Hlavní obsah
Lidé a společnost

August Landmesser. Nehajlujícího muže z fotografie zničila špatná doba

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Volné dílo, Picryl

August Landmesser. Muž, který nehajloval.

27. 8. 16:56

Jeho jméno mohlo zapadnout v dějinách. Přesto jeden okamžik, kdy neznámý fotograf snímal hajlující dav, dělníka Augusta Landmessera zvěčnil a zapsal do historie. On totiž ruku nezvedl.

Článek

Landmesser nemusel pro svoji slávu udělat nic. Zkrátka nezvedl ruku uprostřed zfanatizovaného davu. Tehdy se psal 13. červen 1936 a právě probíhal ceremoniál při spuštění lodi Horst Wessel v loděnicích v Hamburku. Přítomen byl dokonce i Adolf Hitler. Ten však k davu nepromlouval. Proslov tehdy pronesl Rudolf Hess. Když dělníci oba nacisty zdravili, byl to významný okamžik, který bylo nutné zdokumentovat. V tu chvíli Landmesser zůstal stát nehybně se zkříženýma rukama.

Štěstí mu ale moc nepřálo. Nacistická mašinérie s Norimberskými zákony a druhou světovou válkou jemu, stejně jako miliónům ostatních nevinných lidí, zničila život.

Landmesser se narodil v roce 1900 do německé rodiny. V roce 1931 vstoupil do NSDAP z čistě prozaických důvodů. Potřeboval práci. Kdyby v roce 1935 nepoznal židovskou dívku Irmu Ecklerovou, možná by jeho život byl o poznání jednodušší a hlavně delší. Jenže láska je láska. August s Irmou plánovali rychle po seznámení svatbu, pravděpodobně je tížila složitá politická situace, ale velkou roli hrál jistě fakt, že žena otěhotněla. Později se jim narodila dcera Ingrid.

Foto: Volné dílo, Wikimedia

August Landmesser (neznámá datace)

Jenže neúprosné Norimberské zákony, které vešly v platnost 15. září 1935, zkrátka jejich svatbu nedovolovaly. Landmesser byl také díky tomu vyloučen ze strany. Nicméně práci v docích si zachoval a o necelý rok později přišla „jeho chvíle“. Cítil se poškozen, tak proč by zdravil ty, kteří jemu a ostatním tak nechutně překrucovali jejich životy. Tehdy ale netušil, čeho budou ještě nacisté na pódiu schopni.

V roce 1937 se August pokusil se znovu těhotnou Irmou prchnout do Dánska. Marně. Nacisté je chytili a oba uvěznili. Odsouzeni byli za hanobení rasy a krve. Irma ve vězení porodila druhou dceru Irene. August byl uvězněn v koncentračním táboře, ale na rozdíl od své ženy se dočkal propuštění. Irma totiž brzy po výkonu trestu putovala do koncentračního tábora a o jejím dalším osudu toho není moc známo. S největší pravděpodobností byla zavražděna v roce 1942 během akce T4 v Centru eutanazie v německém Bernburgu.

Foto: Volné dílo, Picryl

Muž, který nehajloval

Landmesser během války pracoval pro firmu Püst. Mobilizován byl až v únoru 1944 do trestné divize Wehrmachtu. Zabit byl v říjnu 1944 během bojů v Chorvatsku.

Dcery páru, Irene a Ingrid, byly rozděleny. Válku však přečkaly. V padesátých letech byl mrtvé dvojici zpětně uznán sňatek. Irene v roce 1996 objevila v archivech fotografii s mužem, který nehajloval a identifikovala jej na základě porovnání s jinými fotografiemi jako svého otce.

Zdroje: 100+1 historie (6/2020), Washington Post (7. 2. 2012)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz