Hlavní obsah
Lidé a společnost

Kult hákového kříže: drsný film proslavil Edwarda Nortona, slavný herec se stal ikonou neonacistů

Foto: Fandom/CC-BY-SA 4,0 international

Všestranný, okouzlující, velice inteligentní, ale také nadmíru konfliktní herec, který se rád hádá - to je Edward Norton. Říkají mu Chameleon. Do role vždy vloží úplně všechno. Pro část diváků ale navždy zůstane skinem Derekem z Kultu hákového kříže.

Článek

Když v roce 1998 vešel do amerických kin film American History X (v českém překladu Kult hákového kříže), zůstala jedna část diváků nevěřícně zírat, zatímco druhá nadšeně tleskala. „Kult hákového kříže můžeme považovat za jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. Dotýká se témat, kterým se veřejnost běžně vyhýbá a ukazuje svým divákům pozadí neonacistických skupin.“ zní jen jeden z tisíců pokusů o shrnutí toho, o co ve filmu vlastně jde (Petra Járková).

Foto: Fandom/CC-BY-SA 4,0 international

Plakát ke kontroverznímu filmu

Krutý, drsný a nebývale otevřený snímek otevřel tehdy (i dnes) velice palčivé a kontroverzní téma ilegálních přistěhovalců, třídní nenávisti, která doslova rozežírá americké bílé rodiny, všudypřítomného rasismu a bezuzdného násilí - a to na straně černých i bílých. Příběh sleduje rodinu Vinyardových, kteří ztratili otce - profesionálního hasiče zastřelil v ghettu černoch. Hlavou rodiny se stává nejstarší syn Derek (Edward Norton), protože matka v excelentním podání Beverly D'Angelo jaksi nefunguje. Jeho rasistické hodnoty přebírá mladší bratr Danny (Edward Furlong).

Derek se stane vůdčí osobností neonacistů, působí ve skupině Bíla síla, a pak zabije dva černochy, kteří chtějí rodinu oloupit. Scéna této vraždy (hlavně kousání do obrubníku) a následného zatýkání polonahého Dereka s vytetovanou svastikou na prsou vešla do dějin jako jeden z nejbrutálnějších a zároveň ikonických filmových záběrů (ač to zní sebehůře, je to pravda). Výmluvný Nortonův úsměv v póze „ukřižování“ najdeme dokonce i na tričkách nebo skleničkách. Až tak. Ve vězení Derekovi pomůže černoch, vrací se polepšený a napravený, jenže… je tu Danny, který zůstal na svobodě, který bratra stále nekriticky obdivuje a který… Mohl by to být spoiler vůči těm, co film ještě neviděli.

Foto: John Mathew Smith & www.celebrity-photos.com Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Ed Norton v roce 1997, to už na sobě usilovně makal.

„Vše se točí ve smyčce dokola, kruh násilí a rasismu z obou stran prostě nikdy neskončí. Z obou stran, podotýkám!“ zní výrok Edwarda Nortona, který se proti své vůli stal naprostou ikonou neonacistické scény nejen v Americe. Nic to nemění na tom, že v American History X předvedl svůj životní výkon. Na roli Dereka se připravoval dva roky, nabral 15 kilo svalové hmoty, úplně se fyzicky změnil. Dokonce odmítl hrát i hlavní postavu ve slavném filmu Zachraňte vojína Ryana. A získal nominaci na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon.

„Když nevíme jak je hrát, musíme se jimi stát,“ řekl v rozhovoru na otázku, jestli mu nevadilo, že hraje neonacistu. „Přečtěte si Meeinkovu knihu,“ narazil na autobiografii bývalého skinheada Franka Meeinka, jehož příběh byl inspirací pro film Kult hákového kříže.

Foto: Fandom/CC-BY-SA 4,0 international

Edward Furlong - známe ho z Terminátora

Pak novináři vynadal, aby si příště připravil poněkud inteligentnější otázky a naštvaně rozhovor ukončil. Jako obvykle. Při natáčení Kultu hákového kříže byl dokonce vyměněn režisér, protože nezvládl neustálé změny ze strany hlavního představitele. Edward dokonce sám sestříhal film a přidal mu dobrých 40 minut. Vyházené scény vrátil zpátky. Protože to tam prostě patří! Filmový kritik prestižního magazínu The New Yorker byl výkonem Nortona natolik uchvácen, že v článku pěl hotové ódy: „Dal do svého Dereka jakési nedefinovatelné, nejednoznačné erotické kouzlo, kterým se film (i proto) stává nezapomenutelným!“ Až tak podruhé!

Edward Norton je dobrý herec. Hodně dobrý. A je si toho vědom. „Jeden z nejlepších herců střední generace…“ čteme obdivné komentáře. Ale je také konfliktní a může si to dovolit. Nortonův životní příběh je velice zvláštní, provází ho úspěchy až nevídané, přízeň žen - chodil s Courtney Love nebo Salmou Hayek - i netradiční předci.

Muž tisíce tváří Edward Norton.

Foto: Fandom/CC-BY-SA 4,0 international

Na tričkách, na hrnkách, na plakátech, všude byl svého času Derek Vinyard. A je dosud.

Edward Harrison Norton se narodil 18. srpna 1969 Bostonu ve státě Massachusetts do prominentní rodiny. Opravdu prominentní. Všichni rodinní příslušníci to dotáhli skutečně daleko. Jeho táta Edward Mower Norton Jr. byl poručíkem námořní pěchoty ve Vietnamu, pak se stal slavným právníkem a federálním prokurátorem. To už rodina žila v Kolumbii v Marylandu. Matka se jmenovala Lydia Robinson rozená Rouse, říkalo se jí Robin, nadaná profesorka angličtiny ale v roce 1997 zemřela za dost strašných okolností. To už měl Ed rozjetou kariéru, takže mu nechtěli říkat, že maminka ztrácí rozum, paměť, padá a neudrží rovnováhu. Verdikt byl neúprosný - mozkový nádor.

Existovala ale naděje a velice složité operace se chopil neurochirurg, který do USA přiletěl z Německa. Robin zákrok bohužel nepřežila. Edward musel utěšovat dva mladší sourozence, Molly a Jamese. Když je řeč o jeho rodině, v roce 2023 se Edward Norton zúčastnil seriálu Najdi své kořeny - obyčejní lidé i celebrity v něm hledají předky. Když genealogové zkoumali před kamerami Nortonův rodokmen, nestačili se divit.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Pocahontas je jeho dvanáctá prababička. Je tam nějaká podoba?

„Já jsem to věděl, říkalo se to u nás v rodině. Prý je náš příbuzný její manžel, ten John Rolf. Díky tomuhle si prostě uvědomíte, jak maličkým kouskem skládačky lidského příběhu vlastně jste…“ usmíval se Edward, když mu bylo potvrzeno, že slavná Pocahontas je jeho pra pra… Prostě prababička číslo 12! Úsměv mu pak ztuhl, protože další část rodiny měla plantáž a vlastnila asi 10 otroků.

„Jsou to dějiny, stalo se to. Není to soud nad vámi a vaším vlastním životem, ale je to součást historie této země. To musí být v první řadě uznáno. Já nevím, proč bych měl pykat za hříchy mých prapraotců. Je to děsivé, to uznávám, čtu tady osmiletá, pětiletá otrokyně, to se mi chce umřít. Co nadělám. Minulost nikterak nezměním.“ řekl Edward Norton velice správně a logicky.

A do třetice zůstal zírat sám Ed, protože mu genealog sdělil, že je vzdáleným bratrancem Erica a Julie Robertsových, slavných hereckých sourozenců. Začal se smát. „Eric? Kámo, prokristapána, my máme společnou krev? To abych si dal pozor!“ vrtěl hlavou v narážce na velkého průšviháře Robertse.

Foto: Steve Jurvetso/ Creative Commons Attribution 2.0

V Keni při jednom z charitativních výjezdů

Zázemí pro své vzdělání a budoucí zajištění měl malý Edward luxusní. Nadaný a nesmírně inteligentní mladík vystudoval prestižní Yale, kde získal doktorát v oboru historie. Pak pracoval v Japonsku, kde se naučil obstojně japonštinu, takže je schopen v této řeči i tlumočit. A nejen v této, plynně mluví i španělsky nebo německy. K herectví přičichl už od útlého dětství. Zazobaní rodiče vodily děti na všechna galapředstavení, velké opery, slavné divadelní hry.

V roce 1984 vyhrál herecký pohár, věnoval se ale také sportu - vesloval a byl skutečný šampion. Opálený, zdravý, bohatý a čilý klouček z Yale, který měl houfy obdivovatelek; sportovec, veslař - to je už typické americké klišé horních deseti tisíc. Edward Norton se měl v Japonsku usadit natrvalo a pomáhat tam svému dědovi, který v Ósace vlastnil obrovskou firmu. Jenže Nortona zlákal svět filmu.

