Článek
Chytlavá instrumentální skladba se objevila v řadě reklam, her, pořadů, a dokonce zazněla i v jednom díle animovaného seriálu Jen počkej zajíci. Nejznámější předělávku nahrála v roce 1972 americká kapela Hot Butter a právě jejich podání Popcornu mnoho lidí považuje za originál.
Nejznámější Popcorn není ten první
Cover verze od amerických instrumentalistů byla natolik úspěšná, že se ve velkém začala hrát prakticky po celém světě. Dobývala hitparády v Německu, Švýcarsku či Austrálii. Většina fanoušků elektronické hudby ji považuje za vůbec první skladbu tohoto žánru. A také je to zřejmě první celosvětově úspěšná píseň, kde syntezátor plní úlohu hlavního hudebního nástroje.
Popcorn byl díky své jednoduché a chytlavé melodii natolik oblíbený, že pronikl i za tehdejší železnou oponu. Již v roce 1973 se skladba objevila v Československu v otextované verzi s názvem „Jako mandle pražené“, kterou nazpíval Jiří Korn.
Nicméně Kornova skladba nepředstavovala žádnou výjimku. Již v letech 1972 a 1973 se po úspěchu Hot Butter vyrojilo po celém světě více jak sto dalších předělávek. Ve zbytku 70. let a během let 80. se pak vydávaly další desítky mixů. Od 90. let, během kterých elektronická muzika zažila obrovský rozkvět, se znovu začaly objevovat další stovky cover verzí. Z nich byla asi nejhranější varianta od lehce bizarního projektu Crazy Frog (2005). A Popcorny vznikají i nadále. Jeden z posledních upražil německý techno projekt Xotox.
Podle webové stránky popcorn-song.com, která předělávky Popcornu mapuje, je jich aktuálně skoro tisíc. Seznam ale pravděpodobně neuvádí všechny skladby. Třeba výše uvedená od projektu Xotox tam není, a tak je možné, že variant skladby bude víc než tisíc.
Původní Popcorn
Popcorn je natolik slavnou a předělávanou skladbou, že se její původní verze stala téměř neznámou. V některých diskuzích se dříve objevovala domněnka, že jde o skladbu z raného období německých Kraftwerk. Tak to ale není.
Autorem originálního Popcornu je Gershon Kingsley (1922 - 2019). Tento pozoruhodný německý skladatel, jehož tvorba zahrnuje muziku k filmům, židovskou hudbu i skladby pro klasické orchestry, vydal Popcorn v roce 1969 jako součást alba „Music To Moog By“, které nahrál převážně pomocí analogového syntezátoru značky Moog.
Původní skladba je poměrně odlišná od předělávek. I hlavní melodie, kterou autor podle svých slov složil asi za 30 vteřin, není zcela identická. Kingsleyho bez několika vteřin tříminutová nahrávka se od prvních tónů vyvíjí a line se společně s vrstvením dalších tónů a zvuků do jakési psychedelické podoby. To ostatně můžete posoudit sami.
Kingsley po vydání uvedeného sólového alba vyrazil na turné se svojí kapelou The First Moog Quartet. Ve Spojených státech kapela hrávala hlavně na univerzitních večírcích. Zajímavé je, že Popcorn tehdy nepatřil k hlavním hitům jejich repertoáru a čtveřice jej hrávala jako přídavek. A právě na některém z těchto vystoupení možná slyšel poprvé Popcorn člen z formace Hot Butter, která melodii celosvětově proslavila.