Článek
Ne, že by mně to zrovna vadilo, právě naopak, ale jsem ohromen, že na začátku Velikonoc (ano, chápu, že je teprve dopoledne) je zde tak málo lidí, když jsou to ročně údajně miliony, zejména na dny ohraničující první a poslední zjevení. Samotný chrám byl vystaven v neobarokním slohu v letech 1928 až 1953. Uvnitř je to strohý čistý design, spíše funkční, moderní a racionální, který se mi jednoznačně líbí. To samé ale nemohu bohužel říct o gigantickém venkovním prostranství tzv. sanktuaria, které je připraveno pojmout stovky tisíc věřících najednou. První věc, která mě typologicky napadne, je spartakiádní stadión na Strahově, což jsou věci a davové psychózy, které opravdu nemusím.

interiér baziliky Panny Marie ve Fátimě
K vlastním zjevením Panny Marie došlo u vesničky Aljustrel jižně od Fátimy. Poprvé se tak stalo 13. května 1917, když tři děti (desetiletá Lucia a sedmiletá sestřenice Hyacinta a její devitiletý bratr František) hnaly ovce domů z pastvy a po úderu blesku za přicházející bouřky pozorovaly zjevení jasně zářící ženy, se kterou byla nejstarší Lucie schopna komunikovat. Panna Maria dětem vyjevila tři tajemství, která obsahují, mimo jiné, osobní předpovědi smrti dětí (Hyacinta a František zemřeli na epidemii španělslé chřipky (1919 - 1920), Lucia zemřela jako řeholnice v roce 2005 v 98 letech), předpověď konce 1.světové války, předpověď vzniku 2.světové války a ohrožení světa komunismem, který se šířil z Ruska.
Panna Maria děti vyzvala, aby na místo chodili každý měsíc třináctého, kdy došlo k několika dalším zjevením. Vše vyvrcholilo výzvou k zorganizování velkého shromáždění 13.října 1917, kdy 70 tisíc lidí bylo svědky známého, tzv. slunečního zázraku.
Dnes to však na žádný sluneční zázrak nevypadá. Začíná totiž opět pršet, jedinou výhodou je, že jde o déšť teplý (bylo dnes 13-18 °C). Déšť zesiluje, a i proto zapomeneme odbočit k místu zjevení. To si však nemohu nechat ujít, a proto se vracím sám, zatímco moji spoluběžci spěchají 10 km před cíl, kde by mohla být výborná lokalita na pozorování obojživelníků.
Zastavuji se v domě Lucie, kde se ptám na razítko do poutního průkazu. To zde není (dokonce nebylo ani v bazilice ve Fátimě!), ale je zde sympatická starší paní, která mi tvrdí, že je přímo potomkem širší rodiny Lucie a získávám od ní místo razítka ruční zápis do průkazu s podpisem.
V lesíku nad olivovými háji je velmi málo lidí, místo zjevení mám prakticky sám pro sebe, a tak toho využívám k rozjímání a vzpomínkám na řadu lidí, kteří prošli mým životem.

O rok dříve než Panna Maria se dětem zjevil anděl ve stejném lese.
Konečně vybíhám zpět na trať a záhy dostávám zprávu, že u Vale Alto Michal odchytil malpolona - to je velmi obtížné, protože je to plachý a asi nejrychlejší evropský had.

Chytit malpolona je umění - špičková herpetologická akce.
U městečka minde jsou obří louže, ideální biotop pro obojživelníky. Pozorujeme obřího pulce blatnice západní. Po pikniku potom dotahujeme etapu přes velmi zajímavou krajinu, krasovou oblast jižně od Minde.

obrovský pulec blatnice západní
Ať už svědectvím o zázracích ve Fátimě věříme nebo ne, kdo jsme my, abychom to mohli posuzovat? Přeji Vám příjemné prožití Velikonoc.