Článek
Jako právní pedagog se setkávám často s dotazy, zda mohou učitelé/učitelky nechat na základní škole dítě tzv. „po škole“? Anebo zda mohou takovým trestem nezbedným žákům alespoň hrozit.
K jádru školního pudla - z právního hlediska nelze souhlasit s postupem kantorů, kteří nechávají žáky tzv. „po škole“. Dle platného českého práva, které je v tomto směru kompatibilní s právem evropským, není možné žáky sankcionovat zmíněným způsobem.
Je zde lhostejné, zda se jedná o školu veřejnou, církevní anebo privátní, pro oba typy platí v tomto ohledu stejná pravidla.
Otázky směrem k maximální lhůtě „nechání po škole“ jsou tudíž irelevantní.
Mezi úkoly zaměstnanců (učitelů) se řadí taktéž povinnost dodržovat právní předpisy, tudíž pokud učitel trestá žáky nezákonným způsobem, jedná se nepochybně o porušování pracovní kázně, které by mohlo v krajním případě skončit i ukončením pracovního poměru s učitelem.
Náhrady škody
Dalším relevantním aspektem proč rozhodně nedoporučujeme výše zmíněné jednání je, že pokud by dítě z důvodu, že bylo „po škole“ zmeškalo například zájmový kroužek či kupříkladu smluvenou brigádu (týká se samozřejmě starších SŠ žáků), tak by zákonní zástupci žáků mohli soudně požadovat náhradu vzniklé škody zapříčiněné tímto pedagogovým jednáním.
Přirozeně něco jiného by bylo kdyby učitelé nechali děti „zavřené po škole ve škole“ z důvodu například povodně či jiné přírodní katastrofy, zde by se samozřejmě nejednalo o nezákonný trest, ale o opatření nutné k ochraně zdraví a životů žáků.
Jinak v rámci fair-play nutno konstatovat, že v dnešní době se od tohoto kdysi oblíbeného trestu ustupuje, a stává se spíše vzácným.
Anketa
Prameny a další informace :
školský zákon
zakonyprolidi.cz
https://eduzin.cz/wp/2018/01/05/nechat-zaka-celou-tridu-skole-takovym-trestum-uz-odzvonilo/
web Česká škola
https://www.csicr.cz/cz/ - Česká školní inspekce