Hlavní obsah
Lidé a společnost

Emancipace, pád a ošklivé umírání siamských dvojčat Hiltonových

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Progress StudioNew York, CC BY 4.0, Wikimedia

Sestry v roce 1927.

22. 4. 12:13

Siamská dvojčata Daisy a Violet Hiltonovy neměla lehké dětství. Když se jim podařilo uniknout ze spárů tyranů, následoval po krátké slávě pád do zapomnění.

Článek

Životní osudy siamských dvojčat přitahují veřejnost odnepaměti. Příběhy těch, která přežila porod a rané dětství, jsou však často jako přes kopírák - najde si je jakýsi guru, který je přivede do světa showbyznysu, ale ve finále je oškube a zesměšní. Podobně se vyvíjel život sester Hiltonových do chvíle, než se dokázaly emancipovat.

Prodány hned po narození

Dvojčata Daisy a Violet se narodila v roce 1908 v anglickém Brightonu. Jejich postižení spočívalo ve spojení boků a hýždí, zároveň sdílela společný oběh, což lékaře odrazovalo od jejich oddělení. Orgány však měly oddělené, nicméně se věřilo, že jedna z dívek nemá šanci operaci přežít.

Děti se vyvíjely zdravě a vzhledem ke své indispozici se naučily dobře pohybovat. Her a jiných dětských radovánek si ale moc neužily. Jejich svobodná matka se nechala přesvědčit, aby je prodala své zaměstnavatelce Mary Hiltonové. Odtud také plyne příjmení Hilton, sestry se totiž narodily jako Skinnerovy.

Jejich nová „majitelka“ cítila, že dívky mají potenciál dobře vydělávat, a tak hned ve třech letech absolvovaly první veřejné vystoupení. Během dalších pěti let procestovaly Evropu, Severní Ameriku i Austrálii, načež Mary Hiltonová zemřela.

Sestry připadly do péče její dcery Edith Meyersové. Jejich už tak bídná situace se ještě zhoršila. Z předchozích vystoupení nedostaly žádné peníze, k tomu se nově přidalo bití, zavírání do sklepa bez oken a ponižování. Dívky se přesto během tohoto temného období rozvíjely zejména v hudbě. Violet zvládala hru na saxofon, Daisy zase perfektně ovládala housle.

Foto: Progress StudioNew York, CC BY 4.0, Wikimedia

Sestry Hiltonovy na upomínkové pohlednici.

Emancipace a pád

V roce 1931 vyrukovaly s celkem odvážným kouskem a svoji majitelku a jejího manžela, kteří se vydávali za manažery sester, zažalovaly. Právní emancipace se zdařila, včetně výplaty odškodného ve výší 100 tisíc dolarů, což dnes odpovídá asi 1,5 milionu dolarů.

Dívky založily vlastní show The Hilton Sisters' Revue. Vystupovaly po boku Charlieho Chaplina a dalších tehdejších hvězd. Daisy se tehdy obarvila na blond. Jenže jejich umělecká sláva se rychle vyčerpala, a tak se brzy začaly objevovat na místech spojených spíše s burleskami. Vydělat si na stáří plánovaly ve filmu Zrůdy (Freaks), jenže paradoxně po celkem úspěšném snímku z roku 1932 se dvojčatům už v showbyznysu nepodařilo prosadit.

Foto: Progress StudioNew York, CC BY 4.0, Wikimedia

Dvojčata měla hudební talent.

Aféry, které by dnešní bulvár zbožňoval

V povědomí veřejnosti tak zůstávaly především ve spojení s aférami. Violet se zamilovala do hudebníka Maurice Lamberta, který ji požádal o ruku. Štěstí jim ale nepřálo, nikde totiž nedostali povolení ke svatbě. Až roku 1936 se Violet vdala, avšak za jiného muže. Byl jím herec James Moore, který ovšem nijak netajil svoji homosexuální orientaci. Spekuluje se, že šlo o marketingový tah. Manželství se tedy také nekonalo, ale anulováno bylo až ve čtyřicátých letech. Jenže Violet byla během svatby těhotná. Kdo je skutečným otcem dítěte však nikdy neprozradila a zdravé děťátko bylo dáno k adopci.

Od poloviny třicátých let byl zájem o vystupování sester Hiltonových sporadický, a tak třely bídu s nouzí. Občas si sice někde zahrály, ale peníze si musely vydělávat jako prodavačky v potravinách. Naposledy se na veřejnosti objevily roku 1961.

Krutá tečka za životem kdysi slavných dvojčat

Těžký úděl siamských dvojčat spočíval vždy ve skutečnosti, že jedno z nich zažije smrt toho druhého, což samozřejmě povede i k jeho brzkému skonu. Daisy a Viloet zemřely na přelomu let 1968 a 1969 v důsledku hongkongské chřipky. Když se 4. ledna 1969 nedostavily do práce, zalarmoval jejich zaměstnavatel policii. Muži zákona je doma našli mrtvé. Obzvláště Violet musela zažít obrovské utrpení. Podle vyšetřovatelů ležela vedle své zesnulé sestry možná až čtyři dny, než se i její srdce zastavilo.

Zdroje: www.nytimes.com, www.brightonmuseums.org.uk

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz