Článek
Michal hned v lese u apartmánu nalézá užovku tygří, která se chová divně apaticky, jakoby byla dehydratovaná. Proto jí dává napít vody a zdá se, že had opravdu lačně pije.

napájení užovky tygří (Rhabdophis tigrinus) vodou z plastové láhve
Míříme jen pár kilometrů do hor do střediska Daisen. Naši biologové nejprve skoro dvě hodiny pozorují v korytě horské říčky pod malým vodopádem žábu buergeria buergeri a dalšího mladého jedince užovky tygří, který se vyznačuje pro mláďata typickým oranžovým zbarvením.

buergeria buergeri

Pro mladé jedince užovky tygří je typické oranžové zbarvení.
Konečně si dáváme piknik v krásném prostředí pod horským masivem a po něm přecházíme na druhou stranu řeky, kde se rozkládá komorní horské středisko Daisen. V těchto horách nemáme žádné výstupové ambice. Převýšení je zde obrovské, neboť se hory zvedají z ploché krajiny na pobřeží a jedna stěna hory je extrémně strmá. Na úpatí hor jsou ale dva velké chrámy a menší svatyně v kouzelném lesním prostředí.
Nad střediskem se dostáváme do půvabných lesů s dvěma velkými šintoistickými chrámy. Je to zde jako z pohádky, moje fantazie pracuje na plné obrátky a obrací v duchu stránky knihy Harukiho Murakamiho - Komturova smrt.
Dokonale by se sem hodil působivý motiv románu, kdy učitele malby po půlnoci opakovaně budí cinkání rolničky, v době, kdy utichají i zvuky přírody. V hájku na zahradě objevuje svatyni a za ní kamennou mohylu, zpod níž zvuk vychází. Zvažuje se zde tajemná možnost (podle povídky „Pouto přes dva životy“ ze sbírky „Vyprávění za jarního mžení“ od spisovatele Uedy Akinariho), že by pod mohylou mohly být pozůstatky mnicha vzývajícího buddhu Amidu, který se tam nechal pohřbít zaživa, aby dosáhl stavu tzv. džány. To je údajně stav bytí mezi životem a smrtí, v kterém se dá prý setrvat celá staletí. Tento stav džány je považován za stav nejvyššího duchovního pohroužení a má při ní údajně docházet k trvalé mumifikaci těla a převtělování duše a takoví mniši byli posmrtně (jako mumie) hluboce uctíváni. Ano, je to tu velmi tajuplné a působivé.

schodiště k dolnímu chrámu

brána torii pod dolním chrámem Daisen

Daisen - dolní chrám

socha tura u svatyně, ke které se hází mince

Buddha

Zdejší les má přímo mystickou atmosféru.

tajuplné a působivé
Vystoupáme až k hornímu chrámu a zvědavě nakukujeme dovnitř, mnich nám ochotně prodává amulet k modlitbám.

Stoupáme k hornímu chrámu.

V interiéru chrámu jsou uctíváni ptáci jako poslové bohů.

Svoje místo v horním chrámu mají i koně.

schodiště k hornímu chrámu

pod obří kryptomerií japonskou

brána pod horním chrámem Daisen
Ale dosti rozjímání. Zbytek dne věnujeme objezdu masívu Daisen, honí se přeháňky, ale krajina je přenádherná.

Daisen - pohled z hor k pobřeží

Cynops pyrrhogaster - zástupce čolků, podle oranžového bříška a ve smyslu latinského názvu by se mu česky řeklo ohňobřichý.

půvabná přírodní zákoutí v lesích pod vodopády

Jeden z působivých vodopádů Daisenu. Aby ho člověk viděl, musí podstoupit náročný výšvih.