Hlavní obsah
Názory a úvahy

Homer už nesmí škrtit Barta: hyperkorektnost pronikla i do animovaných seriálů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: 20 th Century Studios/Creative Commons/ 4,0 Mezinárodní licence
9. 11. 15:09

Nejnovějším příspěvkem do šíleného prostoru hyperkorektní módy je seriál Simpsonovi. Slavná škrtící scénka už v něm nebude. Prý se Homer poučil. Woke vlna jede naplno. Kde se to zastaví?

Článek

Animovaný seriál Simpsonovi se vysílá již pětatřicátou sezónu. Můžeme si o něm myslet co chceme, ale za dobu trvání se stal jakýmsi obrazem (nejen) americké společnosti. Jak by se řeklo - Nemilosrdně nastavuje zrcadlo měšťácké společnosti, ve které… doplňte si sami. Simpsonovi vždy reagovali na aktuální události a seriál se stal fenoménem hlavně v jakémsi „předpovídání budoucnosti“.

Na rozdíl od Městečka South Park nebo Family Guy (Griffinovi) jsou ale Simpsonovi pohádkou pro malé děti. V těchto dvou zmíněných seriálech se to hemží násilím, nekorektností, ironií a nadsázkou. Tyto animáky jsou právě pro svou nekorektnost a s ní spojeným hodně černým humorem velice oblíbené mezi lidmi, kteří ještě nezblbli.

Protože co jiného, než totální zblbnutí je vlna „woke“ korektnosti. Nedejbože, aby se naše generace sněhových vloček musela koukat, jak Homer škrtí Barta. Mohlo by je to nenávratně poškodit!!! (samozřejmě ironie). A co teprve South Park, kde v každém díle zabijou Kennyho, parchanti! (většinou nějakou skutečně strašlivou smrtí). Je kupodivu, že se South Park ještě vůbec vysílá. A tak došlo na Simpsonovi. Člověk se musí zamýšlet nad tím, kde se tohle může zastavit.

Foto: Tetzemann/Creative Commons/CC 1,0 Universal Public DOmain Dedication

Bart

Obrázek Homera, který se zvoláním „Ty jeden mrňavej, já tě…“ chytne nezdárného syna kolem krku a škrtí ho, patřil od prvního dílu Simpsonových ke koloritu seriálu a stal se prostě nějak - normální věcí. Lezou mu oči z důlků, vyplazený jazyk mají oba, patřičné chroptění vyluzují oba a v jednom díle se škrtí celá rodina navzájem, nebo děda Simpson škrtí Homera a naopak. Vše je podáno s atributy komiksové nadsázky - přehnaně vykulené oči, přehnaně vyplazený jazyk. Aby i tomu největšímu moulovi došlo, že je to jen JAKO!!!

A ono ne. Někomu to začalo vadit. A nebo taky ne. Lidé by si toho ani nevšimli, kdyby sám Homer v aktuálně vysílané nové řadě po seznámení s novým sousedem nepronesl, že „Už svého syna neškrtí“ Poslední škrtící scéna se totiž v seriálu objevila ještě před Covidem, v roce 2019. A nikdo si toho ani nevšiml. Tak proč zrovna nyní musela postava Homera upozornit na to, že už se škrcením ratolesti skončila? Protože na to někdo upozornit musel.

Foto: Jaroh/Creative Commons/2,0 generic

Homer

Věc, která nikomu nevadila a která se vytratila, se musí po letech připomenout, že už se vlastně nedělá. Není to divné? Jakoby sami autoři seriálu chtěli upozornit, jak nesmírně korektní jsou a že násilí vymizelo. Asi se chtěli někomu zavděčit. Honem rychle zavděčit. Je to z toho vysloveně cítit, že NĚKDO NĚKDE NĚCO zmínil. Jakoby se lekli a honem vše chtěli vylepšit, nepřipadá vám to tak?

