Hlavní obsah
Věda

Voyager 1: Fascinující příběh nejvzdálenější vesmírné sondy

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: NASA/JPL-Caltech – NASA Voyager website, Volné dílo

Vesmírná sonda Voyager 1 je vzdálenějším objektem, jaký kdy lidé vyrobili. Na své cestě je už přes 40 let. Jaký je ale jeho příběh a cíl?

Článek

Ze všeho nejdřív se podívejte na tuhle fotku. Ta tečka, to jsme my. To je náš domov. To je naše planeta. Snímek pořídila sonda Voyager v roce 1990 a je to nejvzdálenější snímek naší planety. My jsme na něm ten puntík v kroužku.

Foto: Voyager 1/ Wikimedia Commons / volné dílo

Nejvzdálenější snímek planety Země, jaký byl kdy pořízen.

Už se cítíte malí? Fajn. Tak byste měli vědět, že vesmírná sonda Voyager 1 je aktuálně nejvzdálenějším objektem od Země, který kdy člověk vytvořil. Dne 12. dubna 2024 byl ve vzdálenosti 162,72 astronomické jednotky (24,34 miliardy kilometrů) od Země a dál míří mimo hranice sluneční soustavy. Jeho cestu můžete sledovat tady.

Jaká je ale jeho historie a cíl?

V roce 1977 lidstvo vzhlíželo k hvězdám s nadšením. NASA se rozhodla vyslat do vesmíru dvě sondy, které by nám pomohly lépe porozumět našemu solárnímu systému, a tak se zrodily sondy Voyager 1 a jeho dvojče Voyager 2. Hlavním cílem Voyager 1 bylo prozkoumat vnější planety - Jupiter a Saturn, a pokud se poštěstí, dorazit až na hranici naší sluneční soustavy a zamířit do mezihvězdného prostoru. Mise byla zahájena startem 5. září 1977. A Voyager 1 přenáší tak ze své cesty už signál na zemi 47let. Jeho rychlost, pokud by vás to zajímalo, je 61 500 kilometrů za hodinu.

Když dorazil v roce 1979 k Jupiteru, poslal nám domů první blízké snímky tohoto obřího plynového obra. Ukázal nám neuvěřitelné detaily obřích bouří, včetně Velké rudé skvrny, a také objevil aktivní sopky na měsíci Io.

Poté se Voyager 1 vydal směrem k Saturnu, kam dorazil v roce 1980. Tady nám ukázal prstence v nevídaném detailu a objevil nové měsíce, jako například Titan, který se ukázal být mimořádně zajímavým díky své husté atmosféře.

Pro představu, tohle je jeho cesta:

Foto: Voyager 1 trajectory in the sky from earth from 1977-2030, taken from https://ssd.jpl.nasa.gov / Wikimedia / volné dílo

Voyager_1_skypath_1977-2030

Poté, co byl primární cíl splněn, sonda zamířila k okraji Sluneční soustavy. A tak se začala psát další kapitola jeho příběhu - cesta do mezihvězdného prostoru.

Cesta do neznáma

Jedním z nejúžasnějších prvků sondy Voyager 1 je tzv. Zlatá deska, která obsahuje zvuky a obrazy ze Země, což je něco jako časová kapsle pro mimozemské civilizace. Deska obsahuje pozdravy v 55 jazycích, zvuky přírody, hudbu od Bacha po Chucka Berryho, a dokonce i pozdravy od tehdejšího prezidenta Jimmyho Cartera. Kdo ví, možná jednoho dne narazí na naši sondu nějaký mimozemšťan a bude mít z naší hudební nabídky radost! A nebo naopak na sebe upozorníme nějakou roztahovačnou mimozemskou civilizaci a dopadne to jako v seriálu Problém tří těles. Kdo ví.

Každopádně Voyager 1 je symbolem lidské touhy po objevování a překonávání hranic. Z malé modré planety zamířil až tam, kam se žádný jiný lidský výtvor předtím nevydal. Ať už objeví mimozemšťany, nebo jen dál neúnavně zkoumá vesmír, jeho odkaz bude žít dál jako jeden z největších triumfů v historii kosmického průzkumu. Takže, Voyager 1, díky za všechny ty hvězdné cesty a pozdravy z mezihvězdného prostoru!

PS: Jestli se ptáte na to, jak může tak dlouho fungovat, tady je odpověď. Pohon je zajišťován především robustním radioizotopovým termoelektrickým generátorem s dlouhou životností.

Zdroje:

  1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Voyager_1
  2. https://www.jpl.nasa.gov/missions/voyager-1
  3. https://www.space.com/17688-voyager-1.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz