Hlavní obsah
Seberozvoj

Tajemství úspěchu Elona Muska se vejde do jediné věty napsané před 100 roky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: SpaceX-Imagery | Pixabay
22. 9. 17:05

Před nějakou dobou svět sledoval, jak se dva miliardáři, Richard Branson a Jeff Bezos, předhánějí v tom, kdo jako první dostane svůj zadek a tři další na orbitu Země.

Článek

Usilovali o to a pracovali na tom celé roky. Investovali majlant, aby z vesmíru udělali lunapark, kam si bohatí turisté za milion dolarů odskočí na minutu a půl kouknout na zakřivení naší planety. Mediální humbuk, který kolem toho, přirozeně i za peníze, vznikal zastihl snad každého. Bylo to v bannerech, v článcích, ve zprávách a všichni jsme ten kariérní orgasmus dvou starých chlápků s více či méně zatajeným dechem sledovali.

Podívaná to tedy byla. Slzičky, tleskání, tiskovky, rozhovory, proslovy a mimo kamery modlitby, aby se našli další bohatí blázni, kteří za podobnou atrakci ten milion budou chtít dát a jejich kyvadlovka se hezky rentabilně rozjela.

Někteří jsme si během toho říkali, kde je Musk? Kdy on vyveze svoji miliardářskou sedinku ke hvězdám? Ticho po pěšině. O dva měsíce později mesiáš dorazil. A znovu ukázal, že myslí ve velkém. Do vesmíru poslal čtyři „obyčejné“ lidi, poslal je tam na tři dny, sám zůstal dole, protože na hraní nemá čas a udělal z celého toho výletu expedici za poznáním toho, jak bude na stav beztíže reagovat relativně netrénované tělo. Bylo mu úplně jedno, co ti dva kluci ze sousedství se svými raketami vyvádí. Musk nesoutěží. On naplňuje největší sen, jaký se kdy kdo odvážil snít – dostat lidstvo na Mars. Poslat na tři dny čtyři celkem běžné lidi do stavu beztíže a prozkoumat jejich biologickou odezvu byla jen maličká součást jeho velkolepého plánu na záchranu světa.

Muskova vize je tak obrovská, tak šílená, tak odvážná, že pro ni není slov. Jeho spalující touha dostat lidstvo na červenou planetu a tam vybudovat zálohu civilizace pro případ jakékoli kataklysmatické události tady doma nemá srovnání. Nikdy se nikdo nepokusil o nic tak velkého.

Když jsem pracoval na překladu knihy Myšlením k bohatství | 1937 První vydání od Napoleona Hilla, v každé kapitole jsem na Elona Muska myslel. Jeho úspěch je ztělesněním všech 13 principů, o kterých Hill psal. Výchozím bodem všeho, co dnes dělá, je spalující, sžírající touha, kterou v sobě pěstoval od chlapeckých let. Už na základní škole měl Musk sen dobýt rudou planetu. A když pak svoji kariéru úspěšně rozjel, každý jeden krok, vedl, vede a povede za jedním jediným konkrétním cílem a to je podmanit si Mars. Tesla, Solar City, Space X, Neuralink a vše další, na co sáhne, jsou jen figurky té největší a nejdůležitější šachové partie v dějinách lidstva.

Muskovi nepřináší uspokojení vydělané peníze, luxus, životní styl ani cestování (vyjma toho do vesmíru). Má jen jednu jedinou touhu, vizi, cíl, záměr, poslání, účel, smysl … a to dostat lidstvo na Mars. Každou věc, se kterou přijde, se učím vnímat v kontextu tohoto velkolepého počinu. Zatímco svět se dívá na Teslu jako na průkopníka elektromobility, pro Muska je to výzkumný projekt pro přípravu mobility na Marsu. A vsadil bych bačkory, že design a konstrukce jeho nového Cybertrucku vychází z představy o tom, čím se bude na Marsu jezdit.

A pak Musk představil nového humanoidního robota, který bude naprogramovatelný, aby vykonával různé lidské práce a bude disponovat umělou inteligencí. My diváci s malým myšlením si říkáme, k čemu nám tady na Zemi budou? To nám seberou práci? A vsadím gatě na to, že v hlavě Muska je plán poslat tisíc těchto humanoidních robotů na Mars, aby tam postavili základnu pro lidstvo. Nyní si je na Zemi bude jen pár let vylepšovat a trénovat.

Nechce se vám věřit, že by za tím vším byl Mars? Vezměte si logo Tesly a obraťte ho vzhůru nohama. Také vidíte raketu, která stoupá vzhůru?

Můžete mít i nemusíte mít Musku rádi, nic to ale nemění na faktu, že se potřebujeme naučit své mozky více používat způsobem, jakým to dělá on. Vytvořit si grandiózní mírumilovnou vizi pro blaho světa, rozvinout v sobě posedlost pro ni a každý jeden krok, který uděláme, naplánovat a podniknout tak, aby vedl k jejímu uskutečnění.

Položte si tyto otázky:

1) Jaká je moje vize na příštích 5 let, 15 let, 25 let?

2) Jaký byl nejdivočejší sen něčeho dosáhnout, který jsem kdy měl?

3) Co mě nyní naplňuje spalující touhou?

4) Mířím životem, nebo se nechávám unášet?

5) Zacházím se svým mozkem jako s aktivem, nebo ho jen mám?

A nyní si vezměte papír a tužku, rozdmýchejte svoji představivost a sepište si, jaký cíl byste si dali, pokud byste věděli, že nemůžete neuspět. Potom rozvrhněte klíčové milníky a časový harmonogram k dosažení tohoto cíle. Pak se podívejte na to ten nejbližší milník a představte si, jakým způsobem se k němu z dneška dopracujete. Co budete potřebovat, s kým budete potřebovat spolupracovat, co budete muset udělat. A vykročte. Každý den zesilujte svoji touhu a posilujte svoji víru.

Tajemství úspěchu Elona Muska se vejde do jediné věty. A je to ta stejná věta, která je tajemstvím i veškerého vašeho budoucího úspěchu. Kdysi, před téměř stoletím, ji napsal Napoleon Hill: „Cokoli si dokáže lidská mysl představit a čemu dokáže uvěřit, toho může člověk dosáhnout.“

K zamyšlení nad svým životem by vám mohl posloužit zde na Seznam Médium ještě tento článek: Nejtěžší je přiznat si, že mnohdy jenom kňučíme

Přeji vám bohatství ve všech aspektech života, s úctou Petr Štěpánek | Producent & Vydavatel MyslenimKBohatstvi.film | Více článků autora naleznete zde.

Zdroje:

https://www.blueorigin.com/

https://www.virgingalactic.com/

https://www.spacex.com/

Netflix | pořad Elon Musk

Ashlee Vance | kniha Elon Musk

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz