Hlavní obsah
Cestování

Biologové a běžci v Japonsku - přijde buřina aneb vyvrcholení na Fuji

Foto: Petr Kříž

Mt. Fuji (3776 mnm) fotografovaná přímo z postele našeho pokoje následující ráno po našem výstupu na vrchol. Pro pochopení rozměrů: Vrchol je půdorysnou vzdušnou čarou asi 15 km od nás.

Japonské úsloví: „Každý moudrý člověk vystoupí jednou za život na vrcholek Fuji. Ale jen blázen to udělá dvakrát.“ Legenda říká, že na vrcholu hory sídlí bohyně ohně, která žárlí na ženy.

Článek

Vystoupit na Fuji není dnes jen tak, jak jsem si myslel. O tom mě informovala moje žena Olga dva dny před plánovaným výstupem. Plány na výstup jsem měnil. Původně jsme zamýšleli vystoupit na horu od severu z oblasti Pěti jezer Fuji, kde jsme měli rezervované ubytování. Několik týdnů před cestou však volím výstup z jihu, z důvodu lepší dopravní dostupnosti. Přijedeme přímo Shinkansenem a ušetříme čas, auto si musíme půjčit tak jako tak. Povolení k výstupu je zpoplatněno částkou 4000 jenů (asi 600 CZK) na osobu. Vše se řeší a platí online prostřednictvím aplikace instalované do mobilního telefonu. Z ekologických důvodů je vydáno maximálně 4000 povolenek denně. Protože jsou čtyři výstupové cesty (ačkoliv různě oblíbené), vychází na jednu cestu v průměru přijatelných tisíc lidí. My jsme nakonec zvolili jižní nejstrmější trasu Fujinomyia.

Foto: Petr Kříž

QR kód z aplikace fungující jako povolenka pro výstup na konkrétní datum

Po příjezdu na ubytování chceme jít co nejdříve spát, čeká nás totiž extra brzké noční vstávání ve dvě hodiny ráno. Ještě rychlá večeře, ouha až příliš rychlá! Při její přípravě dojde k politováníhodné události, ke které však dochází nejvýše jednou za deset let! Máme k dispozici dva kyblíky japonských nudlí na chilli (mimořádně chutný a výživný materiál - pět papriček z pěti možných) s určením pro mě a pro Michala. A dále jeden kyblík nudlí na kari, který si koupila Olga. Na chvilku polevím v soustředění a zalévám kari kyblík vodou (dáma první), do kterého však omylem umísťuji pikantní tekutinu příslušející kyblíkům s chilli. Ve finále to Olga odmítne jíst a zůstává na banánech a mně je udělen trest povinné konzumace obou kyblíků, tedy chilli i kari!

Čtvrt hodinky po deváté se dostáváme do postele, budík nařizujeme na 2:15, to znamená plných pět hodin osvěžujícího spánku! Probouzím se, natěšen již v 0:15, hora volá! Ale ještě rád upadám do spacího finále. Ve čtvrt na tři to zvoní naostro, vstáváme, snídáme a ve 3:45 vyrážíme autem k hoře. Silnice na parkoviště v nadmořské výšce 2400 m je klikatá a cesta je dlouhá 33 km, přestože vzdušnou čarou je vrchol vzdálen asi 15 km. Už svítá a svítání odhaluje horu, jejíž přítomnost a blízkost cítíme i v lese mezi stromy, odkud není vidět.

Máme velké štěstí. Dnes 10. července začíná sezóna výstupů na Fuji a do 9:00 je možné se dostat na nástup na výstupovou stezku vlastním autem. Od devíti již bude cesta z ekologických důvodů pro individuální dopravu na celé dva další měsíce (do 10. září) uzavřena a obsluhována kyvadlovým způsobem autobusy. V magickém čase 4:44 jsme na parkovišti, které je již skoro plné lidí vyhlížejících (přestože není odsud přímo vidět) východ slunce. Je to totiž magická hra světel, barev a stínů. Hora se probouzí jako bohyně.

Foto: Petr Kříž

Zůstaňte v němém úžasu, smrtelníci! Bohyně se probouzí. Fuji-san vrhá stín do vrstev oblačnosti při východu slunce.

Japonci horu označují výhradně jako Fuji-san, což je výrazem nejvyšší úcty. Jde o stále aktivní sopku s nízkou pravděpodobností výbuchu, k poslední erupci došlo v roce 1707.

Hora je považována za sídlo a svatyni bohyně Konohanasakuyahime, která je zobrazována jako krásná dívka a je uctívána jako ochránkyně před erupcemi sopky. Je také spojována s rozkvětem sakur, což je symbol jara a obnovy. Někdy je hora spojována s bohyní slunce Amaterasu. V jiných legendách sídlí na Fuji bohyně ohně, která žárlí na ženy a zakazuje jim dosáhnout vrcholu. Však také až do roku 1860 směli na vrchol vystoupit pouze muži, ženám to bylo zakázáno. Výstupy začínají od šintoistických svatyní v okolí, my však náš výstup z jižní strany začínáme u tzv. páté stanice ve výšce 2400 mnm.

