Článek
Letiště Hirošima je velmi daleko od centra města, kam je to asi 56 km. U přepážky firmy Times, která zastupuje Europecar, přebíráme auto. Máme se značkou Europecar špatné zkušenosti, ale byla to zde jedna z mála možností. Naše obavy jsou ale rychle rozptýleny. Vše běží jak na drátkách. Přímo před dveřmi terminálu je pro nás připravena vyklimatizovaná nová benzinová Mazda 3.
Nenechávám si ujít příležitost a zařídit si po dálnici až do středu velkoměsta. Náš hotel je skutečně v samém srdci Hirošimy, pouhé stovky metrů od Mírového parku, abychom to měli na pěší dochoz. Jako městský člověk si užívám řízení v samém centru po pětiproudých vozovkách. Velmi užitečný a k bezpečnosti přispívající je tzv. head-up displej -promítání rychlosti a dalších informací z palubního počítače do prostoru skla před řidičem, to je opravdu prvotřídní technická vychytávka. Hotel má velmi zajímavou parkovací garáž. S autem za asistence personálu parkoviště najíždím na jakousi rampu-výtah, která auto vyzvedne a umístí do nepřístupných parkovacích prostor již bez asistence řidiče. Nazítří proběhne stejný postup v obráceném směru. Na recepci hotelu je ochotný personál, nicméně check-in a check-out probíhá automaticky pomocí automatů vydávajících hotelové karty. Dostáváme pokoje ve šťastném 13. patře a jdeme ihned ven do supermarketu pro pivo.

Ulice v centru s našim hotelem. Na rozdíl od jiných japonských měst je v Hirošimě veřejná doprava založená na tramvajích.
Ohledně kvality a chuti jsem velmi překvapen. Pivo se prodává výhradně v plechovkách. K vidění jsou běžně piva asi pěti domácích značek (japonských pivovarů), každý pivovar dodává několik druhů piva.
Typický obsah alkoholu je 5 až 6 %. Pivo je velmi chutné a troufám si říct, že špičkové kvality. Běžně popíjím v drtivé většině pivo nealkoholické. Zde je to však, ve srovnání se standardním, strašný patok. Snad si trochu alkoholu zasloužím, běžecký závod je neúspěšně pryč, je třeba to hodit za hlavu a připravit se na další.
Ráno volíme z hotelové nabídky snídani, samozřejmě v japonském stylu. Snídá se zde grilovaná ryba (tentokrát druh lososa), lilková polévka miso, doplňkem jsou různě nakvašené, fermentované potraviny rostlinného původu (kvašená soja, okurky, švestky). V Evropě zcela neznámé chuti. Základem je samozřejmě rýže s kořením.

japonská snídaně
Po snídani se vydáváme do Mírového parku, který je situován na ostrově u řeky Ota. Ta tvoří na vtoku do moře říční deltu, na které je střed města postaven.
Nejprve se zastavujeme u Atomového dómu - symbolu Hirošimy. Poté přecházíme na ostrov, kde se nachází Mírový park a zastavujeme se u Dětského památníku, jehož smyslem je pocta dětským obětem bombardování a jmenovitě dívence Sadako Sasaki. V době svržení atomové bomby na Hirošimu jí byly pouhé dva roky, v devíti letech onemocněla leukémií v důsledku ozáření. Japonská legenda tvrdí, že každému, kdo složí tisíc papírových jeřábů origami, se splní jedno přání. Sasaki si přála uzdravit se, avšak nebylo jí pomoci a při skládání papírových jeřábů na nemoc z ozáření zemřela. Památník, který připomíná dětské oběti bombardování, je vyplněn na počest Sadako papírovými skládankami origami ve formě jeřábů, které jsou stále doplňovány.

Pohled na Atomový dóm, ve směru pohledu 130 metrů za kupolí a ve výšce 610 metrů nad povrchem země bylo hypocentrum atomového výbuchu.

Atomový dóm z bezprostřední blízkosti

Petice za zákaz používání atomových zbraní. Iniciativa od přeživších atomové bombardování (japonsky nazýváni Hibakusha).

Dětský památník vyplněný papírovými origami skládankami jeřábů

Plamen míru

průhled z Mírového památníku na Atomový dóm

Jeden z nejpůsobivějších exponátů „Stíny lidí“. Stopy lidí, kteří se vypařili při atomovém výbuchu.

Multimediální expozice v Muzeu míru kombinuje působivě kresby a fotografie zobrazující hrůzy po výbuchu.
Navštěvujeme zde i mimořádně působivé Muzeum míru. Muzeum i park navštěvuje obrovské množství lidí (tisíce denně). I dnes, kdy se maximální teplota dostává nad 35 °C. Muzeum otřese duší každého člověka, protože ukazuje velmi moderním multimediálním způsobem veškeré informace o atomovém bombardování včetně obrazů hrůz, které výbuch na zemi způsobil. Jediné, co mi v expozici chybí, je větší odsouzení tehdejší japonské expanzivní válečné politiky, která byla klíčovou příčinou bombardování.
Dvacetpět kilometrů jižně od Hirošimy se dostáváme na místo s úplně jinou náladou. Z terminálu tvořeného parkovištěm, vlakovým nádražím a přístavištěm trajektu, vyplouváme na jedno z nejposvátnějších míst Japonska - ostrov Miyajima (Ostrov svatyní). Ikonou ostrova je monumentální, jasně červeně zbarvená brána torii, která stojí na břehu mořského průlivu a je periodicky zaplavována při přílivu.
Brány torii stojí nejčastěji ve vchodech do šintoistických svatyní, a jak naznačují i znaky japonského písma pro torii (pták, místo) mají sloužit mimo jiné jako místo odpočinku pro ptáky, kteří jsou v šintoismu považováni za posly bohů.
Některé chrámy, zejména zasvěcené božstvu Inari mají bran torii mnoho. Bývá zvykem, že lidé nebo dokonce i firmy věnují chrámu bránu torii za své životní či obchodní úspěchy.
Brána torii na ostrově Miyajima byla postavena v roce 1874, avšak měla své předchůdkyně zasvěcené bohyním moře již od 6. století. Zajímavostí ostrova je, že z důvodu zachování duchovní čistoty, platí na ostrově od nepaměti pro lidi zákaz rodit a umírat.
Les na ostrově je velice půvabný a v dnešním horku i velice příjemný. Michal v něm dokonce v polední, tudíž neoptimální době, odchytává hada. Především je však ostrov rájem pro krotké jelínky sika, kteří ochotně pózují s turisty při fotografování. Zatímco Michal hledá hady, my se s Olgou věnujeme krmení kaprů koi v jezírku, a to na místě zakoupeným krmivem.
Závěr dne trávíme téměř čtyřhodinovým přejezdem Honšú až k západnímu pobřeží. Dokonce máme jeden případ tzv. autoherpetologie. Tato aktivita je provozována tak, že po zahlédnutí plazícího se hada při jízdě autem se okamžitě bezpečně staví, herpetolog bleskově vybíhá z vozidla, provede odchyt a fotodokumentaci. Tentokrát takto Michal odchytává krásný nemodralý exemplář Rhabdophis tigrinus, který se rychle plazil napříč vozovkou.

impozantní brána torii za přílivu na ostrově Miyajima stojící před svatyní Icukušima-džindža

jelínek sika ochotně pózuje pro radost fotografům

půvabná zákoutí ostrova Miyajima s typickou architekturou

Elaphe climacophora na ostrově Miyajima

odpočívající perleťovec

namodralý Rhabdophis tigrinus odchycený při autoherpetologii :-)