Hrál ve více než 50 filmech, 13 produkoval, 5 napsal a 2 režíroval; čtyři nominace na Oscara jsou také dostatečně výmluvnou známkou toho, jak velice dobrý tento herec je. Debutoval ve filmu Všichni říkají: Miluji tě, pak následovala hotová plejáda hvězdných rolí.

Foto: Fandom/CC-BY-SA 4,0 international

Oficiální portrét z roku 2009

Prvotní strach, Lid versus Larry Flint, Kult hákového kříže, Hráči, Klub rváčů, Rabín, kněz a krásná blondýnka, Kdo z koho, Červený drak, Frida, 25. hodina, Loupež po italsku, Království nebeské, Cizinec, Iluzionista, Barevný závoj, Neuvěřitelný Hulk, Hrdost a sláva, Past, Diktátor, Až vyjde měsíc, Bourneův odkaz, Grandhotel Budapešť, Psí ostrov, Bob Dylan: úplně neznámý. Mimo kasovních trháků se objevuje i ve studentských filmech, v animáčích (Simpsonovi), nebo seriálech (Buchty a klobásy, Taková moderní rodinka).

Největšími vzory Edwarda Nortona jsou muži z nejslavnějších - Dustin Hoffman a Robert de Niro. Kariéra talentovaného Chameleona pokračuje dál a dál. „Je schopen zahrát na co si vzpomenete. Kvůli rolím hubne, přibírá, barví si vlasy, mění image. Ale to umí každý. Norton jde do hloubky. Nastuduje si všechny historické souvislosti. Nebo se stane naprostým odborníkem na téma filmu, na osobnost, kterou hraje. A to zlehka, žádné úporné učení. Baví ho to.“ říkal režisér James Mangold.

Edward Norton spolu s image měnil i ženy. Navenek skromný a nenápadný muž má takové kouzlo osobnosti, že si mohl vždy vybírat. „Má jiskru v oku,“ krčila rameny Salma Hayek, se kterou Norton dlouhé roky tvořil pár. „Točili jsme Fridu. On se pořád rozčiloval. Na každého řval, i na mě. Až jsem to nevydržela a přitáhla si ho k sobě a zacpala mu tu jeho uječenou pusu…“ smála se Salma. Rozešli se v roce 2003, zůstali ale velkými přáteli.

Foto: LG전자/Creative Commons Attribution 2.0

V reklamě na Pradu

Už od devadesátých let se Norton rozhodl, že nebude o svém soukromí mluvit. Když ale natáčel Lid versus Larry Flint, začalo se říkat, že chodí s Courtney Love, vdovou po Kurtovi. Popíral to, ale nakonec to Courtney propálila sama: „Byl to čtyřletý intenzivní vztah, který pro mě mnoho znamenal. On se stal prostředníkem mezi mnou a Frances Bean (dcerou). Díky němu jsem se s ní spojila. Edward je dobro. Je silou, která mě postavila na nohy.“

V roce 2012 se Edward Norton oženil s kanadskou filmovou producentkou Shaunou Robertson. Mají spolu dvě děti, dceru Lydii a synka Atlase. Je velkým filantropem a věnuje se environmentalismu. Je velvyslancem několika organizací na podporu životního prostředí a lidských práv. Pravidelně jezdí do Afriky, kde zakládá školy a pomáhá malým africkým dětem. Stal se vůdčí osobou UNICEF, a je také pilot. Může dokonce létat i s velkým dopravním letadlem. Ale spíše se svou soukromou Cessnou 206 zachraňuje lidi, kteří nemají přístup ke zdravotní péči.

Foto: Fandom/CC-BY-SA 4,0 international

Pro některé zůstal zaškatulkován jako Derek Vinyard…

Když při natáčení filmu Temná tvář Brooklynu uhořel sedmatřicetiletý hasič, Norton byl předvolán k soudu, kde tvrdě napadl newyorské radní. „Sedíte si na zadku v kanclu a nezajímá vás, že ta budova nemá absolutně žádné protipožární zabezpečení!“ burácel. To sice bylo hezké, ale hořké pachuti už se tento film nezbavil. Vdova po hasiči navíc žalovala studio, herce, byl z toho velice divný proces, který zatím nijak neskončil.

Edward Norton 18. srpna letošního roku oslaví 56. narozeniny. Pro některé z diváků ale navždy zůstane Derekem Vinyardem. Tak to chodí. Někdy se stává, že i sebelepší herec zůstane pro někoho „zaškatulkován“ navždy.

Foto: Steve Juvertson/Creative Commons Attribution 2.0

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz