Hlavní obsah
Lidé a společnost

Evropské politické skupiny: O čem Češi moc neví, ale měli by (druhá část)

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Když jdou Češi k eurovolbám (pokud tedy vůbec jdou) vyberou kandidátku, které dají hlas a počkají na zveřejnění výsledků, ale někteří vůbec netuší, že nevolí jen stranu ve své zemi, ale i jakousi „eurostranu“.

Článek

Když někdo použije výraz evropská skupina, mnoho lidí nemá ponětí, o co se jedná. To je pochopitelné, jelikož informovanost ohledně těchto nadnárodních uskupení není nijak vysoká. Přitom jsou evropské skupiny jedním z nejdůležitějších faktorů při sestavování Evropské komise a volbě jejího předsedy. V Evropském parlamentu pak hrají roli podobnou našim poslaneckým nebo senátorským klubům.

Evropské politické skupiny se začaly rodit už při samotných počátcích Evropského společenství. Od té doby až dodnes prošly mnoha změnami, ovšem vyprofilovalo se několik proudů, které vesměs existují po celou dobu. Pokud by však někdo chtěl vytvořit novou, potřeboval by alespoň 25 europoslanců ze 7 členských zemí EU. Ještě předtím, než se podíváme na skupiny v Evropském parlamentu, musím podotknout, že je třeba rozlišovat mezi evropskou skupinou a stranou. Více evropských stran totiž může tvořit jednu skupinu.

Evropští konzervativci a reformisté (ECR)

Konzervativní skupiny v EP by se daly rozdělit v podstatě na 2, ty, které se orientují spíše západním směrem a ty, které mají blíž k Rusku. ECR je tou první z nich, sice zastává určité euroskeptické postoje, ale pořád je pro zachování EU. Momentálně má ECR sílu 66 europoslanců. Z českých stran je členem ODS. Dalšími významnými členy jsou polské PiS, italské Fdl Giorgii Meloni nebo španělský Vox. Předsedy ECR jsou Ital Raffaele Fitto a Polák Ryszard Legutko.

Identita a demokracie (ID)

Radikálnější skupinou hájící konzervativní hodnoty je ID, která je zastoupena 62 europoslanci. Dále by se ID dala popsat jako nacionalistická, populistická a euroskeptická. Z českých luhů a hájů zde máme zastoupení v podobě SPD. Výraznými členy jsou taktéž německá Afd, RN Marine Le Pen nebo italská LEGA. Předsedou je Ital Marco Zanni.

Evropská levice (GUE-NGL)

Poslední evropskou skupinou je GUE-NGL. Nejmenší evropská skupina čítající 38 europoslanců se zároveň skládá z 5 evropských stran. GUE-NGL by se dala popsat jako socialistická, krajně levicová či dokonce komunistická. ČR má zastoupení i v této skupině a to KSČM. Významnými členy jsou dále německá Die Linke, řecká Syriza nebo francouzská LFI. Předsedy jsou Francouzka Manon Aubry a Němec Martin Schirdewan.

Nezařazení

Podobně jako ve většině parlamentů je i v tom evropském skupina nezařazených. Členy této skupiny jsou strany všemožných směrů a orientací, které nejsou členy žádné jiné skupiny. Členy této skupiny jsou např. maďarský Fidesz, slovenský Smer nebo italské Hnutí pěti hvězd.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz