Článek
Se souhlasem Nadace Napoleona Hilla a vůbec poprvé díky Seznam Médium mohu nyní čtenářům v naší zemi přinést nahlédnutí do Dvanácti bohatství života podle legendárního spisovatele Napoleona Hilla (1886 - 1970) - muže, který čtvrt století trvajícím výzkumem prokázal, že jediný rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem je ve způsobu, jakým člověk smýšlí.
Napoleon Hill: Dvanáct bohatství života
Prvním z dvanácti velkých bohatství je pozitivní duševní postoj. Všechna bohatství, ať jsou jakékoli povahy, začínají jako stav mysli a pamatujme, že stav mysli je jediná věc, nad kterou máme úplnou, absolutní a nezpochybnitelnou kontrolu. Právo kontrolovat a řídit vlastní mysl je dar od Stvořitele, díky kterému člověk může řídit svůj pozemský osud a žít takový život, jaký si přeje.
Pravomoc člověka ovládat a usměrňovat svou vlastní mysl k cílům, které si sám zvolí, je jeho největším bohatstvím, a pokud se této moci chopí a bude ji usměrňovat prostřednictvím pozitivního duševního postoje, bude přitahovat všech dalších jedenáct faktorů, které člověka činí bohatým. Pozitivní duševní postoj je důležitý, protože přitahuje věci a okolnosti, po kterých člověk touží, zatímco negativní duševní postoj přitahuje věci a okolnosti, po kterých člověk netouží. Tuto skutečnost jsem již zmínil v předchozích vysíláních, ale je natolik důležitá, že je třeba ji zopakovat.
Pozitivní duševní postoj přitahuje bohatství pravého přátelství. A bohatství, které člověk nachází v naději na budoucí úspěch. A bohatství, které člověk nalezne v práci podle vlastního výběru, kde může dát průchod nejvyšší úrovni své duše. A bohatství, které člověk nachází ve svých domácích, pracovních a profesních vztazích. A bohatství svobody od strachu a obav. A bohatství písní a smíchu. A bohatství trvalé víry v Nekonečnou inteligenci, která člověka uvádí do souladu se zákony vesmíru. Ano, toto a všechna ostatní bohatství začínají pozitivním duševním postojem. Můžeme se tedy divit, že pozitivní duševní postoj zaujímá první místo v seznamu dvanácti velkých bohatství?
Druhým bohatstvím je pevné fyzické zdraví. Pevné zdraví začíná pevným zdravotním vědomím, a to se vytváří díky pozitivní mysli, která přemýšlí v kategoriích pevného zdraví, a ne v kategoriích nemoci. Hypochondr – tedy člověk, který trpí imaginární nemocí – si způsobuje nemoc projevem negativního duševního postoje.
„Jak člověk smýšlí ve svém srdci, takový je.“ A to platí pro zdraví i všechny ostatní faktory, které ovlivňují život člověka. Věřte, že budete mít pevné zdraví a budete dodržovat rozumné návyky, které k pevnému zdraví povedou. Věřte, že budete úspěšní a budete dělat věci, které vás k úspěchu dovedou. Víte, když nám dal moudrý Stvořitel úplnou kontrolu nad jedinou věcí, nad naší vlastní myslí, věděl, že díky této síle si můžeme vytvořit nebo k sobě přitáhnout vše, co si budeme přát nebo potřebovat.
Třetím bohatstvím života je harmonie v mezilidských vztazích. Harmonie s druhými začíná harmonií se sebou samým. Je totiž pravda, že ti, kdo se řídí následujícím Shakespearovým napomenutím, mají k dispozici značné výhody: „Sám sobě buď věrný, a z toho musí vyplývat, že jako noc následuje po dni, nemůžeš být falešný nikomu.“ Poté, co si člověk vypěstuje návyk harmonie v sobě samém, bude pro něj snadné navázat harmonický vztah ke svému Stvořiteli, členům své rodiny, spolupracovníkům, sousedům i cizím lidem, s nimiž se setkává. Vnitřní harmonie přitahuje okolnosti, věci a lidi, po kterých člověk touží. Disharmonie je od sebe odhání a přitahuje věci, po kterých člověk netouží.
Čtvrtým bohatstvím je osvobození od strachu. Žádný člověk, který se něčeho bojí, není svobodným a nezávislým člověkem, jakým Stvořitel zamýšlel, abychom všichni byli. Strach je nástrojem zlých sil světa a můžete si být jisti, že tam, kde se vznáší tato mrchožravá vrána, je něco mrtvého, co by mělo být pohřbeno. Sedm nejčastějších obav, které proklínají lidstvo, je strach z chudoby, strach z kritiky, strach z nemoci, strach ze ztráty něčí lásky, strach ze ztráty svobody, strach ze stáří a strach ze smrti. A to všechno jsou strachy, které si člověk vytvořil sám a které lze pozitivním duševním postojem ovládnout.
Páté bohatství představuje naděje na budoucí úspěch. Největší ze všech forem štěstí pramení z naděje na dosažení vytouženého cíle nebo záměru. Právě tato naděje je zodpovědná za veškerý lidský pokrok a je prostředkem, díky němuž se člověk může udržet v dobré náladě, i když je to těžké a úspěch se zdá být vzdálený. Chudák je ten, kdo nehledí do budoucnosti s nadějí, že se stane člověkem, kterým by chtěl být, nebo že dosáhne cílů, po nichž nejvíce touží, a s vírou, že těchto cílů dosáhne.
Bez naděje, kterou vyjádřili signatáři Deklarace nezávislosti, by dnes neexistovala svobodná Amerika. Bez naděje by neexistovala vakcína na zvládnutí dětské obrny. Bez naděje ze strany věřících by neexistovala civilizace a my bychom stále žili v temném věku krutosti a strachu. Naděje je skutečně záchranou jednotlivce a příslibem lepší budoucnosti pro nás všechny.
Šestým bohatstvím je schopnost víry. Víra je spojovacím článkem mezi myslí člověka a velkou univerzální zásobárnou Nekonečné Inteligence. Je to úrodná půda zahrady lidské mysli, do níž může člověk zasadit semínka svých tužeb s plnou jistotou, že vyklíčí a porostou, dokud nevytvoří veškeré bohatství, po němž touží. Víra je věčný elixír, který dává impulsům lidského myšlení tvůrčí sílu a vede k akci. Je základem všech zázraků a mnoha tajemství, která nelze vysvětlit běžnou logikou ani minulou zkušeností. Víra je síla, která přeměňuje běžnou energii myšlení do jejích duchovních ekvivalentů. A je jediným prostředkem, jímž si lze vesmírné síly Nekonečné inteligence přivlastnit pro potřeby člověka.
Bohatství číslo sedm je ochota dělit se o svá požehnání. Kdo se tomu nenaučil, nenašel pravou cestu ke štěstí, protože štěstí přichází pouze prostřednictvím sdílení. Mějme navždy na paměti, že veškeré bohatství lze zkrášlit prostým sdílením tam, kde může sloužit druhým. Pamatujme také na to, že místo, které člověk zaujímá v srdcích svých bližních, je dáno právě službami, které prokazuje nějakou formou sdílení.
Osmé bohatství představuje práce z lásky. Není bohatšího člověka než ten, kdo dělá svou práci z lásky, neboť práce je jednou z nejvyšších forem vyjádření lidské touhy. Práce je spojovacím článkem mezi poptávkou a nabídkou všech lidských potřeb, předchůdcem veškerého lidského pokroku, prostředkem, díky němuž dostává představivost křídla činu. A veškerá práce z lásky je posvěcená, protože přináší radost ze sebevyjádření a osvobozuje veškeré lidské snažení od dřiny.
Pod bohatstvím s číslem devět se skrývá otevřená mysl ke všem tématům. Toleranci projevuje pouze ten, kdo má svou mysl vždy otevřenou ke všem tématům. Pouze člověk s otevřenou myslí se stává skutečně vzdělaným a je tak připraven využívat větších požehnání života. Dokud člověk zůstává svěží s otevřenou a zvídavou myslí, může růst a stávat se moudřejším, ale jakmile dospěje k ustáleným názorům a soudům, začíná postupně hnít.
Desátým bohatstvím je sebekázeň. Člověk, který není svým vlastním pánem, se nikdy nemůže stát pánem čehokoliv jiného. Kdo je však pánem sebe sama, může se stát pánem svého pozemského osudu. Nejvyšší forma sebekázně spočívá v projevu pokory srdce poté, co člověk získá velké bohatství nebo ho potká to, čemu se běžně říká úspěch.
Člověk bez přiměřené sebekázně nad svými myšlenkami a činy je jako loď bez kormidla a musí plout tam, kam ho nesou vlny oceánu života.
Bez váhání bych řekl, že sebekázeň je nejpodstatnější v souvislosti s myšlenkovými návyky člověka, protože všechny činy a skutky jsou jen vyjádřením myšlenek. Nezapomínejme však, že sebekázeň je zázračným léčitelem nemocí, zázračným ničitelem strachu a obav a jediným prostředkem, díky němuž se můžeme zmocnit své vlastní mysli a nasměrovat ji k cílům, které si sami zvolíme. Je to prostředek, kterým si zároveň můžeme poskytnout ochranu před těmi, kdo se nás snaží rozzlobit a oslabit pro jejich vlastní sobecké cíle.
Ukažte mi člověka, který má dokonalou sebekázeň, a já vám ukážu člověka, který je úspěšný ve všem, co podnikne. Takový člověk má pevné zdraví, je šťastný a všichni, kdo ho znají, ho mají rádi. Nedostatek sebekázně je jednou, ne-li hlavní příčinou strachu a chaosu v celém dnešním světě. Záchrana lidstva závisí na životně nutných změnách u jednotlivců, kteří potřebují dostatek sebekázně. Jenom víra nestačí. Víru je třeba podpořit skutky.
Pod číslem jedenáct se nachází bohatství, které spočívá ve schopnosti porozumět lidem. Člověk, který má schopnost porozumět druhým lidem, si vždy uvědomuje, že všichni lidé jsou si v zásadě podobní v tom, že se vyvinuli ze stejného kmene a že všechny lidské činnosti jsou inspirovány jedním nebo více stejnými základními motivy.
Kdy je pro nás schopnost porozumět druhým lidem nejvýhodnější?
Řekl bych, že v souvislosti s našimi vztahy s těmi, které zrovna nemáme v lásce, nebo s těmi, s nimiž se neshodneme. Není těžké porozumět těm, s nimiž nejsme v názorovém rozporu, ale něco jiného je, když máme co do činění s těmi, kteří s námi nesouhlasí.
Rozhodně to člověku umožňuje pružněji navazovat vztahy s ostatními a přizpůsobit se nepříjemným okolnostem, aniž by ztratil nervy nebo klid. Umožňuje také přetavit nenávist k druhým v soucit a zmírnit soudy o druhých. Schopnost porozumět druhým pomáhá člověku, aby se smířil s jejich slabostmi a plně ocenil jejich přednosti.
Dvanáctým bohatstvím je ekonomické zabezpečení nebo jednodušeji řečeno peníze. Důvod, proč jsem nedal peníze na první místo pramení z mého pozorování lidí, kteří sice mají velké množství peněz, ale chybí jim některé nebo všechny ostatní věci, které dělají lidi skutečně bohatými.
Klid na duši je, nebo by měl být, jedním z největších bohatství života. Neuvedl jsem ho proto, že všichni, kdo získali všech dvanáct bohatství, o nichž jsem se zmínil, nalezli také klid na duši. A našli zároveň štěstí, které je cílem, o nějž všichni lidé usilují, a možná jediným hlavním cílem života.
Získají ti, kteří dosáhli prvních jedenácti bohatství života automaticky i to dvanácté, kterým jsou peníze? Ne, ale položí základ pro jejich hromadění. Skutečné získávání peněz začíná rozvojem hluboké a trvalé touhy po penězích. To přirozeně povede k poskytování služeb nebo směně hodnotných věcí, které opravňují k získání peněz. Navíc ti, kteří získají prvních jedenáct bohatství, budou nejen schopni peníze získat, ale co je důležitější, budou schopni peníze moudře používat.
Ovšemže můžete získat velké množství peněz i bez pomoci ostatních jedenácti bohatství, ale prosím, abyste pozorně sledovali ty, kteří toho dosáhnou. V každém případě zjistíte, že ti, kteří vydělají hromadu peněz, aniž by předtím získali ostatních jedenáct bohatství, nepoužívají peníze moudře a často se ukáže, že za své peněžní bohatství zaplatili příliš vysokou cenu.
Sepište si seznam všech svých bohatství, hmotných i jiných, a každý večer vyjádřete vděčnost za tato požehnání. Zjistíte, že čím více budete děkovat za požehnání, která máte již nyní, tím vám začnou přibývat další a větší požehnání. Žijeme v době, kdy máme nadbytek všeho, kromě vděčnosti za to, co máme.
Když teď víte, co lidi činí skutečně bohatými, co s tím uděláte? A kdy začnete? Nejlépe uděláte, když si napíšete úplný seznam dvanácti bohatství života a umístíte ho na viditelné místo, abyste se podle něj mohli po dobu následujících třiceti dnů řídit. Projděte si seznam všech dvanácti bohatství, jedno po druhém, a za ta, o kterých se domníváte, že jste je již získali, napište „OK“ a za ta, která vám ještě chybí, napište nulu.
Také vám doporučuji, aby někdo, kdo vás dobře zná, překontroloval vaše vlastní hodnocení u každého z dvanácti bohatství života, protože se běžně stává, že se lidé při inventarizaci svých požehnání a dobrých vlastností mýlí ve svůj prospěch. Nechte svého manžela či manželku nebo nějakého blízkého přítele, který se vám odváží říct pravdu, aby se podíval na vaše hodnocení dvanácti bohatství života a možná učiníte objevy, které vám přinesou velký užitek.
Pokud jste na nějakou věc připraveni, objeví se. Napoleon Hill
Jménem Nadace Nepoleona Hilla děkuji portálu Seznam Médium za příležitost sdílet s čtenáři v naší zemi hlubokou moudrost Napoleona Hilla. Přeji vám bohatství ve všech aspektech života, s úctou Petr Štěpánek | Producent & Vydavatel MyslenimKBohatstvi.film | Ambasador Napoleona Hilla
Zdroje: Nadace Napoleona Hilla