Přitom v jednom díle matka Marge, zděšená z násilí v „animáči v animáku“ v podobě seriálu, na který se děti Simpsonových dívají, Itchy a Scratchy, založila iniciativu proti násilí v animovaných filmech. A jak to dopadlo? Itchy a Scratchy ztratili kouzlo, stali se poučujícím duem nudné kočky a myši a Marge posléze sama uznala, že udělala chybu. Není to od tvůrců přinejmenším něco jako naše úsloví „kozel zahradníkem“?

Vlna hyperkorektnosti v animovaných seriálech už ale dávno probíhá. Zcela zničen byl například Oggy (Oggy a škodíci, Oggy a švábi). Trojice domácích škůdců v podobě brouků a hmyzáků doháněla (a dohnala) k šílenství kocoura Oggyho. Různé vystřelování jeho domu na Měsíc nebo nacpání dynamitu do kapes se již nekoná. Do seriálu nastoupila jakási indická slonice, zřejmě ženského pohlaví. Je hodná, milá a usměrňuje škodíky, aby nečinili zlo. Pěkně jemně a po indicku kárá, vysvětluje a „přináší mír“. A NUDU. Bezbřehou, totální nudu.

Foto: Benoit Prieur/Creative Commons/ CCO 1,0 Universal Public Domain Dedication

Simpsonovi

Asi by si lidé měli na pevné disky uložit „starého“ Toma a Jerryho, než někoho napadne zcela odstranit tuto dvojici - myšleno tím původního Toma a Jerryho, animák, na který se dalo koukat. Nové verze jsou ovar slabý jako stokrát vymáchaný čaj, jediné násilí je tam, když kocour spadne ze stromu, ach ouvej, chudák malý. Předtím mu byl stříhán ocas, byl čtvrcen, podváděn, mlácen, lisován, no a co? Přece všichni, co vládnou zdravým rozumem vědí, že je to jen jako!

Po vzniku hnutí Black Lives Matter se vůbec začaly dít věci. Někdo poukázal na to, že nebělošské postavy v animovaných seriálech dabují bílí herci. (Ano, čtete dobře.) A bylo zle. Okamžitě to bylo označeno za rasismus, ale není to vlastně rasismus naruby? Je a je to hlavně tak strašně hloupé, že by si člověk pomyslel, že to byl jen takový výkřik, že to nemůže nikdo myslet vážně.

Opak byl však pravdou. Vzalo se to velmi vážně, ba až megavážně a dlouholetí dabéři postav jiné barvy pleti dostali zákaz dabovat své postavy. Týkalo se to například výše zmíněného seriálu Family Guy (Griffinovi), který vypráví příběhy bělošské rodiny v USA. Jedním z jejich přátel je postava Clevelanda Browna, kterou už od roku 1999 dabuje Mike Henry. A ten měl smůlu, protože prý je příliš bílý. Tak dostal padáka.

Bylo mi ctí hrát dvacet let Clevelanda v seriálu Family Guy. Miluju tu postavu, ale etnické osoby by měly hrát etnické postavy. Proto se své role vzdávám.
Mike Henry

Jak pokrytecké vyjádření Mika Henryho - proč se nebránil tomuto naprostému nesmyslu? Protože strach. A jede to dál na všechny strany. Revoluce v dabingu se dotkla i herečky Alison Brie, jejímž hlasem mluvila postava mladé Vietnamky Diane Nguyen. I v tomto případě se herečka své role vzdala. A co k tomu Diane Brie řekla? No posuďte sami:

Zpětně lituju, že jsem přijala nabídku Diane Nguyen dabovat. Teď už chápu, že lidé s určitou barvou pleti by měli dabovat postavy, které tomu odpovídají. Přišli jsme o možnost pravdivě a správně ukázat americko-vietnamskou komunitu. Je mi to líto a tleskám všem, kteří se teď vzdávají svých postav.
Diane Brie

Ano. Diane Brie lituje, kaje se, pochopila, lituje tohoTLESKÁ, zřejmě všem, kteří ji na tuto osudovou, šílenou a tragickou chybu upozornili. Honem rychle pryč, vyjádřit lítost, posypat se popelem a dělat, že není rasistka. Nechat bělošku namlouvat Vietnamku popsal autor seriálu zpětně jako velkou rasistickou chybu. Co na to dodat? Snad jen, že tohle pokrytectví se objevilo i při namlouvání postaviček Simpsonových.

Foto: Tácek lover 1994/Creative Commons/ 4,0 Mezinárodní

South Park

Inda Apua Nahasapeemapetilona namlouval bělošský herec Hank Azaria. Ten daboval také černocha Carla Carlsona. Dabér uvedl, že se k jejich namlouvání nevrátí. No jasně. Myslet si může co chce, ale navenek musí jet na vlně hyperkorektnosti, snad nejlépe pro něj by bylo spáchat demonstrativní sebevraždu, byla by to dostatečná omluva?

Naprosto všem ale přeskočilo ve studiu Disney. To mění svou politiku a ve snaze diverzifikovat své hlavní postavy přichází s jedním kontroverzním rozhodnutím za druhým. Už před časem oznámili, že postavu Ariel v pohádce o Malé mořské víle bude hrát černoška. Stejný osud teď potká vílu Zvonilku. Barva pleti ale není to jediné, co u Disneyho řeší. Možná nejvíce je to patrné na postavě Elsy z pohádky Ledové království. Disney z ní udělal lesbičku. A také bude přibývat postav transgenderních.

Nemohu toho prozradit moc, ale řekněme, že LGBTQ komunita bude mít radost. Jedna z našich částečně hlavních postav bude otevřeně transsexuální a děj to vůbec neovlivní. Bude to další krok k začlenění.
producent Cory Preston ze studia Disney

K začlenění k čemu? Kam? Nenadělá větší paseku v dětských duších toto začlenění než to, že Homer škrtil Barta?

O hraných filmech by se toho také dalo napsat dost, tam to jde tzv. do kopru naprosto všechno. Viz například minisérie Anne Boleyn, ve které ztvárňuje manželku anglického krále Jindřicha VIII. Tudora černošská modelka a herečka Jodie Turner-Smithová. Podle některých diváků se jedná o takzvaný blackwashing (záměrné obsazování herců černé pleti do postav, které měly i dle dochovaných podobizen a pramenů pleť bílou). A není to jen tento seriál, samozřejmě.

Dočkáme se doby, kdy ze Sedmi statečných budou černoch, číňan, mimozemšťan, trpaslík s 8569 pohlaví, nebinární pistolnico, puntíkovaná lesbička a nafukovací panna, která chce uznat svou identitu? Však už jsme se skoro dočkali - v remake slavného westernu hrají pistolníky černoši, dokonce indián či číňan. Na to asi není co říct. Jen si povzdychnout a ptát se, kde se tohle zastaví?

Foto: Xilam/Wikimedia Commons/volná licence

Oggy

I když už Homer nebude škrtit Barta, jistě na nás čekají další, libě přepracované animované filmy a seriály, nebo naprosto historicky zmatené filmy a seriály hrané. A proč? Protože hyperkorektnost. Jednou Kennyho nezabijí, ale Kenny naopak všem vysvětlí, jak hloupé bylo ho zabíjet, sundá kapuci, identifikuje se kupříkladu jako třeba vodník a bude chtít, aby mu říkali Loretto. (Ach, Monty Pythonův Živote Briana, nesměl bys být dnes natočen - raději rychle zálohovat a uschovat na věčné časy)

Dočkají se naše děti toho, že se budou natočené filmy a nesmrtelné klasiky veřejně pálit jako rasistické a žijící herci budou lézt po kolenou v uhlí a  bičovat se, co si to dovolili? Že hráli, případně animovali a byli moc bílí nebo moc násilní? Koniáš by zajásal.

Hlavně, že Bartův krček již nebude napadán prackou hnusného násilnického Homera.

zdroje:

Autorský text

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz