Článek
O Jósefu Franczakovi jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. V českém mediálním prostoru se jeho jméno prakticky nikdy neobjevilo, stejně jako na celém českém internetu jde o neznámou figuru. Přesto jsem si jist, že jeho příběh má zrovna Čechům co nabídnout, už jen proto, s jak rozdílnými emocemi Češi vnímají nacistický druhoválečný odboj a kolik kontroverzí vzbuzuje ten protikomunistický, například Mašínovský.
Přestože druhoválečný historický kontext Polska se od toho našeho českého v mnohém liší, vnímám jako podstatné vás alespoň krátce do něj uvést.
Polsko trhané velmocemi
Smlouva o neútočení mezi hitlerovským Německem a stalinovým SSSR, známá jako Pakt Ribbentrop–Molotov, byla podepsaná v Moskvě 23. srpna 1939. Kromě jiného dělila sféry vlivu a podepsala ortel nad Polskem, které se rozhodli si mezi sebe Hitler se Stalinem rozdělit napůl.
Útok nacistů a slovenských jednotek na Polsko začal bez formálního vyhlášení války 1. září 1939 v 5 hodin ráno. Tanky SSSR polské hranice překročily 17. září. Jak Hitler, tak Stalin, na nově nabytých územích ihned zahájili zatýkání a popravy především mezi polskou inteligencí. Nacisté posléze uvedli do pohybu smrtící stroj likvidace židovského obyvatelstva, sověti postupně desetitisíce Poláků popravili a stovky tisíc dalších jich odvlekli do Gulagů.
Na obou stranách se záhy po obsazení začaly formovat odbojové skupiny, složené zprvu především z bývalých vojáků a policistů. Jósef Franczak, tehdy jednadvacetiletý, byl jedním z nich. Pravděpodobně nemohl tušit, že v odboji stráví téměř celé čtvrtstoletí.
Válka a druhoválečný odboj
Józef Franczak se narodil 17. března 1918 v obci Kozice Górne nedaleko města Piaski. Jeho rodiče, drobní zemědělci, zde nejen žili a pracovali, ale i vychovávali tři dcery a dva syny. Józef z poměrně chudých poměrů a tedy bez peněz na další studium, se po ukončení střední školy rozhodl vstoupit do armády a absolvoval Nižší důstojnickou akademii v Četnickém výcvikovém středisku v Grudziądzu.
Po absolvování četnické školy, v roce 1939, byl nasazen jako voják polské armády v Równém (tehdy v Polsku, dnes toto místo najdete na mapách pod názvem Rivne na Ukrajině). Během sovětské invaze do Polska byl zajat, ale podařilo se mu uprchnout a připojil se k jedné z prvních polských odbojových organizací Związek Walki Zbrojnej, z níž se později stala podzemní Armia Krajowa, tedy Zemská armáda.
Není zcela jasné, kdy a ke které podzemní organizaci se na začátku připojil, nakonec se přidal ke Svazu ozbrojeného boje a poté k Domobraně. V podzemních strukturách to dotáhl až na hodnost četaře. Nejprve byl velitelem jedné jednotky, poté celé čety ve 3. lublinském podobvodu AK.
Stejně tak není zcela jasná jeho role v odboji a operacích, je však známo, že po vstupu Rudé armády do oblasti Lubelszczyzny v srpnu 1944 byl Franczak zařazen do 2. polské armády vytvořené komunisty a umístěn v Kąkolewnici.
Poválečný odboj
O jeho motivacích k vstupu do 2. polské armády neexistuje dostatek pramenů, ať jej k tomuto kroku však vedlo cokoli, záhy přišlo vystřízlivění. Dost možná mu došlo, že navenek polská, přesto sověty ovládaná armáda skutečně není místem, které by usilovalo o polské zájmy a svobodu. Nedlouho poté, hned v roce 1945, se totiž stal svědkem několika poprav svých bývalých kolegů z odbojové AK komunistickou polskou vládou. V nedalekém baranském lese byli komunisty stříleni polští vojáci AK a NZ, kteří byli odsouzeni k trestu smrti. Jósef, tušíc podobný osud, dezertoval. Několik měsíců se skrýval na různých místech, například v Sopotech a Lodži, pod pseudonymem Józef Baginski.
Za zmínku stojí, že v důsledku represí členové Armády Krajové (AK) rychle přestali důvěřovat nové vládě a někteří z nich se tajně přeskupili, aby se postavili novým sovětským okupantům. Vytvořili různé odbojové organizace po vzniku AK, například Wolność i Niezawisłość („Svoboda a suverenita“), a osvobodili stovky politických vězňů. Stali se známými jako „prokletí vojáci“ polského podzemí a většina z nich byla nakonec zajata nebo zabita bezpečnostními službami a speciálními vražednými oddíly.
