Článek
Kdybych se vás zeptal a vy jste museli okamžitě opovědět na otázku, jaká je nejsmrtonosnější zbraň 20. století, asi by mnozí z vás intuitivně odpověděli, že přece atomová bomba, to je jasné. Částečně byste měli pravdu.
Je přirozené vzpomenout si nejdřív na ty nejvýraznější události. A co se do myslí lidí zapsalo z dějin válečných konfliktů víc než atomové výbuchy? Když Spojené státy v roce 1945 svrhly dvě na japonská města Hirošimu a Nagasaki, počet obětí se vyšplhal k 200 tisícům a celý svět po další dlouhá desetiletí žil – a stále žije – v obavách z dalšího nasazení takových zbraní.
Nicméně zatímco se atomovými zbraněmi odstrašovalo, probíhaly mnohé konvenční konflikty a války. A v nich kraloval všem známý Kalašnikov, alias AK-47, zbraň zkonstruovaná Michailem Kalašnikovem v roce 1947, nejsmrtonosnější konvenční zbraň 20. století. Tohoto prvenství dosáhl hlavně kvůli svému rozšířenému použití a obrovskému počtu obětí, které s ním byly v průběhu času spojeny. Odhadované počty mrtvých jdou do milionů.
Z hlediska kumulativního počtu obětí na životech lze AK-47 skutečně považovat za smrtelnější než jakoukoli jadernou zbraň, protože se od doby svého vzniku neustále objevuje v globálních konfliktech. Ačkoli nezpůsobuje masové oběti v jednom okamžiku jako jaderná bomba, její rozšířené a dlouhodobé používání přispělo k většímu počtu obětí v průběhu času.
Jde pravděpodobně o nejrozšířenější útočnou pušku na světě. Odhaduje se, že bylo vyrobeno přibližně 100 milionů samopalů AK – polovina z nich mimo Rusko a mnoho z nich na základě neplatných licencí ze sovětské éry nebo bez licence vůbec. Mimochodem, její tvůrce za svůj vynález nedostal ani halíř, protože nebyla patentována.
Jaká je ale historie této zbraně a jaké jsou osudy jejího tvůrce? Na to se dnes podíváme.
Život vynálezce a básníka Michaila Kalašnikova
Kalašnikov se narodil 10. listopadu 1919 v městěčku Kurja jako sedmnácté dítě rolníků Timofěje Alexandroviče Kalašnikova a Alexandry Frolovny Kalašnikovové. Celkem se jim dětí narodilo 19, dospělosti se jich dožilo ale jen osm. A nechybělo mnoho, aby I Michail zemřel už jako dítě. Trpěl různými nemocemi a v šesti letech jej jedna z nich málem stála život.
I dnes jde o nesmírně odlehlý a tvrdý kraj, Michailovo rodiště najdete nedaleko hranice s Kazachstánem a s Čínou v jižní části Sibiře. Jen pro představu, Moskva je odtamtud vzdálená přes 4 tisíce kilometrů.
Od raného mládí bylo zjevné, že jej zajímají nejrůznější stroje, nebyl však jen úzce zaměřenou osobností. Psal poezii a snil o tom, že se stane básníkem. A později napsal šest knih a poezii psal po celý život.
V roce 1930 byl jeho otci a většině jeho rodiny zabaven majetek a jako kulaci byli deportováni do vesnice Nižnjaja Mochovaja v Tomské oblasti. Po deportaci musela rodina kombinovat zemědělství s lovem, a tak Michail v dospívání často používal otcovu pušku. Mimochodem, Kalašnikov pokračoval v lovu až do svých 90 let.
Po ukončení sedmé třídy Michail se svolením opustil rodinu a vrátil se do Kurje, kam šel pěšky a ušel přitom téměř 1 000 km. Poté si našel práci mechanika v traktorové stanici.
Cesta do armády
Stranický organizátor v továrně si brzy všiml Michailovy šikovnosti a doporučil jej k práci v nedaleké zbrojní konstrukční kanceláři, kde byl poté zaměstnán jako tester. V roce 1938 byl odveden do Rudé armády.
Díky svým inženýrským schopnostem byl zařazen jako tankový mechanik a později se stal velitelem tanku. Už během výcviku vytvořil své první vynálezy, které se týkaly nejen tanků, ale i ručních zbraní, a byl osobně vyznamenán Georgiem Žukovem.
V říjnu 1941 byl v bitvě u Brjanska s Němci zraněn a hospitalizován až do dubna 1942. Po celou dobu své hospitalizace slýchával od mnoha svých zraněných spolubojovníků nářky nad svými současnými zbraněmi, jejich poruchovostí a nespolehlivostí. A tak, jakmile byl propuštěn, pustil se do práce na tom, co se mělo stát slavnou útočnou puškou AK-47.
Zrod slavné zbraně
Výchozí Kalašnikova myšlenka byla jasná. Rozhodl se zkonstruovat spolehlivou, jednoduchou a účinnou střelnou zbraň pro Rudou armádu.
Přestože jeho první konstrukce nového samopalu nebyla vedením armády přijata, jeho konstruktérský talent nezůstal opomenut. Od roku 1942 byl Kalašnikov přidělen k Ústřední vědecko-vývojové střelnici pro puškové zbraně Hlavního dělostřeleckého ředitelství Rudé armády.
Proces vývoje vyvrcholil v roce 1947, kdy zkonstruoval AK-47 (zkratka pro Avtomat Kalašnikova model 1947). V roce 1949 se AK stal standardní útočnou puškou sovětské armády a stal se Kalašnikovovým nejslavnějším vynálezem.
Není bez zajímavosti, že během celého procesu vývoje svých prvních útočných pušek Kalašnikov soupeřil se dvěma mnohem zkušenějšími konstruktéry zbraní, totiž Vasilijem Děgťarjovem a Georgiem Špaginem, kteří ale nakonec uznali převahu konstrukce AK-47.
Zbraň, která se stane ikonou, byla na světě. Michail Kalašnokov ale pracoval dál. Získal titul doktora technických věd. Později vyvinul modernizované verze útočné pušky Kalašnikov, lehčí a levnější na výrobu. Během své kariéry navrhl Kalašnikov asi 150 modelů ručních zbraní.
Kalašnikov vždy prohlašoval, že jeho motivací byla vždy služba vlasti, nikoliv vydělávání peněz. Za jeho práci udělil Sovětský svaz Kalašnikovovi Stalinovu cenu, Rudou hvězdu a Leninův řád. V roce 2007 prezident Vladimir Putin vyzdvihl pušku Kalašnikov jako „symbol tvůrčího génia ruského lidu“. Michail Kalašnikov zemřel jako národní hrdina v roce 2013 ve věku 94 let.
V listopadu 2013 bylo v jeho rodném městě Kurja otevřeno muzeum věnované jeho osobě, a to ve sto let staré dřevěné škole, kde Kalašnikov studoval.
Pochyby tvůrce
Přestože Kalašnikov pociťoval lítost nad nekontrolovanou distribucí zbraní, byl na své vynálezy a jejich spolehlivost hrdý a vždy zdůrazňoval, že jeho puška je „zbraní obrannou“ a „ne zbraní útočnou“.
Údajně měl však půldruhého roku před smrtí napsal moskevskému patriarchovi Kirillovi dopis, ve kterém se kál z toho, že vytvořil zřejmě nejrozšířenější střelnou zbraň na světě. Uvažoval především nad svou vinou za smrt lidí, jeho zbraní zabitých, byť třeba nepřátel. Autorství dopisu je nicméně stále zpochybňováno.