Hlavní obsah
Cestování

Biologové a běžci v Japonsku - Daisen - domov velemloka japonského

Foto: Petr Kříž

Masiv vyhaslé sopky Mt. Daisen v prefektuře Tottori se zvedá na severním pobřeží Honšú od Japonského moře ze zemědělské a lesnaté krajiny (vpravo vrchol Kengamine = Mt. Daisen 1729 mnm, vlevo Mt. Yahazugasen 1358 mnm).

Cílem přejezdu v jižní části ostrova Honšú je masiv vyhaslé sopky Daisen. Pod horami je půvabná šťavnatá krajina a stékají z nich řeky, které jsou domovem obojživelníka - velemloka japonského.

Článek

Na místo dojíždíme již lehce za tmy, protože závěr přejezdu se k našemu překvapení nedal jet z našeho směru po dálnicích. Jsme z toho trochu nervózní, protože máme na tři noci rezervován apartmán pod horami, který je geograficky nejlepší základnou k našemu primárnímu cíli zde - pozorování úžasného tvora - velemloka japonského. Apartmán ubytovává do sedmé hodiny večer, příjezd jsme potvrdili mezi šestou a sedmou, ale je jasné, že budeme mít značné zpoždění. Navíc se obáváme jazykové bariéry (byla inzerována pouze japonština) a najít místo, nemusí být podle informací také úplně jednoduché.

Ale všechno dobře dopadne, pán na nás trpělivě čeká a dokonce trochu komunikuje i v angličtině. Následujeme pána v autě ještě skoro dva kilometry. Apartmán, kam nás dovedl, je skutečně prvotřídní a velmi prostorný, máme tak na tři dny skvělou základnu pro pozorování plazů a obojživelníků.

Nazítří již od dopoledne vyrážíme do terénu vytipovat nejvhodnější místa pro pozorování velemloků. Velemlok japonský je samozřejmě noční živočich, a tak se po setmění musí jít na jisto.

Krajina zde je opravdu půvabná. Procházíme zemědělskou krajinou, tvořenou rýžovými poli, která jsou zavlažována důmyslným systémem kanálů napájených vodními toky.

Část řek tak vlastně protéká skrz rýžová pole, jinak by zde pěstování rýže nemohlo existovat.

Foto: Petr Kříž

rýžová pole s protékajícími řekami - v nich žije velemlok japonský

Foto: Petr Kříž

Rýžová pole jsou zavlažována důmyslným systémem kanálů.

Foto: Petr Kříž

stavení s bambusovým lesíkem

Uvidíme, jak náročné bude najít velomloky v terénu. Michal dokonce navázal kontakt s místním biologem, který na internetu nabízí průvodcovské služby při pozorování velemloků.

Chtěli jsme si objednat jeho služby a přispět nemalou finanční částkou k aktivitám podporujícím zachování tohoto druhu v přírodě.

K naší smůle je však chlapík ve dnech, kdy bychom jeho služby potřebovali, mimo Japonsko. Budeme tedy velemloky muset nalézt sami, a o to pečlivější musí být příprava v terénu.

Foto: Petr Kříž

Vytipování míst pro noční pozorování velemloka je celodenní tvrdá práce v terénu.

Foto: Petr Kříž

místní druh lilie

Prostředí pro velemloky zde není ideální. Ve vodních tocích se bohužel na některých místech vyskytuje kontaminace pocházející ze zemědělské činnosti.

V ochraně životního prostředí je současné Japonsko trochu rozporuplné. Na jedné straně je zde chvályhodná přísná ochrana živočichů, je přísně zakázáno se velemloků dotýkat nebo s nimi jakkoliv manipulovat. Na straně druhé zde není důsledná ochrana čistoty jejich biotopu, což je pro zachování druhu ještě důležitější.

Velemlok japonský je úžasný obojživelník dožívající se dlouhého věku (až 70 roků). Na řekách jsou jezy, které jsou pro mloka ve směru nahoru nepřekonatelné a pokud je spláchnut dolů, nedokáže se již vlastními silami dostat na horní tok těchto krátkých horských řek.

Po setmění pozorujeme vysokou aktivitu hadů i obojživelníků. A hlavně jsme odměněni za důkladnou teoretickou i terénní přípravu velkých úspěchem, nalezením pěti krásných exemplářů velemloka japonského.

Foto: Petr Kříž

typický vesnický hřbitov

Foto: Petr Kříž

Hady se to tu jen hemží - ve dne i v noci. Rhabdophis tigrinus

Foto: Petr Kříž

Gloydius blomhoffii

Foto: Petr Kříž

Hebius vibakari

Foto: Petr Kříž

Kde se to hemží hady, musí se to hemžit i žábami, které jsou o stupeň níže v potravním řetězci. Aktivita žab v rýžových polích je extrémní. Hyla japonica.

Foto: Petr Kříž

Zhangixalus arboreus

Foto: Petr Kříž

Glandirana rugosa

Foto: Petr Kříž

Hyla japonica

Foto: Petr Kříž

Pelophylax nigromaculatus

Foto: Petr Kříž

nanožába - srovnání měřítka. Hyla japonica.

Foto: Petr Kříž

námi pozorovaný první velemlok Andrias japonicus

Foto: Petr Kříž

další kapitální kousek, celkem jsme jich za večer pozorovali pět

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz