Hlavní obsah
Sport

Desatero fotbalového hráče

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Petr Vrzáček

Dresy ve vitríně fotbalového muzea zůstanou jen po těch hráčích, kteří dokáži ve svých kariérách dodržovat hráčské desatero. Tato fotografie pochází ze slávistického muzea.

1. 9. 14:02

Desatero fotbalového hráče si není těžké zapamatovat. Mnohem těžší je jej pochopit a dodržovat.

Článek

Pro fanouška fotbalu není nic bolestivějšího, než sledovat hráče, kteří se soustavně proviňují proti fotbalovému desateru. Někteří o jeho existenci nevědí, jiní na něj zapomněli, další si špatně vykládají jeho obsah. Pojďme si jej společně připomenout a pojďme, jako fanoušci, striktně vyžadovat jeho dodržování, pomůžeme tak fotbalu i hráčům. Zde je:

1) V jediného fotbalového boha věřit budeš! Fotbal je hra, kterou milují miliardy lidí na celé planetě. Jeho pravidla, mimochodem neustále zdokonalovaná a přizpůsobovaná vývoji hry, jsou kulturním dědictvím lidstva. Dědictvím, o které po dobu svých životů pečujeme, abychom je předali dalším generacím. Přistupujme k nim tudíž s pokorou a velkým respektem.

2) Nepoškodíš dobré jméno fotbalu! Fotbal je založen na velmi křehké důvěře, která se buduje mezi klubovými managementy, hráči, fanoušky a novináři. Všichni zúčastnění nesou svůj díl odpovědnosti. Pokud ji necítí a proviní se proti jejím etickým zásadám, poškozují tím fotbal jako celek a poctivou práci miliard lidí na celém světě.

3) Trénuj poctivě, v zápasech ze sebe vydávej vše, ale pamatuj i na regeneraci a dny odpočinku! Fanoušci milují hráče, kteří mají talent od boha, ale kteří jej také dokáží doplnit poctivou prací. Hráčská kariéra není dlouhá a kdykoliv jí může ukončit zranění. Předcházet se mu dá jedině poctivým tréninkem a funkční regenerací. Žádné zkratky v tomto případě neexistují.

4) Pomni na všechny své kluby, ve kterých jsi hrál a pamatuj také na všechny své trenéry, pod kterými jsi hrál! Není nic trapnějšího než naslouchat hráčům, kteří zapomněli na kluby, ve kterých dříve působili. Nenechte se v emocích strhnout k nepřiměřeným reakcím, vždy važte slova, nechtějte se zalíbit fanouškům svého stávajícího klubu. Je to cesta do fotbalových pekel.

5) V zápasech bojuj, ale nezraňuj své protivníky, fyzicky ani psychicky! Dovedností velkých hráčů je za každé situace, za každého vývoje zápasu ovládnout emoce. Ty pozitivní, když se týmu daří, ale i ty negativní, když jde vývoj utkání z kopce. Obojí k fotbalu patří a po 90 minutách zpravidla skončí. Pak přijdou další zápasy, na které je možné se lépe připravit. Dnešní protihráč může být za pár týdnů hráčovým spoluhráčem a zranění, jakéhokoliv druhu mohou být později těžko odpustitelná.

6) Nesmilni s partnerkami a manželkami svých spoluhráčů! Ve fotbalu je mnoho testosteronu a fotbalisté budou vždy v hledáčku mnoha žen (i mužů). Rozbití existujícího milostného vztahu je však událostí, se kterou není možné se lehce emočně vypořádat. Tento druh zrady pak dlouhodobě narušuje týmovou chemii a brání vytvoření týmového ducha, bez kterého není možné dosahovat velkých vítězství.

7) Nesázej, drž se stranou gamblerství! Dnešní doba s sebou nese mnoho pokušení. Sázky a gambling patří však k těm nejnebezpečnějším. Vedou k rozpadu hráčovy osobnosti, likvidují jeho vztahy, vrhají jej do samoty plné depresí. V mnoha případech z ní není cesty ven bez pomoci druhých. Nejlepší prevence je do těchto vod vůbec nevstoupit. Pokud se tak již stalo, tak je rychle opustit a najít pevný břeh.

8) Vždy hraj fair play! Historie si bude pamatovat ty hráče, kteří ctí fotbalová pravidla a nadřazují je svému okamžitému osobnímu prospěchu. Vyhrát mistroství světa „boží“ rukou bylo možné v minulém století. Nyní jsme však jinde a  přejeme si zažívat vítězství, kterých si můžeme vážit i s odstupem času. Vítězství, u kterých visí label „Won by fair play - vyhráno poctivou hrou.“ Všechna další vítězství jsou pro fotbalovou historii nezajímavá.

9) Cti své spoluhráče, nepomlouvej je veřejně ani ve fotbalovém zákulisí! Dnešní fotbalisté musí být profesionálové se vším všudy. Jen oni sami vědí, jak těžké bylo dosáhnout pozice, na které se právě nacházejí a jen oni sami také vědí, jak lehké je o tuto pozici přijít. Ve fotbale jde euforie vítězství ruku v ruce s frustrací z prohry. Dobré jméno a obliba u fanoušků se budují dlouze a velmi snadno je možné také o ně přijít. Není nic podlejšího, než když se na ztrátě dobrého jména fotbalisty podílí vlastní spoluhráč.

10) Nezáviď svým spoluhráčům jejich majetek, ani plat, ani podmínky, které si v klubu vymohli. Hráčské kariéry mají svůj vývoj. Vyvíjí se také klubové strategie a styl hry. Toto vše se odráží v podobě uzavřených kontraktů mezi hráčem a klubem. Dobře vedený klub se snaží dosáhnout transparentnosti a spravedlnosti. Hráč si na klubu může vymoci lepší podmínky, když se pro něj a jeho budoucnost stane nepostradatelným. Dosažení této pozice je rozumnou cestou vpřed. Přestupy do jiných klubů „ze lepším“ však nemusí být vždy tou správnou cestou. Hlavně pro ty hráče, kteří milují fotbal.

Desatero tedy existuje, teď nám nezbývá než najít vůli a odvahu jej dodržovat. Jsem přesvědčen, že jedině tak nevyhasne naše vášeň pro tuto hru a fotbal přežije i toto milénium.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz