výčet není kompletní a existují i další registry, které Ministerstvo vnitra vede. Pro více informací je vždy dobré kontaktovat příslušné ministerstvo.
Veřejně přístupné, tedy veřejnými seznamy jsou například:
1. Registr nemovitostí
2. Některé části obchodního rejstříku
3. Veřejný seznam advokátů, notářů, exekutorů, znalců a dalších profesních skupin
Profesionální štěkny internetových diskuzí s.r.o.
Ostatní registry a seznamy jsou přístupné jen pro určené subjekty (například státní orgány) a to pouze v mezích zákona a za účelem, pro který byly tyto registry vytvořeny. Ve většině případů jsou tyto informace chráněny jako citlivé osobní údaje a jejich zneužití je trestné.
V České republice existuje veřejně přístupný seznam soudců, který je k dispozici na stránkách Ministerstva spravedlnosti ČR. A také je rejstřík společného jmění manželů je veden u katastrálních úřadů a je veřejně přístupný. Tento rejstřík zaznamenává majetek, který náleží manželům společně. Státy neustále přidávají a upravují registry na základě potřeb a změn v legislativě. V České republice je například poměrně novým registrem Centralizovaný systém evidence obyvatel (CSEO), který byl spuštěn v roce 2014.
Který z rejstříku vedených státem je nejkontroverznější ve vztahu k lidským právům? To je otázka, která může vyvolávat různé názory. Obecně lze říci, že nejkontroverznější mohou být ty registry, které shromažďují a uchovávají citlivé osobní údaje, jako například zdravotnické informace, informace o trestné činnosti nebo data související s náboženským vyznáním, etnicitou atd. Tyto registry mohou vyvolávat obavy o zneužití dat, diskriminaci, narušení soukromí a další potenciální porušení lidských práv. Konkrétní kontroverze ale mohou být specifické pro každý stát v závislosti na jeho aktuální politické, sociální a legislativní situaci.
Proč všemocní influenceři vždycky dostanou to, co chtějí?
Ombudsman neboli veřejný ochránce práv, se ve své práci může zabývat různými otázkami týkajícími se veřejné správy, včetně vedení různých registrů. Pokud má dojem, že některý z registrů není veden správně nebo porušuje práva občanů, může to kritizovat a doporučit změny. V minulosti se například ombudsman zabýval problematikou vedení Informačního systému cizinců (ISC), který je druhem registru cizinců v České republice. Ombudsman kritizoval zejména nedostatečnou transparentnost systému a problémy s přístupem cizinců k informacím o nich samotných.
Nicméně je důležité zmínit, že konkrétní kritika a doporučení ombudsmana se mohou měnit v závislosti na aktuálních problémech a potřebách. Doporučujeme sledovat aktuální zprávy a tiskové zprávy ombudsmana pro nejnovější informace.