Odpor proti komunistům byl vskutku masový. Jak uvádí Václav Veber v práci Konec druhé světové války a sovětizace střední Evropy: „Ohledně situace v Polsku je důležité uvést a zdůraznit, že občanská válka probíhala na východních územích prakticky nepřetržitě a velmi intenzivně. Asi 100 tisíc partyzánů většinou z bývalé Zemské armády se zbraní v ruce oponovalo novému režimu – státní moc proti nim zorganizovala velikou sílu, uvádí se asi 300 tisíc vojáků Rudé armády a více než 200 tisíc příslušníků sovětské tajné policie NKVD, minimálně 200 tisíc polských vojáků a 120 tisíc příslušníků politické polské policie. U komunistických útvarů bývá uváděn počet padlých cca 30 tisíc, u nekomunistů šlo s velkou pravděpodobností o daleko větší číslo. Navíc se zavíralo, soudilo a popravovalo, vrcholem pak byly deportace do sovětských pracovních táborů.“
Mezitím se tedy, už po skončení druhé světové války, znovu Jósef rozhoduje pro boj v ilegalitě za svobodné Polsko. Vrátil do oblasti Lublinu a zapojil se do bojového protikomunistického odboje v Polsku, hovorově nazývaného prokletí vojáci. Už v červnu 1946 byl zajat a zatčen bezpečnostními složkami (Urząd Bezpieczeństwa), podařilo se mu ale zabít čtyři strážce a spolu s několika dalšími uprchnout.
Nebyl to v té době klidný region. Aktivně zde působila zejména podzemní organizace „Svoboda a nezávislost“. V lesních partyzánských jednotkách stále bojovalo kolem tisíce vojáků, docházelo k častým střetům mezi polskou armádou a operačními skupinami Komunistického úřadu bezpečnosti, Sboru vnitřní bezpečnosti a NKVD, partyzáni se často zaměřovali na stanoviště Občanské milice.
Počátkem roku 1947 se Józef účastnil akcí proti orgánům činným v trestním řízení a armádě komunistických úřadů, zejména milici, a funkcionářům Úřadu bezpečnosti a jejich informátorům.
Osamělý boj a smrt
V roce 1948 byla jeho skupina při zpackané bankovní loupeži vládními silami zničena; od té doby pracoval Franczak sám, protože stále více jeho bývalých kolegů bylo zabito, zatčeno nebo se prostě vzdalo - zejména po amnestii z 27. dubna 1956. Po několik následujících let měl být jednou z nejhledanějších osob v Polské lidové republice. Ukrýval se u obce Piaski a v oblasti Krasnystawu, Chełmu a okolí Lublinu. Odhaduje se, že se na poskytování různých druhů pomoci podílelo asi 200 lidí. Ti, kdo Franczaka podporovali, se vystavovali velkému riziku a odplatě, protože byl vládou považován za „nebezpečného zločince“. Každému, kdo mu pomůže, hrozila několikaletým vězením.
Úřadům se jej však nedařilo stále dopadnout.
Lublinská polní kancelář polské tajné policie Służba Bezpieczeństwa tak v listopadu 1951 zahájila plán na jeho dopadení nebo zabití pod krycím názvem „Pożar“. Do snahy o jeho nalezení a likvidaci bylo časem zapojeno více než 100 různých lidí. Agenti SB instalovali štěnice do několika domů ve vesnicích v okolí Lublinu. V květnu 1957 bylo první takové zařízení implantováno do domu, který patřil Czeslawě Franczakové, Jozefově sestře. Brzy poté byly štěnice instalovány i v domě další sestry, Celiny Mazurové, a také jinde.
Nakonec ho v roce 1963 prozradila příbuzná jeho milenky, Danuta Mazur. Stanisław Mazur informoval tajnou policii o místě Franczakova pobytu a jeho plánovaném setkání s Danutou, která byla zároveň matkou jeho dítěte. Dne 21. října 1963 obklíčilo 35 funkcionářů polovojenské pořádkové jednotky ZOMO stodolu v Majdanu Kozic Górnych, vesnici, kde se Franczak skrýval. Požadovali jeho vydání; Franczak se pokusil uniknout lstí a představil se jako místní rolník, ale poté, co byl požádán o doklady totožnosti, zahájil palbu a v následné přestřelce byl smrtelně zraněn.
V současném Polsku je Franczak považován za hrdinu protikomunistického odboje.
Tím bychom asi mohli skončit. Ale připadá mi na tomto místě ještě věnovat trochu pozornosti fenoménu polského poválečného protikomunistického odboje.
Polský boj za svobodu
Protikomunistický odboj v Polsku, označovaný také jako polské protikomunistické povstání, který probíhal v letech 1944-1953, byl protikomunistický a protisovětský ozbrojený boj polského podzemí proti sovětské nadvládě v Polsku loutkovým režimem Polské lidové republiky od konce druhé světové války v Evropě. Partyzánská válka vedená hnutím odporu, které se zformovalo během války, zahrnovala řadu vojenských útoků vedených proti komunistickým věznicím, úřadům státní bezpečnosti, vazebním zařízením pro politické vězně a vězeňským táborům zřízeným po celé zemi stalinskými úřady.
V lednu 1945 prosovětská vláda dosazená v Polsku postupující Rudou armádou prohlásila polské protinacistické hnutí odporu, především Armii Krajowou, za „ilegální“ a nařídila jeho přeživším členům vystoupit na veřejnost, přičemž jim zaručila svobodu a bezpečnost. Mnoho podzemních bojovníků se rozhodlo složit zbraně a přihlásit se, ale poté, co tak učinili, byla většina z nich zatčena a uvržena do vězení. Tisíce z nich byly mučeny a později deportovány do systému sovětských táborů Gulag nebo souzeny klokaními soudy a po extrémním bití zavražděny před zraky veřejnosti (viz mimo jiné vražedná pole Uroczysko Baran).
V roce 2007 vydala Komise Institutu národní paměti pro stíhání zločinů proti polskému národu (IPN) Atlas nezávislého podzemí v Polsku 1944-1956, který uvádí desítky ozbrojených útoků na komunistické věznice po druhé světové válce, při nichž byly osvobozeny stovky politických vězňů.