Hlídkující trojici na počátku stezky ukazujeme QR kódy v aplikaci, ale jsme odkázáni do budky s personálem. Je zde jazykové i mentální nedorozumění. Nikdo tu nemluví jinak než japonsky. Všichni kroutí hlavou a tvrdí, že šestá brána výše je až do deváté hodiny ranní uzavřena, já kroutím hlavou a ukazuji v apce na telefonu jasný vstup na tuto stezku v intervalu třetí až šesté hodiny ranní. Nakonec, po konzultaci s dalšími lidmi, kteří nám tvrdí, že můžeme uzavřenou bránu obejít delší oklikou po úbočí hory, personálu národního parku tvrdíme, že nám to nevadí. Jsme označeni barevnými náramky a můžeme zahájit výstup. Já tedy absolvuji důležité intermezzo v kadibudce. Večer jsem snědl v nudlích tak obrovské množství chilli a kari, že by to normálního Středoevropana skoro zabilo, mně to však jen lehce nastartovalo trávení.

Foto: Petr Kříž

horské hřebeny z jižního úbočí Fuji nad šestou stanicí

Výstup je zahájen. Stoupáme usilovně, udržitelným, avšak nekompromisním tempem. Docházíme k šesté bráně (stanici), která je ještě opravdu zavřená, ale dá se velmi jednoduše obejít, a hlavně všichni tudy chodí přímo a nikdo to neobchází po východním úbočí hory. Mentálně jsem tuto uzávěru vůbec nepobral, je to taková hra patřící do japonských pravidel, kterým zde ovšem nikdo nerozumí a nedovede vysvětlit, proč by se měla dodržovat.

Foto: Petr Kříž

nad první branou torii na stezce Fujinomyia

Foto: Petr Kříž

na strmém svahu pod sedmou stanicí

Foto: Petr Kříž

horní sedmá stanice

Foto: Petr Kříž

dnešní první známky nestabilní oblačnosti

Foto: Petr Kříž

strmý svah mezi osmou a devátou stanicí

Postupujeme výše a výše. Po šesté stanici následují dokonce dvě sedmé stanice (stará a nová nebo chcete-li dolní a horní), potom osmá stanice, devátá a tzv. devátá a půltá stanice. Desátou stanicí jsme nahoře na hraně kráteru. Na každé ze stanic je zázemí, obchůdek a placené toalety. Na osmé stanici nám postarší chlapík nabízí, že nás vyfotí na společnou fotku. Ukazuje se, že je to Švýcar, který si vzal za ženu Japonku. Ta prý má o něj obavy (vystupuje sám). Neodpustím si poznámku, že za dnešního pálícího slunce asi špatně dopadnu, protože jsem si zapomněl čepici. Švýcar mi hned nabízí svou náhradní (!), kterou ho vybavila jeho žena Japonka. Moje žena okamžitě vytahuje ze svého batohu moji „zapomenutou“ čepici (!) a chlapík konstatuje, že jsme oba šťastní muži, neboť máme skvělé ženy. Proti tomu nemohu protestovat. V 9:40 dosahujeme hrany kráteru a v 10:10 dnes, kdy je 10. července, dosahujeme vrcholu. Švýcar se s námi loučí, s tím, že spěchá dolů za svou ženou. My se vydáváme ve směru hodinových ručiček po obvodové cestě kolem kráteru, což obnáší bratru dvouhodinovou túru. Máme pocit, že počasí je zatím stabilní, i přes převěje mraků přes hranu kráteru.

Foto: Petr Kříž

na hraně kráteru v 9:40

Foto: Petr Kříž

stoupání na vrchol

Foto: Petr Kříž

Naše trojka nahoře - vyvrcholili jsme na Fuji!

Foto: Petr Kříž

automatická meteorologická stanice na vrcholu Fuji s personálem údržby

Foto: Petr Kříž

lávové horniny výrazných barev

Foto: Petr Kříž

barvy východní strany kráteru

Foto: Petr Kříž

nitro kráteru

Foto: Petr Kříž

po koupi vycházkové hole s japonskou vlajkou

Foto: Petr Kříž

růžovo-fialové horniny

Ve 12:08 máme kolečko kolem kráteru hotové a začínáme sestupovat. Na výstupu jsme vynikající, na sestupu tradičně slabí. Nahoru bych si běžecky troufal, dolů nikoliv. To totiž musí být člověk, jak říká Michal - „sjezdař“.

I zde je předpověď počasí velmi přesná. V 16. a 17. hodině mají přijít srážky, jak syn prorokoval: „Přijde buřina!“. Není nebezpečná, protože jsme již níže na sestupu. Hlavně však duní za horou. Než přijde bouřka, Olgu ještě zpovídá televizní štáb, který vystupuje první den letní sezóny na Fuji proti nám. Olga jim tvrdí, že výstup a sestup nejsou nijak zvlášť těžké. No, potom nevím, proč se dolů vlekneme ve stylu důchodců. Tou dobou je už Michal dávno dole a za deště, který sílí, ho nalezneme dospávat v autě. Večer ho oceňuji společným autovýletem k řece zejména za žábami. Počasí zůstává nestabilní, bouřkové, na obloze srší blesky. Měli jsme dnes šťastný den, bohyně hory stály totiž při nás. Nádhera!

Foto: Petr Kříž

Přichází buřina! Horní a dolní vrstva mraků se spojuje při našem sestupu na svazích Fuji.

Foto: Petr Kříž

Fuji je na rubu jedné z verzí tisícjenové bankovky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz