Hlavní obsah
Lidé a společnost

Simon Wiesenthal: Neuvěřitelný život legendárního lovce nacistů

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Wikimedia, neznámý autor, public domain

Wiesenthal přežil holokaust a zasvětil velkou část života stíhání uprchlých nacistických válečných zločinců. Kdo ale skutečně byl Simon Wiesenthal?

Článek

Životní příběh Simona Wiesenthala připomíná jeden z těch neuvěřitelných hollywoodských filmů, v nichž se během života jedné postavy stihnou udát prakticky všechny události celého století. Jenomže na rozdíl od filmů, Wiesenthalův život skutečně takový byl. Tady je jeho příběh.

Neklidné dětství a mládí

Simon Wiesenthal se narodil 31. prosince 1908 v malém městě Bučači, tehdejší součásti Rakouska-Uherska, později Polska. Nyní toto město najdete na západě Ukrajiny.

Jeho otec Asher Wiesenthal byl velkoobchodník, který tři roky před Simonovým narozením, v roce 1905, emigroval z Ruské říše, aby i rodinou unikl protižidovskému pronásledování. Jako záložník rakousko-uherské armády byl Asher v roce 1914 na začátku první světové války povolán do aktivní služby a už v následujícím roce 1915 padl v boji na východní frontě.

Když ruská armáda ovládla Halič, odešla Simonova matka Rosa spolu s ním a bratrem Hillelem do Vídně. Oba chlapci navštěvovali německou židovskou školu. Po ústupu Rusů v roce 1917 se rodina vrátila zpátky domů do Bučače, nicméně než válka v listopadu 1918 skončila, změnila oblast ještě několikrát majitele. V té době byla celá oblast Haliče zmítaná mocenskými nároky střídavě ukrajinských a polských vlád, často se také opakovaly nájezdy a pogromy kozáků.

Simon spolu se svým bratrem navštěvovali střední školu, kde se vyučovalo v polštině. Tam se mimochodem seznámil se svou budoucí ženou Cylou Müllerovou, s níž se v budoucnu ožení (v roce 1936).

To však zatím byla hudba budoucnosti. Realita byla i nadále pro Wiesenthalovu rodinou krutá. A roku 1923 postihla rodinu další těžká rána, když si bratr Hillel při úrazu zlomil si páteř a následující rok na následky tohoto zranění zemřel.

Dospívajícího Simona nejvíc zajímalo umění a kreslení, a proto se rozhodl studovat architekturu. Nejdříve chtěl studovat na Lvovské polytechnice, ale byl odmítnut, protože židovská kvóta na škole již byla naplněna. A tak se namísto do Lvova vydal do Prahy, kde se zapsal na České vysoké učení technické, kde v letech 1928 až 1932 vystudoval architekturu.

V roce 1932 vystudoval architekturu na Českém vysokém učení technickém v Praze. Ve Lvově pracoval jako architekt až do druhé světové války.

Válka

Druhá světová válka v Evropě začala v září 1939 napadením Polska Německem a Sovětským svazem. V důsledku následného rozdělení Polska podle paktu Molotov-Ribbentrop bylo město Lvov anektováno Sověty. Už tehdy, ještě před příchodem Němců, musel Wiesenthal podplatit úředníka, aby zabránil své vlastní deportaci podle klauzule 11, pravidla, které bránilo všem židovským profesionálům a intelektuálům žít ve vzdálenosti do 100 km od města. To nejhorší však mělo teprve přijít.

Sověty a jejich antižidovskou diskriminaci totiž v červnu 1941 vystřídali Němci se svou vražednou mašinérií, která si dala za cíl vyhladit židovský národ zcela.

Holocaust a koncentrační tábory

Takřka okamžitě po německé okupaci se musel Wiesenthal spolu s dalšími židovskými obyvateli Lvova přihlásit na nucené práce. O pár měsíců později se všichni Židé museli přesunout do nově zbudovaného židovského ghetta. Ještě toho roku byl Simon Wiesenthal spolu se svými příbuznými poslán do koncentračního tábora.

Foto: Autor neznámý, Wikimedia, public domain

Lvovské ghetto, rok 1942

Přežil jich dokonce několik a dočkal se konce války. Takové štěstí ale neměla jeho rodina a příbuzní – v nacistických táborech zahynulo na devadesát z nich.

Po osvobození, jehož se dočkal 5. května 1945 v rakouském koncentračním táboře Mauthausen, se zařekl, že se už nikdy nenechá ponižovat. Už se nevrátil k milované architektuře, ale začal shromažďovat svědectví a důkazy o nacistických zločinech během války. Zahájil tak úsilí po jejich spravedlivém potrestání, jenž ho učinilo světově známým.

Založení Dokumentačního centra a lov nacistů

Během tří týdnů po osvobození Mauthausenu připravil Wiesenthal seznam asi stovky jmen podezřelých nacistických válečných zločinců - většinou dozorců, velitelů tábora a příslušníků gestapa - a předložil jej úřadu pro válečné zločiny americké kontrarozvědky v Mauthausenu. Wiesenthal tak založil Dokumentační centrum v Linci, jehož úkolem bylo shromažďovat důkazy o nacistických zločinech.

Práce to byla nelehká, zdlouhavá a mnohdy truchlivá. Každému z nacistických zločinců založil samostatnou složku, do níž pečlivě přidával údaje získávané ze svědectví svědků a přeživších holocaustu. K jeho největším úspěchům patřil podíl na vypátrání Adolfa Eichmanna v Argentině, dopadení Franze Stangla - velitele Treblinky v Brazílii nebo v době pochybností o pravosti Deníku Anny Frankové muže, který Annu zatýkal, Karla Silberbauera. K jeho práci samozřejmě patřily také neúspěchy - za největší sám pokládal to, že nedopadl a nepředal spravedlnosti Josefa Mengeleho.

Foto: Wikimedia, W. Punt for Anefo, public domain

Simon Wiesenthal, rok 1973

Boj za paměť a lidská práva

Wiesenthal se nesoustředil pouze na individuální případy, ale také na osvětu o holocaustu a boji proti antisemitismu. Věřil v důležitost historické paměti a varoval před opakováním minulých hrůz. V jeho knihách, například „Slunečnice“ či „Spravedlnost, nikoli pomstu“ se kromě jiného zamýšlel nad odpuštěním a morálními dilematy. Stavěl se ovšem také proti pohledu některých Židů na Němce a svůj postoj k dědičné vině shrnul do věty: mladí Němci nejsou o nic horší než mladí Izraelci. Ve své práci pokračoval až do své smrti, která ho zastihla ve spánku 20. října 2005.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz