Článek
Santa Claus jako symbol USA, komerčních Vánoc a zkaženého původního odkazu Vánoc. Někteří lidé jsou jednoduše na Santu doslova alergičtí, protože u nich ztělesňuje něco nepůvodního a nepřirozeného.
Název jiný, ale původ stejný
Pokud se však podíváme do historie, můžeme se divit. Už od 9. století, tedy od začátku šíření křesťanství v českých zemích, u nás nosil dárky Santa Claus. V latinském překladu pak Saint Nicholaus nebo česky svatý Mikuláš. Tento světec byl dlouhá staletí symbolem křesťanských Vánoc, a to jak na Západě, tak na Východě.
Cizím importem je Santa Claus naopak v USA. Dostal se tam jako evropská církevní tradice při kolonizaci Severní Ameriky. Dnešní typický vzhled obtloustlého staříka s vousy v červeno-bílém oblečku získal dokonce až ve 30. letech 20. století. Nejde ale o produkt reklamy na Coca-Colu, jak se někdy chybně uvádí.
Dárky dříve dostávaly jen děti
Původ ikonického Santa Clause je ve svatém Mikuláši, který byl během svého života proslulý obdarováváním druhých. Dárky nosíval 6. prosince a původně byly určeny hlavně dětem za dobré výsledky ve škole. Svatý Mikuláš je totiž zároveň patronem studentů.
Žádné velké obdarování se přitom nekonalo. Děti si odnášely zpravidla drobné dobroty nebo svaté obrázky. Aby ale vůbec něco dostaly, musely ukázat svůj školní prospěch, ale někdy také znalosti katechismu. Na Štědrý den si lidé zpočátku dárky vůbec nepředávali.
Ježíška prosadil až Martin Luther
Změna tradice obdarovávání přišla až na popud německého teologa Martina Luthera. Byl to právě on, kdo založil tradici obdarování Ježíškem na Štědrý den, když chtěl posílit význam Ježíše Krista.
K nám tato německá tradice začala pronikat mezi 16. a 17. stoletím. Katolická víra ale byla v českých zemích stále poměrně velmi silná, a tak v mnohých rodinách i nadále dárky nosil Santa Klaus, jinými slovy Saint Nicholaus nebo Mikuláš. Vzájemný souboj nositelů dárků vyhrál Ježíšek až v devatenáctém století. Nejde tedy o žádnou tisíciletou tradici v české kotlině, ale naopak o pár století starý německý import, který postupem času převážil nad jiným starším zvykem.
Ze Santy vznikl i sovětský Děda Mráz
Když v Rusku převzali moc bolševici, zrušili tamní tradici Dědy Mráze. Stalin se ale ve 30. letech 20. století rozhodl některé z vánočních tradic navrátit. Jako předloha nového Dědy Mráze posloužil Santa Claus. Na rozdíl od něj ale dostal ještě některé rysy ruského dědečka Morozka.
Symbol konzumu si ze Santy děláme sami
Byla by tedy hloupost odsuzovat Santu Clause jako moderní výmysl z USA. Jeho tradice nošení dárků je totiž o stovky let starší. A co se týká pomyslné rovnice, že spojení Vánoc a Santy je symbolem svátků konzumu, tento význam záleží na každém z nás. Pokud Vánoce zasvětíme jen materialismu a obžerství, je naprosto jedno, jestli nám dárky nosí Santa Claus nebo Ježíšek. Ti, co nemohou Santa Clausovi přijít na jméno kvůli odporu k USA, by si zase měli uvědomit, že do Ameriky se dostal mnohem později, než začal nosit dárky u nás.
Zdroje:
https://temata.rozhlas.cz/historie-dedy-mraze-7998177
https://cs.wikipedia.org/wiki/Santa_Claus
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/531729-tradice-mikulase-saha-do-davnych-dob-darky-rozdaval-driv-nez-jezisek
https://www.forum24.cz/santa-tu-byl-drive-nez-jezisek-a-ani-kapr-se-salatem-tu-nejsou-odnepameti